Apple iPhone 6s ve üstü modellerde kullanıma sunduğu 3D Touch özelliği sayesinde iPhone kullanımını oldukça değiştiren özelliklerde hayatımıza girmiş oldu. Uygulamaları açarken veya hali hazırda uygulamanın içindeyken normal tıklamak yerine biraz kuvvetli bi basınç uygulayarak açılan özel menülere ulaşmamızı sağlaması gibi ve daha birçok günlük kullanımda oldukça pratik ve çeşitli özellikler sunuyor.

Buradan 3D Touch’ın ne olduğunu öğrenebilirsiniz-

iOS 10 ile bu özellikler daha fazla yenilikler kazanıcak. iOS 10 ile ilgili bilgilere buradan ve buradan ulaşabilir, yüklemek için ise burdan nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

3D Touch ile Ana ekran hareketleri nasıl gözüküyor

iPhone 6s veya sonrasına sahipseniz, ana ekrandaki uygulamalara hafif sert bir şekilde basarsanız karşınızı hızlı hareket (Quick Actions) menüsü karşınıza çıkacaktır. Bu özelliğe bütün Apple uygulamaları sahiptir 3. taraf uygulama geliştiriceleride bu özellikleri uygulamalarda kullanıma sunmaya devam ediyor. Yani şuanda bir çok popüler uygulamalarda kullanılabilir durumda.

Basit bir hızlı hareket kullanımı;

 1. Hızlı hareket özelliğinin açılması istediğiniz uygulamaya sertçe basın.
 2. Karşınıza çıkan seçeneklerden tercih ettiğinizi seçin

iOS 10 ile gelen 3D Touch icin yeni ozellikler

 

Karşınıza çıkan hızlı hareketler menüsü uygulamaya göre değişik seçenekler sunacaktır. Bu seçenekler uygulamanın kullanım özellekleriyle örtüşür.

iOS 10 ile eklenen yeni hızlı hareket özellikleri;

 1. Mesajlarda kullandığınız hızlı hareketlerde son mesajlaştığınız 3 kişi belirecek.
 2. Bildirimlerden ulaştığınız widget özellikli uygulamalar iOS 10 ile hızlı hareketlerde karşınıza çıkıcak.iOS 10 ile gelen 3D Touch icin yeni ozellikler

 

 1. Yeni bir uygulama indirdiğiniz sırada ana ekranda yüklenirken sertçe bastığınızda sadece indirmede çıkan yeni özellikler eklenicek. İndirmeyi durdur, iptal et gibi.
 2. Klasörlerdede 3D touch özelliği kullanılabilir olucak. Klasörün içine girmeden sertçe basarak hızlı hareket menüsünden klasörün ismini değiştirebilir ve ayrıca eğer klasörün içindeki uygulamalardan bildirim aldıklarınızda seçeneklerde gözükecek ve uygulamaya hızlı erişim sağlanmış olucak.

iOS 10 ile gelen 3D Touch icin yeni ozellikler

Hızlı hareket uygulamaların içindede çalışıcak;

 • Kişiler: kişiler menüsünden kişilerin avatarına tıklayarak hızlı hareketlerden arama, mesaj atabilme v.b. seçeneklere ulaşabilirsiniz
 • Mesajlar: istediğiniz mesaja sertçe basıp aşşağı çekin ve çıkan menüden kısayollara ulaşın
 • Takvim: davetlere basıp aşşağı çekerek kabul edebilir veya reddedebilirsiniz
 • Fotoğraflar: fotoğrafa basıp aşşağı çekerek kopyalayın, paylaşın, favorilere ekleyin veya silin
 • Haritalar: bir pin veya lokasyona tıklayarak arama seçeneklerine ulaşın, lokasyonu paylaşın
 • Notlar: bir nota serçe basarak görüntüsüne ulaşın ve elinizi kaldırmadan yukarı sürüklerseniz paylaş, taşı veya sil seçeneklerine kavuşun.
 • iBooks: kitaba sertçe basıp yuları kaydırın ve paylaş veya iBooks Store’da göster seçeneklerine ulaşın
 • News: habere basıp yukarı çekerek beğen, kaydet ve paylaş seçeneklerine ulaşın
 • Safari: bir linke basıp yukarı çekerek linki yeni sekmede aç, okuma listesine ekle veya kopyalayın seçeneklerine ulaşın
 • Telefon: Favoriler ve son aramlar kısmından kişiye sertçe basarak ek yollara ulaşın
 • Müzik: albüme veya çalma listesine basılı tutup yukarı çekerek, karıştır veya ekle/kaldır seçeneklerine kavuşun
 • FaceTime: kişiye tıklayarak ek yollara ulaşın
 • Arkadaşlarımı Bul: arkadaşlarına tıkla ve yukarı kaydırarak onlara yol tarifi al veya arkadaşım yer değiştirirse haber ver gibi seçeneklere ulaş

Bunun gibi birçok uygulama 3D Touch özellikleri desteklemektedir. Bunları keşfetmenin en iyi yolu bütün şeylere basılı tutarak çıkan seçenekleri görmektir.

 

3D Touch ile nasıl hızlı uygulama değiştirilir?

 1. Ekranın sol tarafına sertçe basın
 2. Sağa doğru kaydırarak önceki uygulamalara ulaşın ve istediğiniz uygulamaya girin.

iOS 10 ile gelen 3D Touch icin yeni ozellikler

3D Touch kullanarak nasıl bildirimlerle etkileşim yapılır?

3D Touch ile artık bildirim önizlemeleri kilit ekranından, bildirim merkezinden ve uygulama içinden daha geniş alanda kullanılabilicek. Bildirime sertçe basarak çıkan önizleme bölümünden ekrana tıklayarak yazabilirsiniz veya aşşağı sürükleyerek ve çarpıya tıklayarak görmezden gelebilirsiniz.

 

3D Touch kullanarak uzun süredir beklenen bildirim merkezindeki bildirimleri tek seferde silme işlemini kullanabilirsiniz. Bildirim menüsünden çarpı işaretine sertçe basın ve hepsini temizle seçeneğine tıklayın

 

Kontrol merkezindeki iOS 10 3D touch yenilikleri;

Kontrol merkezi yeni sürümle tamamen yenilenmiş durumda. Bundan sonra alttaki uygulamalarda 3D Touch özellikleri kullanılabilicek.

 1. Ekranın altından yukarı kaydırarak Kontrol merkezini açın
 2. Flaş uygulamasına sertçe basarak parlaklıpını ayaryan hızlı erişime ulaşın
 3. Zamanlayıcıya sertçe basarak 1 dakika ila 1 saat arasında alarm ayarlayın
 4. Hesap Makinasına sertçe basarak son hesap sonucunu panoya kopyalayın
 5. Kameraya sertçe basarak Selfie, video veya slow-mo seçeneklerinden istediğinizi seçin

 

Peek and Pops nasıl kullanılır?

Bu özellik linklerde, fotoğraflarda, uygulamardaki seçeneklerde v.b birçok yerde kullanılabilir. Mesela mail uygulamasında bir maile sertçe basın ve önizlemesine ulaşın. Parmağınızı kaldırırsanınz önizleme yok olacaktır. Seçeneklere ulaşmak isterseniz, basılı tutarak yukarı kaydırdığınız zaman size seçenekleri gösterecektir. İstediğiniz seçeneği seçebilirsiniz.

iOS 10 ile 3D touch ayarlamarını Ayarlar > Genel > Ulaşılabilirlik kısmından pasif hale getirebilir veya çeşitli özelleştirmeler yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?