iOS 10 ile gelen yeni özellikler

2
226
Daha önce iOS 10 nasıl olacak? diye bir soru sormuştuk ve kullanıcılarımız için çeşitli kaynaklardan derlediğimiz bilgileri sunmuştuk.Dün başlayan WWDC etkinlikleri kapsamında birçok yenilik duyuruldu. Bu konuda ilgili haberimizi dün yayınlamıştık:

2016 WWDC etkinliği

WWDC etkinliğinin iOS 10 dün yapılan tanıtımla açıklandı. Bu iOS 10 işletim sisteminde neler olduğunu siz kullanıcılarımız için derledik:

iOS 10’da hangi yenilikler var?

ios-10

Siri, gelişticilere açılıyor

Bir süredir Apple’ın Siri üzerinde projeler geliştirdiği biliniyordu. iOS 10 ile Apple Siri’yi uygulama geliştiricilerine açtı.  Artık programcılar uygulamalarında Siri’yi kullanabilecek. Özellikle en yaygın uygulamalardan Uber, Skype gibi mesajlaşma uygulamaları Siri ile entegre olacak.

Ekran kilidi yenilendi

iOS 10 yeniliklerinden birisi de ekran kilidinin değişmesi.  Gelişmiş 3D Touch ve zenginleştirilmiş ekran bildirimleri ilk göze çarpan özellikler.  Bunun yanında, hızlı etkileşimler için ekran kilidini açmamıza gerek kalmayacak.

Maps  gelişticilere açılacak

apple-maps

Apple Maps de Siri gibi uygulama geliştiricilere açılacak.  Artık Apple Maps kullanan uygulamalar yapılabilecek. Apple telefonumuzdan trafik durumunu anlık görebileceğimiz gibi sorularımıza da Siri cevap verecek.

 

iMessage’a uygulamalar geldi

Dün iMessage da nelerin değiştiğini anlatmıştık. Kısaca emojiler artık her yerde. Bu konumuzu merak edenler için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

 

iMessage yeni özellikler

Yeni Home uygulaması

Apple-akilli-ev

iOS 10 güncellemesi ile birlikte akıllı ev uygulamalarına adım atan Apple Home adı verilen yeni bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama ile Ev Otomasyonu yapılabilecek. Perdeleri, aydınlatmayı artık  yeni iOS 10 ile iPhonelarımızdan kontrol edebileceğiz.

Daha fazla kişisel gizlilik

Apple FBI baskısına daha fazla dayanamayarak, iOS 10 güncellemesinde gizlilik ile ilgili birtakım değişikliklere gitti. Bunların en göze çarpanı, artık verilerimiz öncelikle telefonlarımızda depolanacak. Apple kullanıcıları profilleyemeyecek.

İLGİLİ HABER:  iPhone Ekran Değiştirme Sistemi İçin Beklenen Haber

 

Yeni Photos uygulaması

Apple iOS 10 ile duyurduğu Yeni Photos (Fotoğraflar) uygulamasında en göze çarpan nokta gelişmiş yüz tanıma sistemi. Siri’nin de entegre olduğu uygulama ile sesli arama yapabileceğiz.

Bir başka yenilik ise Memories sekmesi.  Bu sekme ile değişik zamanlarda çektiğiniz fotoğraflarınız Apple TV platformuna gönderilebilecek.

Apple Music’e şarkı sözleri geldi

Bundan böyle Apple Music (Müzik) uygulaması ile şarkı sözlerini de görebileceğiz.

iOS 10 beta testlerine başladı. Siz de iOS 10’u test etmek istiyorsanız;

beta.apple.com  adresinden indirebilirsiniz.

iOS 10 Temmuz ayında geliştiriciler için, Yıl sonuna doğru da kullanıcılara açılacak.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?