İnternetinizi nasıl hızlandırırsınız?

0
370

Corona virüsü nedeniyle evimize kapandığımız şu günlerde hepimiz internete takılıyoruz. Online film izleyenlerin, Netflix, Youtube gibi servislerden video izleyenlerin sayısı bugünlerde rekor kıracak seviyeye gelmiş durumda. İnternet hızı ülkemizde her zaman problemdi ama bugünlerde bu sorunu biraz daha fazla hissediyoruz. İnternet çok mu yavaş? Bu yazımda internetinizi hızlandırmanın bazı yollarını anlatacağım. Birkaç küçük de ipucu vereceğim.

İnternet hızınızı nasıl öğrenirsiniz?

İnternet servis sağlayıcısına (ISS) abone olduğunuzda seçtiğiniz paket neydi? 8 Mega bit mi? 8 Mega bite kadar mı? İkisi arasında çok fark var.

N megabit: Size sürekli N hızını sağlama zorundalar.

N Megabite kadar: Max hızınız N megabit. Ama size daha düşük hızlar da sunabilirler. Yoğunluğa göre değişir.

Çeşitli sitelerden internet hızınızı öğrenebilirsiniz. Bu değer sizin o test sırasındaki hızınızı verir. Daha net bilgiyi İSS ile yaptığınız sözleşme belirler. ISS’ye sorabilirsiniz bunu.

Bu sayfalarda 2 farklı hız değeri görürsünüz.

1- Upload hızı: İnternet alemine bir içerik yüklerken bu hız kullanılır. Download’a göre oldukça düşüktür.

2- Download hızı: İnternetten veri indirirken (film izlemek, nette dolaşmak vb..) bu hız önemlidir.

ISS’nin söz verdiği hızın altında internet hızınız çıkarsa ne yapacaksınız?

ISS: Türk Telekom, DSmart, TurkNet, Digiturk, Vodafone vb…

ISS’nin size söz verdiği hızı sürekli almanız haline buna itiraz edebilirsiniz. Bunun için ISS’nin müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Corona salgınının olduğu bugünlerde sonuç almanız oldukça zor olsa da normal zamanlarda ISS’ler size yardım edebilirler.

Ayrıca ISS’lerin her dediğine de güvenmemek gerekiyor. İnternet kablo altyapısı Türk Telekom tarafından sağlanıyor. Diğer ISS’ler onun alt yapısını kullanıyor. Bulunduğunuz yere kaç Mega bite kadar internet hızı sağlanabileceğini Turk Telekom daha net söylüyor. 24 MBit ile anlaşma yaparsınız ama 8 Mbit kullanırsınız. Sebebi olarak da bulunduğunuz bölgenin alt yapısının buna uygun olmadığını söylerler.

Maalesef Turk Telekom son yıllarda alt yapı çalışmaları yapmak yerine kazancını bankalara ve Lübnanlı Hariri ailesine gönderdiği için 2020 yılında hala 3-5 Mbit hızları bize parayla satabiliyorlar.

İnternet hızınızı nasıl artırırsınız?

Hızlı ve basit cevap: Daha hızlı bir pakete geçerek artırabilirsiniz. Bulunduğunuz yerin tesisatı daha fazla hızı sağlayamıyorsa fiber internetin olduğu bir eve taşınarak artırabilirsiniz. Tabi bunların bir maliyeti var. Ama en etkili yöntem bu.

Diğer yöntemler:

Hızlı ve basit cevap size o kadar da basit gelmediyse aşağıdaki yöntemleri deneyin. Bunlar teknik anlamda internette gezinme ve film izleme hızını artıracak önlemlerdir.

  1. Modeminizi kapatın ve bir süre dinlendirin.

En azından ayda 1 modeminizi kapatın ve biraz kapalı kalmasını bekleyin. İnternet bağlantınızı yenilemesi için bunu yapıyoruz. Bazı uzmanlar her gün modemi resetleyin önerisi getiriyorlar. Ama modemi resetlediğinizde kullanıcı adı ve şifre bilgileri gibi bilgileri her gün ayarlamak zahmetli olacaktır. Her gün modemi kapatıp açmak için zaman ayarlı priz kullananlar olduğunu biliyorum. Bu önlem internet hızınızı artırdıysa buna devam edin. Yoksa diğer önlemlere bakalım.

2. Modeminizin yerini değiştirin.

Kablosuz modem kullanıyorsanız bu önemli. Modeminiz duvarın dibinde ve sinyalleri dağılmakta güçlük çekiyor olabilir. Duvarda olmasın demiyorum ama evin uzak bir köşesinde olması iyi değil. İnterneti nerede kullanıyorsanız sinyalin yeterli güçte alınabileceği bir yere modemi yerleştirin.

3. Kablolu kullanın.

Evinizin düzeni uygunsa iyi bir ethernet kablosu üzerinden daha hızlı bir internet sağlayabilirsiniz. Kablosuz internette sinyalin gücü ve modemin mesafesi internet hızını da etkiler. Ama kablolu da kablo uzun ve kalitesiz olmadıkça daha iyi sonuç alınır.

4. Reklamları engelleyebilirsiniz.

Reklam engelleyici kullanabilirsiniz. Bazı siteler her yerden pop-up açılır reklamlar vb.. çıkarıyorlar. Bu saldırgan reklam yayımı tutumuna karşı Ad Blocker iyi bir çözüm. Sayfanın açılma hızını da artırıyor. Şunu da belirtelim. Temiz sitelerde Ad Blocker kullanmayın lütfen. Örneğin bizim sitemiz. Sayfaya az sayıda reklam koyuyoruz. Tuzak reklamlar koymuyoruz. Reklam gelirinden başka da bir gelirimiz yok.

5. Ön belleği temizleyin.

Her girdiğiniz site bilgisayarınıza ait bilgileri depolar. Bunu otomatik olarak yaparlar. Çünkü bir sonraki ziyaretinizde sizi tanıması ve sayfayı daha hızlı bir şekilde sunması için bu gereklidir. Wen tarayıcınızın ayarlar kısmında “ön belleği temizle” ayarı vardır. Bunu kullanın. Bunun için tarayıcı eklentileri olduğunu da hatırlatalım. Bu eklentilerle tek tıkla da ön belleği temizleyebilirsiniz.

Bonus çözümler

İnternette film izlerken sürekli film donuyor mu?

Bu sorunu çoğumuz yaşıyoruz. Ben bu durumu aşmak için torrent kullanıyorum. Torrent ile filmi önce indirin. Sonra yüksek kalitede takılmadan izleyin. Daha önce torrent kullanmadıysanız çok şey kaybediyorsunuz. Şunlara bir göz atın:

  • Torrent nedir? Nasıl kullanılır?
  • En İyi Yerli Torrent Siteleri – 2020 güncel
  • En İyi Torrent Siteleri (2020 güncel)
  • Sizin internetinizi birisi sömürüyor olabilir. Kablosuz internetin şifresini değiştirin. Modemin giriş şifresini değiştirin. Admin – admin şeklinde kullanıcı girişi olan bir modemin şifresini komşunuzun sivilceli oğlu 2 dakikada ele geçirebilir. Komşu oğlu bedava internet buldum diye torrentden sizi sömürmeye başlarsa siz google’ı bile açamazsınız.
  • İnterneti başkaları mı dağıttınız? Torrent indirmelerini yasaklayın. Youtube vb.. video izleme sitelerinde onlar cirit atarken siz film izleyemezsiniz. Onları kontrol etmek için kablosuz bağlantı şifresi ile değil Mac adresi ile bilgisayar yetkilendirmesi yapabilirsiniz.

Benim “internet nasıl hızlandırılır?” sorusuna verebileceğim cevaplar şimdilik bunlar. Eminim ki daha iyi çözümler de vardır. Siz ne öneriyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?