iOS 10.2.1 ve iOS 10.3 Dönüşleri Neden Erken Kapandı?

  0
  37
  iOS 10.2.1 ve iOS 10.3

  Apple yeni iOS sürümünü yayınladıktan sonra teknoloji devinin çok kısa bir süre içerisinde eski işletim sistemi sürümlerine dönüşlerini kapatacağı açıklamaları yapılmıştı. Apple tarafından doğrulanmasa da gündem olan haberle ilgili olarak somut adım ise sonunda geldi. Yapılan yeni açıklama ile beraber Apple eski sürümler olan iOS 10.2.1 ve iOS 10.3 sürümleri için imzaları durdurdu. Yani artık geri dönüşler resmi olarak mümkün değil. Apple’ın dönüşleri bu kadar erken kapatmasının nedeni ise merak konusu oldu.

  Neden Jailbreak Tehlikesi Değil

  Geçişlerin erken kapanmasının nedeni genelde Apple’ın Jailbreak sürümlerini engelleme çabası olarak görülüyor. Fakat bu kez durum biraz farklı. Apple’ın yeni serilerde erken dönmesinin nedeni en azından doğrudan bu değil. Çünkü uzsun bir süre daha iOS’un yeni sürümlerine Jailbreak beklentisi yok. Peki asıl neden ne?

  iOS 10.2.1 ve iOS 10.3

  iOS 10.2.1 ve iOS 10.3 sürümlerine geri dönüşün kapatılmasının ana nedeni yeni işletim sistemi sürümüyle bu iki sürümde yer alan açıkların kapatılıyor olması. Özellikle WİFİ bağlantısı üzerinde her iki sürümde de ciddi güvenlik açıkları bulunuyor. iOS 10.2.1 ve iOS 10.3 sürümlerinde yer alan bu güvenlik açıklarını kapatmak teknoloji devi çok kısa süre içerisinde yeni güncellemeler yayınlamıştı. Zaten bu nedenle de kullanıcıların eski sürümlere dönmesi istenmiyor.

  Yeni Sürümleri Kullanın

  Bu durumda biz de önerimizi yapmış olalım. Eğer cihazınız destekliyorsa mutalak yeni güncellemleri beta versiyonu dahil olsa kullanın. Özellikle bu seride en az iOS 10.3.1 sürümüne geçmeniz gerekiyor. Çünkü 10.3 sürümünde çok ciddi güvenlik açıkları olduğu iddiaları var. Güvenlik açıklarının kapatılması ve sorunsuz bir kullanım için güncellemeleri takip etmek gerekiyor ki Apple bunun için sıkı bir çalışma içerisinde. Zaten kullanıcıların yeni sürümleri kullanması için de benzeri yöntemler kullanılarak yeni sürümlerin kullandırılması sağlanıyor.

  YORUMLAR

  Lütfen yorumunuzu girin:
  İsminiz nedir?