İnternet Sorunu için Türk Telekom Açıklama Yaptı

0
103
Türk Telekom

Bugün, (20 Ocak) internet erişiminde ciddi bir sorun ortaya çıktı. Öğleden sonra saatlerinde yaşanan sorunda, kullanıcılar ilk olarak Google servislerine erişemediklerini ve Google sayfalarını açamadıklarını belirtti. Türk Telekom kullanıcıları tarafından paylaşılan sorunlarda ilk olarak kaynağın Google olduğu düşünüldü.

Daha önce çöken Google’ın bir kez daha çöktüğü ve erişim sorunu yaşandığı düşünülmüştü. Fakat kısa süre sonra sorunun Türk Telekom servislerinden kaynaklandığını ortaya çıktı. Diğer servis sağlayıcılarında herhangi bir sorun yokken, Türk Telekom kullanıcıları sıkıntılarla karşı karşıya kalmaya başladı. Belli bölgelerde devam eden sorun için Türk Telekom tarafından da resmi bir açıklama geldi.

Türk Telekom

Türk Telekom Erişim Sorunu Neden Kaynaklanıyor

Türk Telefon tarafından yapılan açıklama sonrasında sorunun siber saldırı kaynaklı olduğu doğrulandı. İnternet erişimi sorununun Türk Telekom DNS’lerine yönelik yapılan siber saldırı nedeniyle yaşandığını belirten açıklama ise şöyle:

“20 Ocak 2020 Pazartesi günü internet erişiminde yaşanan problemlere dair, Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde açıklama yapılması gereği doğmuştur.Söz konusu erişim aksaklıkları, dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği ‘Siber Saldırı’ ile ilgili olup, saldırılar bu kez Türk Telekom’un DNS’lerine yönelik yapılmaktadır.

Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları, saldırıları bertaraf etmek, yurt içi ve yurt dışı internet trafiğini normal seyrinde devam ettirmek için yoğun bir çalışma içerisindedir.Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan Türk Telekom’un, gerekli önlemleri alarak, kullanıcılarımızın bu saldırılardan etkilenmemesi için çalışmalarını sürdüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Bu açıklamaların hemen sonrasında bir açıklama daha geldi. Siber saldırı iddiaları doğrulanırken sorunun 18:45 itibariyle çözüldüğünü belirten bir açıklama daha yayınlandı. Öğleden sonra saatlerinde çöken servislerin yeniden düzelmesi için aradan geçen süre oldukça ciddi bir süre olarak değerlendirilebilir.

Türk Telekom bu konuda bir açıklama yapmış olsa da siber saldırı konusunda kesin bir detay açıklaması gelmedi. Siber saldırı kim tarafından gerçekleştirildi? Ne denli bir hasara yol açtı? Bu sorunlar için yapılacak olan yeni açıklamaları beklemek gerekiyor.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?