iOS 10.2.1 Güncellemesi Sonrası iPhone Pil Sorunu Nasıl Çözülür?

10
170
iOS 10.2.1

Apple kısa süre önce diğer tüm yazılımları için olduğu gibi iOS için de bir ara yazılım güncellemesi yayınladı. Apple tarafından yayınlanan yeni iOS 10.2.1 güncellemesi ile beraber özellik ve yenilik konusunda çok fazla bir değişim hatta hiçbir değişim görmemiştik.

Yeni güncelleme ile beraber işletim sisteminde hiçbir değişiklik yapmadığı bilinen Apple’ın güncellemeyi ise genel olarak sistem iyileştirmeleri ve performans düzenlemeleri için yayınladığı da belirtilmişti. Söz konusu güncelleme ile beraber en çok konuşulan ise pil sorunlarının ortadan kaldırılması olmuştu.

iOS 10.2.1 Güncellemesi İle Pil Sorunları Çözüldü Mü?

Aslında güncelleme sonrasında hem Safari tarayıcılarında yapılan iyileştirmeler hem de yeni sistem düzenlemeleri ile beraber Apple’ın iPhone serisinde yaşanan pil sorunlarının tamamen önüne geçeceği iddia edilmişti.

Fakat güncellemeden kısa süre sonra kullanıcılardan gelen yorumlar aslında tam tersi bir durumun yaşandığını ortaya koydu. Gelen hemen hemen her yorumda pil tüketiminin iyileştirilmesi bir yana dursun söz konusu güncelleme sonrasında pil sorunlarının daha da arttığı yönünde mesajlar gelmeye başladı. Pil sorunlarının daha da artmasına neden olan ne gibi bir hata bilinmez ama pil seviyesi %70 derecelerindeyken sadece birkaç saat içerisinde pilin %20 seviyelerine kadar düştüğü mesajları geliyor.

iOS 10.2.1 pil sorunu

iOS 10.2.1 sonrasında iPhone serilerinde yaşanan pil sorunları ile beraber özellikle iPhone 6 serisi kullanıcılarından yine ani şarj bitme sorunları yaşandığı bile iddia edildi. Tabir yerindeyse yeni güncelleme sonrasında iPhone serilerinin şarjı su gibi tükettiği iddialarından sonra bu sorunun nasıl çözüleceği de merak konusu haline geldi.

iOS 10.2.1 Sonrası Pil Sorunu Nasıl Çözülür?

iOS 10.2.1 güncellemesi yaşanan pil sorunu sonrasında Apple’ın da bir inceleme başlattığı belirtilmişti. Apple pillerin durumunu ve güncelleme sonrasında sorun yaşanıp yaşanmadığını incelerken yaşanan pil sorununa ise belli başı çözümler önerilmeye başlandı. Çözümler ise genelde güncelleme ile alakalı.

İLGİLİ HABER:  Apple iOS 11 Pil Optimizasyonu Üzerinde Çalışıyor

Öncelikle bu sorunu yaşayan kullanıcıların henüz iOS 10.2.1 güncellemesinden iOS 10.2 serisine geri dönüşler kapatılmadan güncellemeyi geri alarak sorunu çözebilecekleri belirtiliyor. Bunun yerine eski sisteme dönmenin dışında tam tersi olarak yeni güncellemeyi yani herkese açık şekilde yayınlanan iOS 10.3 beta sürümüne de geçebilirsiniz.

Beta sürüme yükseltme yapan özellikle iPhone 6 serisi kullanıcılarının pil sorunlarını çözdüğü yönünde mesajlar atması da yeni güncellemeyi denemenin sorunu çözebileceği iddialarını güçlendiriyor. iOS 10.3 beta 1 sürümüyle beraber en azından daha stabil hale getirilen pillerde yaşanan bu şarj sorunu için Apple’ın daha ne gibi önlemler alacağı ve bu konuda bir çalışmasının olup olmadığı da merak konusu. Eğer böyle devam edecek olursa Apple’ın epey bir eleştiri almaya devam edeceği de kesin.

10 YORUMLAR

  1. İyi günler, iPhone 6 kullanıyorum ios 10.3.3 kullanıyorum dakikada bir şarj gidiyo garantiye yollasam garanti kapsamına giriyo mu batarya sorunu ne yapmalıyım?

  2. Merhaba iOS 10.3.3 güncelleme yaptıktan sonra telefonuma birşey oldu şarj olmuyor şarja takınca ileri değil geri gidiyor batarya.Örneğin yüzde 26 taktım 25-24 diye giderek düşüyor şarj:((

    • Merhaba, yeni sürümlerde herzaman iTunes üzerinden geri yükleme yapıp, yeni bir iPhone olarak kurmanızı öneriyoruz. Eski yedekte ki veriler, yeni sürüme geçtiğinde çakışabiliyor. Buda hatalara sebep oluyor. Eğer ki sorun devam ederse kısa bir süre içinde 10.3.3. e downgrade etmeniz gerekebilir. Sorun düzelmezse servise bırakın

    • Merhabalar, ipsw.me sitesinden cihazınıza uygun 10.3.3 sürümünü indirip, iTunes üzerinden geri yükle – shift(macOS ise Alt) tuşuna aynı anda basıp, indirdiğiniz sürümü seçip geri yükleme yapın

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?