Son derece anlamlı değişikliklerle gelen iOS 10 gerçek anlamda insan haklarına duyulan saygıyı da göz önüne seriyor. Bunun konuyla ne alakası olduğunu düşünüyorsanız birazdan anlayacaksınız. Çünkü çok küçük değişikliklerle milyonlarca insanın takdirini kazanan dev bir firmadan bahsediyoruz. Apple her hareketiyle olay yaratabilen, insanların ise kalite standartları arasına girmeyi başaran bir şirkettir. Dolayısıyla iPhone ve iPad gibi fiziksel ürünleri kadar iOS gibi yazılımsal işletim sistemleri de bu bağlamda dikkat çekmeyi başarıyor.

iOS 10 emoji desteği sayesinde mevcut emojilerde grafikler başta olmak üzere düzenlemeler ve iyileştirmeler gerçekleştiriyor. Üstelik ortalama olarak 100 farklı emoji ekleneceği bilgisi de netlik kazanmış durumda. Artık alternatif mesajlaşma servislerinde sunulan bu ifadeler aracılığıyla yazı kullanmadan kendimizi ifade edebilmek mümkün oldu. Yiyecekler, içecekler, hissettiğimiz duygular ya da anlatmak istediğimiz herhangi bir durum. Hepsini ilgili bir emojiyle karşımızdakine gönderebiliyoruz.

ios-10-ile-Birlikte-Gelen-100-emojiiOS 10 yeni emoji konusunda 100’ün üzerinde seçeneği eklerken gerçekten kaliteli bir güncelleme yaptığını kanıtlıyor. Ancak esas ilgi gören detayların sayı ya da bu alanda yapılan bir değişim olmadığını söylemeliyiz. Herkesin takdir ederek konuştuğu emojiler şu şekilde bizlere sunuluyor.

Silah Emojisi

Emojiler arasında bulunan silah emojisi yerine su tabancası ekleyen Apple bu noktada militarizme karşı olduğunu bize gösteriyor. Daha sevecen olduğu kadar şiddetten uzak durmayı sembolize ettiğini söyleyebiliriz.

Aile emojileri

Birçok farklı seçenekle gerek his gerekse eylem açısından zengin aile emojileri eklendi.

Emojilerin Cinsiyeti

Bildiğiniz gibi emojilerin genellikle çoğu erkek karakterle sembolize ediliyor. Örneğin sörf yapan erkek, bisiklet süren erkek, yüzücü erkek gibi emojiler yalnızca erkek karakterde vardı. iOS 10 emojileri ile artık kadın versiyonlarının da karşımıza çıkacağını belirtelim. Böylece eşitlik ve kadınların ikinci planda olmasına tepki gösterilmiş oluyor.

Cinsiyet Ayrımı

Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkesi kucaklayan daha geniş bir yelpaze oluşturulmuş. Hatta LGBT bayrağına dahi emojiler arasında rastlamak mümkün. Bu cinsiyet özgürlüğünün, cinsel tercihlerin eleştirilemeyeceğinin bir duyurusu olarak görülebilir. Bu noktada fikirleri sabit olmayan çok sayıda insanın hoşuna gidip takdir ettiği bir çalışma başarıyla sonuçlandırılmış.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?