iOS 10.3 Jailbreak Geliyor Mu? Son İddialar Kafaları Karıştırdı

4
40
iOS 10.3 Jailbreak iddiaları
iOS 10.3 Jailbreak gelir mi

iOS işletim sisteminin içe kapanık bir yapısı var. Apple’ın izin verdiği ölçüde işletim sistemine yükleme yapabiliyorsunuz. Yine işletim sisteminin izin verdiği sınırlı uygulamaları yükleyebiliyorsunuz. Her ne kadar açıklarının az olduğu belirtilse de dışa kapalı olan bu yapı bazı kullanıcılar tarafından tercih edilen bir durum değil. Bu durumda da işletim sistemini biraz daha esnek hale getiren dışarıdan uygulama yüklemeye izin veren Jailbreak işlemi yapılıyor. iOS işletim sistemine dışarıdan uygulama yüklemeye izin veren sistem her yeni iOS sürümünde ise kendisini yeniliyor.

Fakat son gelen iOS güncellemelerinin açıklarının çok az olması ve bu alanda en iyi isimlerden biri olan Tudesco’nun aldığı kararlar sonrasında iOS 10.2 Jailbreak sürümünden sonra sistem derin bir çöküş yaşamaya başladı. Artık Tudesco’nun açıklamaları ile Jailbreak beklenmezken kullanıcıları için sürpriz bir haber daha geldi.

iOS 10.3 İşletim Sistemi İçin Jailbreak Geliyor Mu?

Geçtiğimiz günlerde bir geliştirici tarafından yapılan haberlerle beraber aslında hem iOS 10.2 sürümü hem de iOS 10.3 sürümü için Jailbreak’in mümkün olduğu iddia edildi. Lang Shi adına sahip olan geliştiricinin iddialarına göre her iki işletim sistemi sürümü için de Jailbreak işlemi yapmak mümkün. Bunun için yapılan açıklamalar kısmında yer alan ifadeler ise oldukça ilginç. Öncelikle geliştiricinin iddiasından bahsedelim. Geliştiriciye göre hem iOS 10.2 sürümünde hem de şimdiye kadar yayınlanan iOS 10.3 sürümlerinde Jailbreak için ciddi açıkların olduğu belirtildi. Bu açıkların üzerinden Jailbreak işleminin kolaylıkla yapılabileceği belirtiliyor.

iOS 10.3 Jailbreak gelecek

Özellikle iOS 10.3 için böyle bir açıklama yapması kafaları bir hayli karıştırdı. Sadece iOS 10.3 sürümü için bile Jailbreak gelmesi durumunda Shi’nin çok kısa süre içerisinde Todesco kadar ün kazanacağı da bir gerçek. Bunların dışında geliştiricinin ortaya attığı başka bir iddia daha var ki bu iddia kafaları da karıştırmakta. iOS 10.3 için ve iOS 10.2 için kararlı şekilde Jailbreak gelir mi tartışmaları devam ederken geliştiriciye göre iki sistemde de yer alan açıklar sayesinde untethered Jailbreak yayınlanabilir.

Yani bu demek oluyor ki artık eskilerde kalan tek tuşla Jailbreak işlemi geri dönüş yapabilir. Oldukça iddialı olarak karşımıza çıkan bu açıklamalara görsellerle de destek veren geliştiricinin tüm bu açıklamalarda yer alan iddiaları yerine getirmesi durumunda ise iOS işletim sistemi için yeni bir dönem başlayacak gibi. Tabi Apple’ın bu duruma izin vermemek için açıklarını kapatacağını da göz önüne almak gerekiyor ki zaten Apple’ın yeni sürüm için çalışmaları tamamlanmış değil. Yani iddialar gerçek olsa bile Apple’ın yeni sürüm ile beraber var olduğu belirtilen açıkları kapatması da oldukça olası. Beta serisinden sonra bunun da haberleri görmeye başlayacağız gibi.

Diş beyazlatma

4 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?