iOS 10.3.3 Sürümüne Geçmek İçin 3 Ana Neden

0
116
iOS 10.3.3

Apple geçtiğimiz hafta içerisinde yeni iOS güncellemesini yayınlandı. Bir devrin kapandığı sürüm olarak gösterebileceğimiz, iOS 10’un son güncellemesi iOS 10.3.3 sürümünü yayınlayan Apple, böylelikle iOS 10 işletim sistemine son vermiş oldu. Yeni sürümün yayınlanmasından sonraysa kullanıcıların aklında bir soru işareti oluştu.

Bir yandan Jailbreak sürümünü umutsuz olmasına rağmen hale bekleyen kullanıcılar, bir yandan iOS 11 beta sürümlerini test eden kullanıcılar var. Kısacası yeni sürüme geçiş yapıp yapmama konusunda kararız olan kullanıcılar var. Peki, iOS 10.3.3 sürümüne geçiş yapmak gerekli mi? Artıları Neler? Sürüm notlarına ve açıklanan bilgilere göre bakalım.

iOS 10.3.3 Sürümüne Geçiş

Bu konuda hem doğrudan Apple’ın yaptığı açıklamalar var hem de geliştiricilerin yaptıkları testler var. Daha önceki yazılarımızda da yapılan hız testlerini ele almıştık. Tüm bu testlere göre 3 başlıkta neden iOS 10.3.3 sürümüne geçmemiz gerektiğine bakalım.

WİFİ Açığı Kapatıldı

İlk neden iOS 10.3.3 sürümüyle beraber güvenlik açıklarının kapatılması. Daha önce haberlerimizde de yer verdiğimiz WİFİ açığı da bunlardan bir tanesi. Broadcom WİFİ kullanan modellerde tespit edilen açık nedeniyle sadece iPhone modellerinde değil, Android cihazlarında da güvenlik sorunu yaşanmıştı. Google bunun için bir güncelleme yayınlamıştı. Google’ın güncellemesinden sonra Apple ise iOS 10.3.3 sürümüyle bu büyük açığı kapattı. Tüm güvenlik önlemlerinin de açıklar kapatılarak üst seviyeye taşındığını da belirtelim.

iOS 10.3.3

Daha Hızlı Bir İşletim Sistemi

Bir diğer neden ise iOS 10.3.3 sürümünün cihazları gerçekten hızlandırdığı. iOS 10.3.2 sürümüne göre karşılaştırdığımız zaman Apple’ın bu sürümü açık ara farkla çok daha hızlı bir seri. Daha önce yayınlanan 6 beta sürümünde de yapılan çalışmalarla beraber hızı arttırmak için özel optimizasyonların yapıldığını görmüştük. Kararlı sürümde de hız artışı sağlanmış durumda.

İLGİLİ HABER:  iPhone 12 Ekran Koruyucularının Görseli Paylaşıldı

Pil Sorunları Çözülüyor

Henüz tam anlamıyla test edilmemiş olsa da iOS 10 serisinin en büyük sorunu olan pil sorununun da iOS 10.3.3 sürümüyle beraber tamamen son bulduğu belirtiliyor. Geliştirici testlerinde de yeni işletim sisteminin %20 oranına kadar pil dayanma sürelerini arttırdığı belirtiliyor. Tabi bunun için uzun kullanım testlerini de beklememiz gerekecek.

Tüm bu nedenle ana nedenler olarak gösterilebilir. Tabi ki bir yenilik bazında iOS 10.3.3 sürümü çok fazla ayrıcalık sunmadı. Yine de güvenlik ve performans iyileştirmelerini düşünecek olursak iOS 11 serisine kadar beta yerine bu sürümleri kullanmak daha mantıklı olacaktır. Zaten iOS 11’e geçemeyecek iPhone 5 modelleri için en iyi sürüm bu olacak.

Önceki Haberimizde: iPhone 4s Alev Aldı İddiası

İlginizi Çekebilir: iOS 10.3.3 Hız Testleri

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?