iOS 10.3 İle Beraber Gelen Analiz Özelliği Nedir?

0
76

Apple’ın iOS 10 serisi için son büyük güncellemesi olacağı düşünülen iOS 10.3 için ilk beta sürümler yayınlanmaya başladı. Uzun süredir gündemde olan ve AirPods kulaklıkları bulma uygulaması, haritalar, iCloud bilgi uygulamaları gibi birçok ekstra özelliği kullanıcılara sunan yeni işletim sistemi sadece iOS 10.3 beta 1 sürümüyle beraber bile birçok yenilik getirdi. İşletim sisteminin henüz beta sürümü yani test sürümünün bile ilk versiyonun yayınlanması bile birçok değişiklik yaşanmasına neden oldu. Sadece telefonların ve tabletlerin ana uygulamalarına gelen yenilikler değil bunun yanında yeni bazı uygulamalarda devreye sokuldu.

Analiz Sistemini Devreye Girdi

Söz konusu beta sürümünden sonra analiz bölümü de artık yeni işletim sisteminde yerini almış oldu. Söz konusu analiz sistemine girmek için ise Ayarlar ve gizlilik menüsüne girmeniz gerekiyor. Buradan zaten yeni analiz kısmını görebiliyorsunuz. Peki analiz menüsü ne işe yaramakta? Analiz sistemi ile kullanıcılara ne gibi bir ayrılık sunuluyor?

Hemen belirtelim sistem aslında bir nevi kullanıcı verilerinin kontrolünün özelleştirilmesini sağlıyor. İsterseniz bu menü üzerinden hem Apple uygulamaları için hem de diğer 3.parti uygulamaları için uygulamalara kullanıcı verileri için izin verip vermemeyi ayarlayabiliyorsunuz.

iOS 10.3 beta 1

Bu özellikle beraber Android M serisinden sonra gördüğümüz uygulama indirirken hangi ayarların yer alacağının belirlenmesine benzer bir sistem kullanılacak. Apple’a eklenen yeni sistem sayesinde kullanıcı verilerinin kontrol edilmesini sağlayan sistemlerinde devreye girmesi bazı değişiklikleri de ortaya koydu.

Sadece Kullanım Verileri Ele Alınıyor

Şimdi aklınıza direk şu soru gelebilir. Kullanım verilerinin gönderilmesine izin verilmesi kullanıcının bilgilerinin güvenlik sorunu ile karşılaşmasına neden olabilir mi? Apple bu konuda da bir bilgilendirme yaptı.

Sistemde sadece paylaşılması tercih edilmesi durumunda kullanıcıların özel verilerinin değil Apple’ın o uygulaması için kullanmayı tercih ettiği ayarları gibi genel bilgilerin paylaşılacağı bilgisi verildi. Yani bu açıklamaya bakacak olursak kullanıcılar için herhangi bir güvenlik sorunu da ortaya çıkmamış oluyor. Final sürümünde bu menünün daha nasıl değişikliklere uğrayacağını da göreceğiz.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?