iOS 10.3 Acil Numara Açığını Kapattı

0
84
iOS güvenliği
iOS ne kadar güvenli

Akıllı telefonlar acil durumlarda kimi zaman gerçekten hayata kurtarıcı olabiliyor. Akıllı telefonların içerisinde acil durum çağrı bölümleri kullanılarak çok kısa süreler içerisinde acil bir durumda destek birimlerine ulaşabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde şimdiye kadar akıllı telefonlarla birçok hayatın kurtulduğunu da biliyoruz. Hatta son örnek geçtiğimiz haftalarda minik bir çocuğun Siri sayesinde kalp krizi geçiren annesini kurtarması olmuştu. Akıllı telefonlarda yer alan destek sistemlerinin bu şekilde kullanıcılara sağladığı artılar tartışılmaz düzeyde. Fakat bir de bu durumun olumsuz yanları var. Öyle ki söz konusu sistem suiistimalleri oldukça açık. Gereksiz yere acil durum destek hatlarını meşgul eden birçok kullanıcı var. Hatta bazı durumlarda istemeden bile birçok kişi aynı hataya düşebiliyor.

iOS 10 Açığı Acil Durum Numaralarını Kilitledi

Yaşanan son örnek bu durumu bir kez daha gözler önüne sermişti. Apple’ın acil durum çağrılarında bir açık bulan geliştiricilerden bir tanesi açığı kötü amaçlı olarak kullandı ve açık sayesinde binlerce kişinin 911 acil durum numarasını aramasına neden oldu. 911 sistemlerinde kilitlenmeye neden olan sorun kısa süre içerisinde tespit edilmişti.

apple acil durum
apple acil durum güncellemesi

Yapılan bir casus yazılımlın Twitter üzerinden paylaşılarak kullanıcıları kandırdığı ve yayınlanan linke tıklayan herkesin 911 numarasını aradığı durumu ile karşı karşıya kalınmış ve olayın sorumlusu olan kişide tutuklanmıştı. Yaşanan son örnekten en çok ders çıkaran ise Apple oldu. Son yayınlanan güncelleme iOS 10.3 sürümüyle beraber söz konusu sorunun çözüme kavuşması için yeni bir yöntem devreye sokuldu.

Acil Numaralar İçin Onay Dönemi

Yeni işletim sistemi sonrasında Apple tarafından geliştirilen son teknoloji ile beraber artık söz konusu açıkların kapatılmasının dışında kullanıcılardan acil numarayı çevirdiklerinde basit bir onay istenmesi de sağlanacak. Bu şekilde yanlış aramaların önüne geçildiği gibi sahteciliklerde engellenmiş olacak. En azından bilmeden sahteciliğe dahil olan ve istemediği halde akıllı telefonlarından acil durum numaralarının aratıldığı kullanıcıların bu sorun ile bir daha karşılaşmamaları sağlanmış olacak. Apple’ın yeni güncellemesinin gizli özelliklerinden biri olan söz konusu özelliğin sonrasında bu konuda yeni bir çalışma yapılır mı merakla bekleniyor.

İLGİLİ HABER:  iOS 10 WİFİ Açığı İçin Kötü Bir Haber Daha

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?