iOS 10 ile Hazır Gelen Uygulamaları Kaldırabilirsiniz

1
777

Muhtemelen iPhone’unuz üzerinde yüklü gelen ama bugüne kadar hiç kullanmadığınız uygulamalar olduğunu farketmişsinizdir. Belki de buları Apple Çöplüğü diye bir klasöre toplamış da olabilirsiniz. Güzel haber, iOS 10 ile ilk defa bu uygulamaları kaldırabileceksiniz.

Burada küçük bir uyarı yapalım, tabii ki hepsini kaldıramayacaksınız. Ancak yine de ana ekranınızdaki iOS ile birlikte gelen 23 Apple uygulamasının kökünü kazıyabilirsiniz. En dandikleri Tips (Öneriler), Stocks (Finans), Compass (Pusula) ve hatta daha güçlü olan Müzik, Haritalar ve FaceTime kaldırabileceğiniz uygulamalardan bazıları. Kaldırabileceğiniz uygulamaların tam listesine https://support.apple.com/en-gb/HT204221 adresinden ulaşabilirsiniz. Ekranınızda çakılı kalacak uygulamalar arasında Safari, iMassage ve işe yarayan birkaç uygulamayı sayabiliriz.

iOS-10-splash-screen-955x1024

iPhone’da Yüklü Gelen Uygulama Nasıl Kaldırılır?

Bu işlem oldukça basit. App Store’dan indirdiğiniz herhangi bir uygulamayı kaldırmak ile bire bir aynı şekilde yapılıyor. Kaldırmak istediğiniz uygulama simgesi üzerine sallanmaya başlayana kadar parmağınızı basılı tutun. Simgenin köşesinde çıkan çarpı işaretine dokunun ve Kaldır seçeneğine dokunun. Ana ekran düğmesine basarak bitirin. Bu sayede Kişiler uygulamasını kaldırmanız durumunda kişiler bilgisi telefonunuzdan silinmeyecektir. Kişiler uygulamasını yeniden kurduğunuzda bu bilgilere tekrar erişim sağlayabilirsiniz.

Hepsinden kurtulduğunuzda ise 150 MB bir alan hayatınızı kökten değiştirmeyecek. Eğer kaldırdıklarınızdan birini özlerseniz veya herhangi başka bir işlevin düzgün çalışması için (örneğin Kişiler) gerektiğini fark ederseniz App Store’dan yeniden indirip kurabilirsiniz. Bu sayede Apple Çöplüğü klasöründen de sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Apple, iOS 10 Testlerine Yoğunluk Veriyor

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?