WWDC 2016 etkinliğinde Apple tarafından tanıtımı yapılan yeni seri mobil işletim sistemi iOS 10, iPhone 7 tanıtımından sonra ise kararlı sürüm olarak yayına çıkarılmıştı. Sadece iPhone 7 akıllı telefonlara değil bunun dışında iPhone 5 serisinden itibaren eski serilere de gelen yeni mobil işletim sistemi iOS 10, yayınlandığı ilk anlarda ise kullanıcılardan bazı eleştiriler almıştı. Birçok yenilik ve birçok yeni sistem sunsa da iOS 10’un belli başlı bazı sorunları kullanıcıların yeni işletim sistemi tercih etmesi noktasında sorunlar yaşanmasına da neden olmaya başladı.

Her ne kadar Apple konu hakkında yaşanan sorunları gidermek için sürekli güncellemeler yayınlasa da birçok kullanıcı tüm hataların giderildiği iOS 10 sürümünü de bekleyeceklerini belirtmişti. Nitekim yayınlanan yeni işletim sisteminin ilk kullanım oranları açıklandığında da bazı kullanıcıların yükseltme için bekledikleri de net bir şekilde görülmüştü.

Tüm bunlarla beraber artık yavaş yavaş yeni güncellemelerle söz konusu sorunları en aza indirmiş olan Apple’ın yeni işletim sistemi için yayınladığı güncellemelerin işe yaradığı ise son açıklanan kullanım verileri ile kanıtlanmış oldu.

iOS 10

Yüzde 50 Oranına Ulaşıldı

Bu noktada yeni işletim sistemi hakkında yapılan son açıklamada iOS 10 kullanım oranlarının % 50 rakamına ulaştığı da açıklandı. Çok kısa bir süre içerisinde her iki iOS yüklü cihazdan birinin iOS 10 yükseltmesi yapmış olması ise Apple’a bu konuda gösterilen ön yargının da kırılmasını sağlamış oldu.

iOS 10 kullanım oranı %50 civarlarına yükselirken iOS 9 kullanım oranlarının ise %38 oranlarına düşmesi Apple’ın yeni işletim sistemi için istediği başarıyı da yakalamasını sağladı. Bundan sonraki aşamalarda sürekli olarak yeni işletim sisteminin kullanım oranlarının artacağı da düşünülüyor. Tabi bu artış Apple’ın iPhone 7 telefonlarını tam olarak piyasaya sürmesiyle beraber daha da çok ön plana çıkacak gibi. Gelen yeni güncellemelerinde sürekli iOS 10’a gösterilen ilgiyi arttıracağını da söylemek gerek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?