Apple yeni seri akıllı telefonu iPhone 7, bu sene Apple’ın kullanıcılara sunduğu tek yenilik olmadı. Bunun dışında Apple, kullanıcılara yeni iPhone serisiyle beraber yeni mobil işletim sistemini de duyurdu. İlk olarak WWDC 2016 etkinliğinde tanıtılan ve tanıtıldıktan sonra ise mobil işletim sistemi alanında en çok konuşulan işletim sistemi olarak dikkat çeken iOS 10’un geçtiğimiz günlerde kararlı sürümünün de yayınlanmış olması söz konusu işletim sisteminin tüm detaylarının da ortaya çıkmasını sağlamıştı. Birçok yenilikle beraber kullanıcılara çok daha iyi bir iOS deneyimi sunması beklenen yeni seri işletim sisteminin bu kadar çok konuşulması ve bu kadar çok yenilik içermesi ise iOS 10 işletim sisteminin rakiplerine üstünlük sağlayıp sağlamayacağı da merak konusu oldu.

Bunlar arasında ise en çok konuşulan bir diğer rakibin ise Google tarafından geliştirilen Android Nougat işletim sistemi olduğunu da söylemek gerekiyor. Şuan için Apple’ın işletim sistemi konusunda en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen ve hali hazırda mobil işletim sistemi alanında en çok kullanılan Android işletim sisteminin de yeni sürümü olarak bilinen Android Nougat’ın iOS 10 işletim sistemine yakın bir dönemde yayınlanması iki rakibi de karşı karşıya getirdi. Hani işletim sisteminin daha iyi olduğu tartışmaları ise şimdi gündemde.

Android Nougat Kullanım Oralarını Arttırmaya Başladı

Bu noktada her iki yeni işletim sisteminin de şuan için yeni yeni kullanılmaya başlandığını da belirtmek gerekiyor. Haliyle henüz bu yarışta hangi işletim sisteminin bir adım önde gösterileceğini söylemek güç. Fakat Samsung, HTC gibi dev markaların Android Nougat kullanımına başlaması ve işletim sisteminin de sürekli güncellemeler almaya devam edeceğinin de açıklanmasıyla beraber şuan için tüm yeniliklerine rağmen Apple’ın yeni işletim sisteminin Android Nougat’ın biraz gerisinde kalacağı da düşünülüyor.

İLGİLİ HABER:  iOS 9 Beta 1'i İndirin ve Yükleyin (Nasıl?)

Tabi bu durum kullanım oranları ile de net bir şekilde ortaya çıkacak gibi. Fakat tüm bu yorumlar ve hangi işletim sisteminin daha çok ilgi göreceğini kesin olarak belirlemek için yeni işletim sistemlerinin kullanım oranlarının artmasını beklemek gerekiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?