iOS 10.3.2 İle Düzetilen Hatalar ve Yeni Güncellemeyle Değişimler

0
63
iOS 10.3.2

Apple’ın uzun süredir beklenen yeni işletim sistemi güncellemesi bu hafta içerisinde yayınlandı. Aslında dışarıdan bakıldığında hemen hemen hiçbir yeniliği yokmuş gibi gözüken iOS 10.3.2 işletim sistemi güncellemesinin yayınlanmasının ardından kullanıcılar nelerin değiştiğini merak etmeye başladı. Hatta yeni bir özellik getirmediği için iOS 10.3.2 güncellemesini yüklemeyen birçok kullanıcı da var. Fakat genel kanının dışında iOS 10.3.2 güncellemesinin birçok hatayı düzelttiğini de söylemek gerekiyor. Peki iOS 10.3.2 ile düzetilen hatalar hangileri? Yeni işletim sistemi güncellemesi yüklemeye değer mi? Tek tek ele alalım.

iOS 10.3.2 İle Düzetilen Hatalar Listesi

Yeni işletim sistemi güncellemesi sisteme ekstra bir özellik katmamış olsa da bu sürümle beraber birçok hata ortadan kaldırılıyor. Özellikle güncellemeden sonra bir önceki sürümde yaşanan sistemsel arızalar tamamen ortadan kaldırılıyor. Hemen yeni sürümün hangi hataları düzelttiğine geçelim.

Casus Yazılımlara Karşı Yeni Düzenlemeler: iOS 10.3.2 ile düzetilen hatalar içerisinde ilk sırada casus yazılım sorunları var. Daha önce kullanıcıların özellikle Safari tarayıcı için şikayet ettikleri bir konu olan casus yazılımlar nedeniyle bazı reklam siteleri üzerinden kullanıcıların cihazlarına casus yazılımlar yükleniyordu. Safari üzerinden yapılan yükleme sonrasında kullanıcıların uygulamalarında çalışmama gibi sorunlar yaşanıyordu. Özellikle Safari tarayıcı kilitlenip sürekli reklam gösterimi yapabiliyordu. İşte yeni güncelleme bu sorunu ortadan kaldırdı. Aynı şekilde iBooks sisteminde de yaşanan virüsün sorunu tamamen giderildi.

iOS 10.3.2

Casus Yazılım Uygulamaları Son Buldu: iOS 10.3.2 ile düzetilen hatalar içerisinde genelde casus yazılım sistemlerinde düzenlemeler yapıldı. Bir başka güvenlik açığı nedeniyle kullanıcıların yüklediği bazı uygulamaların cihazda kullanıcı fark etmeden Root yetkisi aldığını görüyorduk. Bu şekilde sizin hiç haberiniz olmasa bile verileriniz çalınabiliyordu. İşte yeni güncelleme sonrasında bu açık da kapatılmış oldu. Üstelik artık uygulamaların güvenliği ön planda tutulmaya başlandı.

İLGİLİ HABER:  iOS 8.3 Yayınlandı: Türkçe Siri, Yeni Emojiler, Klavye Sorununun Düzeltilmesi ve Daha Fazlası

Sertifika ve Hizmet Sorunları Giderildi: iOS 10.3.2 ile düzetilen hatalar listesinde bu maddemizde genel bir konudan bahsedeceğiz. Öncelikle bildirim sisteminde değişimlere giden Apple’ın bildirimleri engelleyen hataları ortadan kaldırdığı ve sertifika doğrulama sistemine yeni düzenlemeler getirdiği belirtildi. Ek olarak uygulamaların hizmet sorunları da tamamen çözüme kavuştu.

iOS 10.3.2 Yüklenmeli Mi?

iOS 10.3.2 ile düzetilen hatalar listesinde ana başlıklarla sadece 3 maddeyi ele aldık. Fakat Apple’ın bu süreçte hem kullanıcılardan elde ettiği hem de kendi çalışmalarıyla ortaya çıkardığı tam 25 hata düzeltmesi yapılmış durumda.

Haliyle önerimiz mutlaka yeni işletim sistemi sürümüne güncelleme yapmanız. Bu şekilde sistem açıklarından kurtulmuş oluyorsunuz. iOS 10.3.2 ile düzetilen hatalar azımsanacak gibi değil. Gerçekten soruna neden olan özellikle casus yazılımlar ortadan kalkıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?