İnternet yavaşladı mı? Neden?

0
79

Dünden bu yana yüz binlerce internet kullanıcısı, internetin yavaşlamasından şikayet ediyorlar. Bu şikayetlerin sebebi ise, Google’ın eski içeriklerin arşivlenmesini sağlayan bir hizmetinin  TİB tarafından engellenmesi. Bu hizmet bir önbellekleme hizmeti.

Dün 15:00 dan itibaren Türk Telekom kullanıcıları başta olmak üzere tüm internet kullanıcıları Google arama motoru, Gmail ve Youtube gibi birçok siteye erişemediklerinden şikayet ettiler. Bu sitelerin yanında Facebook, Twitter gibi sosyal medya sitelerinin de yavaşladığı hatta hiç erişilemediğine dair şikayetler başladı.

TİB’in resmi sitesindeki açıklama şöyleydi:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (webcache.googleusercontent.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 15/06/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

Google tarafından sağlanan “Web Cache” (Ağ Önbelleği) hizmetinin çalışma alanı, internetteki içeriklerin arşivlenmesi. Sonradan gelen bilgilere göre Türk Telekom’un yurtdışı fiber hatlarında da sıkıntı yaşandı. Bu sorunların üst üste gelmesiyle dün milyonlarca internet kullanıcısı internete erişide sıkıntılar yaşadı.

Gelen tepkiler üzerine TİB tedbir kararı 17.00 gibi site sorgulama sayfasından kaldırıldı.

jdkvmv

İLGİLİ HABER:  Yeni Apple TV'nin Uzaktan Kumandası Dokunmatik Olacak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?