Apple’ın akıllı telefonları için ilk telefondan son telefona kadar kendi geliştirdiği işletim sistemlerini kullanmayı tercih ettiğini biliyoruz. iOS adı verilen işletim sistemiyle beraber hemen her seride kendi geliştirdiği işletim sistemlerini kullanmayı tercih eden Apple’ın haliyle yeni seri akıllı telefonları kadar yeni seri mobil işletim sistemleri de merakla beklenmeye başladı. Her sene merakla beklenen mobil işletim sistemi geliştirmeleri için bu sene ise Apple’ın iOS’un yeni sürümü olan iOS 10 işletim sistemini de yayınladığını biliyoruz. İlk olarak WWDC 2016 etkinliğinde tanıtılan ve tanıtıldıktan hemen sonra beta sürümleri yayınlanan yeni mobil işletim sistemi tüm yenilikleri ile birlikte geçtiğimiz günlerde ise yayınlandı.

Apple tarafından yayına alınmasıyla beraber sunduğu yeniliklerle büyük merak uyandıran mobil işletim sistemi, tüm bu yenilikleri ile beraber eksik kalan yönleriyle de eleştirilere neden olmuştu. Hem bu alanda birçok yenilik sunması bunun yanında hemen hemen aynı oranda eleştirilmesi de iOS 10 işletim sistemlerinin ne kadar kullanıldığının da merak konusu haline geldi. Zira ilk etapta birçok kullanıcının iOS 10’a geçiş için beklemeyi tercih ettiği yönünde de haberler yapılıyordu.

Şuan İçin iOS 9’un Altında Kaldı

iOS-10-kullanım-oranları

Yapılan tüm bu haberlere göre yayınlanan son kullanım verilerine göre iOS 10 kullanım oranları oldukça hızlı bir şekilde yükseliyor. İlk günlerde sadece %14,45 oranında kullanım oranı olan iOS 10’ın bir hafta sonrasında ise kullanım oranlarının %33,59 olduğu da açıklandı. Sadece 1 hafta içerisinde %20’ye yakın bir oranla artış gösteren iOS 10 kullanımı buna rağmen şuan için %61,54 rakamına sahip olan iOS 9 kullanımının altında kaldı.

Fakat bu rakamlara rağmen iOS 10 işletim sisteminin kullanım oranının çok kısa bir süre içerisinde iOS 9 işletim sisteminin kullanım oranını geçeceği de düşünülüyor. Henüz bu konuda net bir süre açıklaması var diyemeyiz. Birçok kullanıcının hataları düzelten ilk güncellemeyi beklediğini de düşünürsek Apple tarafından yayınlanacak bir iyileştirme güncellemesinin çok kısa bir süre içerisinde kullanım oranlarını da arttıracağı düşünülüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?