Whatsapp, Facebook, Twitter ve Youtube. Bunlar sosyal medya olarak tabir edilen halkın haberleşme araçları. 2 gündür bu sitelere erişim engelleniyor.

HDP’lilerin hapse atılması, Diyarbakırda patlayan bombalar, Cumhuriyet gazetesinin yazarlarının tutuklanması, Tüm dünyadan yapılan bu tutuklamalara gelen tepkiler derken, çözüm sosyal medyayı yasaklamakta bulundu.

2 gündür facebook sayfalarına girilemiyor, youtube açılmıyor hatta whatsapp’dan haberleşilemiyor bile.

VPN servisleri de kapatıldı

BTK’nın yani Bilgi teknolojilerini engelleme kurumu’nun dün operatörlere gönderdiği talimatla, VPN servislerinin de yasaklandığı da gelen haberler arasında. BTK ise bu konuda yayınladığı bilgilendirme açıklaması şu şekildeydi:
“04.11.2016 tarihinde internet ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hiçbir kurum ve kuruluşa açıklama yapılmamıştır. BTK’dan açıklama yapılmış gibi bildirilen haberler gerçeği yansıtmamaktadır.
 
İnternet ile ilgili açıklama Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın düzenlemiş olduğu Basın toplantısında sorulan bir soru üzerine “Güvenlik açısından zaman zaman bu tür tedbirlere başvurulabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner” şeklinde kamuoyuna yapılmıştır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
denilmiştir.

Mobil ve Sabit İnternet Erişimi Kısıtlandı

Birçok bölgede, TürkTelekom tarafından sunulan internet hızının 1 Mbit’e sabitlendiği de gelen haberler arasında.
Birçok şirket internet yasaklarından büyük maddi kayıplara uğradı. Doğu ve G. Doğu şehirlerinin çoğunda da zaten 2 haftadır internetin olmadığı şikayetleri geliyordu.
Son söz: İletişimde yüksek standartları yakalamamıza çok az kaldı. Bu konuda emeği geçenleri kutluyoruz.
kuzey-kore

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?