Intel ile Apple Yeni Bir Modem Anlaşması Yapabilir

0
57
iPhone 8 modemleri

Apple akıllı telefonlarında modem teknolojileri konusunda geçtiğimiz sene farklı bir sistem kullanmıştı. iPhone 7 serisi akıllı telefonlarda marka hem Intel hem de Qualcomm modemlere yer vermişti. Fakat bu tercihten sonra iPhone 7 serisinin modem konusu sürekli yeni tartışmalar gündeme gelmişti.

İddialarda ve hatta yapılan performans testlerinde Qualcomm modemlerin daha yüksek performans gösterdiği ve bu nedenle markanın bir daha Intel tercih etmeyeceği konuşulmuştu. Tüm bunlardan sonra ise kullanılan modemlerden dolayı Apple ile Qualcomm arasında gerginlik yaşandı. İki firma dava sürecine kadar taşınan olaylarla karşı karşıya kalınca Apple’ın yeni serilerde modem tercihlerini değiştireceği ortaya atıldı.

Intel Yeni Modemlerini Duyurdu

İki firma arasında yaşanan gerilim öne çıkarken bu sırada Intel ise yeni mobil modemlerini tanıttı. Eski serilere göre çok daha yüksek bir performans ortaya koyması beklenen akıllı telefonun içerisinde yer alacağı belirtilen Intel modemlerinin serisi ise XMM 7480 olarak açıklanmış durumda. Intel tarafından duyurulan yeni modemlerin özellikleri ise aslında pek de tatmin edici durmuyor.

Intel XMM 7480

Öyle ki serinin içerisinde LTR advanced 3 GPP Release 12 desteği öne çıkıyor. Bu destek sayesinde modemlerin 450 Mbps indirme ve 150 Mbps yükleme hızları sunması bekleniyor. Ayrıca Intel’in 4CA kanal desteğine de sahip olacağı bu noktada 600 Mbps indirme hızlarına destek verilebileceği belirtilse de Huawei ile karşılaştırdığımızda biraz daha düşük bir performans karşımıza çıkıyor.

Apple Tercihini Nasıl Yapacak?

Şu an var olan teknolojilere bakacak olursak daha iyisi piyasa da olsa da Intel’in yeni modemleri üst segment akıllı telefonlarda rahatlıkla yer alabilecek özelliklere sahip olacak. Asıl merak edilen konu her alanda liderliği elinde tutması beklenen iPhone 8 akıllı telefonlarında Apple böyle bir tercih yapacak mı?

Belki de Intel ile özel bir anlaşma yapması gündemde olan markanın seçimi merakla takip edilecek orası kesin. Tam Qualcomm ile sorun yaşanan dönemde Intel tarafından bu şekilde adımlar gelmesi ise Apple için kesinlikle yeni seçenekler ortaya çıkarmış oldu. Genel olarak bu yorumu yapabiliriz.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?