iOS 10.3.2 Jailbreak Gelme İhtimali Var Mı?

0
68
iOS 10.3.2

iOS işletim sistemi son yıllarda bir dönüşüm süreci içerisinde. Aslında ilk olarak iOS 10 ile başlayan bu dönüşümün iOS 11 sürümüyle beraber tamamlanması bekleniyor. iOS 11 sonrasında tüm açıkları kapanarak yeni nesle geçmesi beklenen mobil işletim sisteminin bu süreçte bazı alışılagelmiş olan sistemleri de değiştirdiğini de gördük. Değişen bu sistemlerden birisi de Jailbreak kullanımı oldu. İOS 10 sürümüne kadar Jailbreak kullanımı çok sık görülüyor ve kullanıcılar bir nevi yeni Jailbreak sürümlerinin geleceğinden emin hareket ediyordu.

iOS 11 sonrasında ise bu durum tamamen değişti. Apple geri dönüşleri çok erken kapatmaya başladı. Ünlü geliştiriciler açık bulmak zorlaşınca bu işten vazgeçmeye başladı. Bu ve buna benzer birçok neden yeni Jailbreak sürümlerinin gelmesine engel olmaya başladı. Bir noktadan sonra ise yeni sürümler hiç gelmez oldu. Hatta daha önce geliştiricilerin bu yönde umutsuz olduklarını belirten açıklamalar yaptıklarını dile getirmiştik. Tüm bunlara karşın dün yeni bir iddia ortaya atıldı. Ortaya atılan yeni iddiaya göre iOS 10.3.2 sürümü için Jailbreak üzerinde çalışıyor.

iOS 10.3.2 Gelmesi Mümkün Mü?

Ellis isimli bir geliştirici tarafından ortaya atılan iddialara göre iOS 10.3.2 içerisinde ciddi açıklar var ve bu açıklar sayesinde yeni Jailbreak mümkün. Hatta geliştirici bunun için yeni videolar bile yayınlamış iOS 10.3.2 sürümü için bunun mümkün olduğunu dile getirmiş durumda. Tüm bu açıklamalardan sonra kullanıcılarda haliyle bir beklenti içerisine girdi.

iOS 10.3.2

Fakat her şeyin bahsedildiği kadar kolay olmadığını belirtelim. Öncelikle Apple’ın geri dönüşleri kısa süre sonra kapatacağı gündemde. iOS 10.3.2 sürümünde kalsanız bile yeni Jailbreak gelse bile bu hiç tanınmamış bir geliştirici tarafından gelecek. Böylelikle ekstra bir güvenlik sorunu zaten ortaya çıkmış olacak. Bunun dışında geliştiricinin tek amacı Jailbreak olsa ve sürümde herhangi bir casus yazılım amacı güdülmese bile iOS 10.3.2 serisinde çok ciddi güvenlik açıkları var.

İLGİLİ HABER:  iOS 10 hangi cihazlarda kullanılır?

Özellikle WİFİ üzerinde bulunan güvenlik açığı Apple tarafından da ortaya çıkarıldığı için artık daha tehlikeli bir güvenlik açığı. Haliyle eski sürümlere dönen kullanıcıları daha büyük güvenlik sorunları bekliyor olacak. Haliyle son gelen haberler her ne kadar Jailbreak bekleyenleri heyecanlandırmış olsa da çok olumlu bir durum söz konusu değil.

İlginizi Çekebilir: Apple Watch İçin iPhone Bağımlılığı Bitiyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?