iOS 10.2 Jailbreak İçin Bilinmesi Gerekilen Detaylar

0
48
iOS 10.2 Jailbreak

Apple’ın ardı ardına yayınladığı yeni işletim sistemi güncellemelerinden kısa süre sonra epey bir süredir beklenen yeni bir haberde geldi. Yayınlanan haberle beraber Luca Todesco tarafından uzun süredir beklenen iOS 10.2 Jailbreak sürümünün beta olarak yayınlandığı açıklandı. Henüz yeni yayınlanmış olan iOS 10.2 Jailbreak sürümü ile beraber iPhone serisi kullanıcıları da Jailbreak için birçok mesajlar atmaya başladılar. Peki iOS 10.2 Jailbreak için bilinmesi gerekenler neler? Bakalım.

Sadece 64 Bit Serilerde Çalışıyor

Bu noktada yeni iOS 10.2 Jailbreak sürümü için ilk bilmeniz gereken şu an için sadece 64 bit sistemlerde kullanıldığı. 32 bit olan iPhone serilerinde iOS 10.2 Jailbreak kullanımı yapılamayacağı belirtiliyor ve hemen belirtelim üzerinde çalışmalar yapıldığı söylense de söz konusu 32 bit desteğinin de gelmeyeceği düşüncesi hakim. Luca Todesco tarafından yapılan açıklamada da yeni iOS 10.2 Jailbreak sürümü için doğrudan bir çalışma yapmadığı ve konu ile doğrudan ilgilenmediğinin açıklanması da yeni sürümün bundan sonra destek alıp almayacağı konusunda merak uyandırıyor.

Henüz Tamamlanmış Değil

iOS 10.2 Jailbreak ile ilgili vermemiz gereken bir diğer bilgi ise henüz Yalu JB’nin tamamlanmamış olması. Her ne kadar indirilmeye açılmış olsa da yeni JB sürümünün iPhone akıllı telefonlarla tam anlamıyla uyum sağlamadığını da söylemek gerekli. Yayınlanan kaynak kodlarıyla beraber de zaten geliştirmelerin devam ettiği konusunda bir açıklama geldi. Yani bundan sonraki süreçte yeni versiyonlarla beraber iOS 10.2 Jailbreak serisini görebiliriz.

iPhone 6 ve iPhone 5s Serisinde Kullanılabiliyor Mu?

iOS 10.2 Jailbreak için bilinmesi gerekilen bir başka özellik ise şu an için JB sürümünün çok fazla desteğinin bulunmadığı. 64 bit olmasına karşın iPhone 6 da çalışmadığı belirtilen iOS 10.2 Jailbreak için her ne kadar bazı kullanıcılar olumlu mesajlar atmış olsa da kesin olarak iPhone 6 akıllı telefonlarında yeni Yalu JB’in çalıştığı doğrulanmış değil.

Hatta yorumlar çalışmadığı yönünde. Yani 32 bit değil 64 bir olan bazı modellerde de iOS 10.2 Jailbreak henüz çalışmıyor. Aynı durumda iPhone 5s içinde geçerli. Henüz iPhone 5s akıllı telefonlarında da JB’nin çalışmadığını yönünde mesajlar geliyor. Sonradan güncelleme ile bu akıllı telefonlara da destek verilip verilmeyeceği bilinmiyor fakat yorum yapmak olursak verilmesinin beklenmediğini belirtelim.

iOS 10.2.1’den iOS 10.2 Geri Dönüşleri Erken Kapanabilir

Henüz iOS 10.2 Jailbreak serisi kararlı olarak çalışmıyor. Bununla beraber Apple şu an iOS 10.3 üzerinde çalışmalarını devam ettirdiği için hala iOS 10.2.1 güncellemelerinden geri dönüşler açık. Fakat iOS 10.2 Jailbreak için daha sağlıklı bir sürüm yayınlanmadan önce Apple’ın beklenenden erken bir şekilde geri dönüşleri kapatarak önlem alabileceği düşüncesi de hakim. Beklenenden kısa bir süre sonra geri dönüşlerin kapanacağının düşünülmesine karşın bu konuda herhangi bir tarih yok.

IPA Hangi Akıllı Telefonları Destekliyor?

iOS 10.2 Jailbreak kaynak kodlarından kısa süre sonra IPA olarak da yayınlandı. Doğrudan Todesco tarafından yayınlanan IPA ile beraber şu an için sadece iPhone 6S, iPhone SE ve iPad Pro için IPA desteği bulunduğunu da belirtelim. Fakat bu desteğin farklı modellerle beraber artacağı da düşünülüyor. Henüz bunun için yeni güncellemelerde yok. Bu noktada diğer akıllı telefonlar için uyum güncellemelerinin yayınlanacağı da düşünülüyor.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?