Instagram ve Facebook Çöktü! Düzelme Var Mı?

0
138

Sosyal medya uygulamalarında, genelde çok sık sorun yaşanmıyor. Fakat son birkaç aydır, özellikle Facebook ve Instagram uygulamaları için bu durumun değişmeye başladığını görüyoruz. Her iki uygulama için de sürekli çökme haberleri gündeme geliyor.

Facebook çatısı altında çalışan uygulamalardan söz ettiğimiz için bir Facebook sunucularında yaşanan bir sorun hem Instagram’ı hem Facebook’u hem de WhatsApp’ı etkiliyor. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan çökme olayından sonra, benzer bir olayın daha yaşandığını ekleyelim. Bu kez yine üç uygulama içinde erişim sorunları baş gösterdi.

Instagram ve Facebook Neden Çöktü?

Başta Instagram uygulamasında sorunlar yaşanmaya başladı. Uygulamaya erişim sağlamak isteyen kullanıcıların, akış yenileyemediği yönünde mesajlar aldığını gördük. Ardı ardına mesajlar gelmesi ve bunun dışında WhatsApp uygulaması için de erişim sorunu yaşanması, küresel bir sorunu işaret etmişti. Beklendiği gibi de oldu ve kısa süre sonra erişim sorunu WhatsApp için de Facebook için de geçerli oldu.

Sadece ülkemizde değil, birçok ülkeyi kapsayan bir sorunun ortaya çıktığını da ekleyelim. Özellikle Avrupa bölgesinde sunuculara erişimin neredeyse sıfır hale geldiği görülüyor. Kontrol yapıldığı zaman hem Instagram hem Facebook hem de WhatsApp uygulamasında sorunlar olduğunu görüyoruz. Her üç uygulamaya da erişim kısmında ciddi sıkıntılar söz konusu.

Instagram ve Facebook

Dediğimiz gibi sorunun ana kaynağı da sunucu temelli gibi duruyor. Sunucularda yaşanan çökme sıkıntıları nedeniyle erişimin yapılamadığı bilgisi var. Henüz bu bilgi resmi kanallar tarafından da açıklanmış değil. Yani söz konusu çökme sorunu için resmi bir açıklama yok. Bugün öğlen saatlerinde başlayan sorunun devam edip etmediği konusunda bilgi ise yine resmi kanallardan gelmedi.

Elde edilen bilgilere ve denemelere göre WhatsApp uygulamasında bir düzelme söz konusu. Fakat aynı durum Instagram ve Facebook için geçerli değil. Yine tam olarak bütün uygulamalarda sorun çözüldü demek için erken. Bölge bölge erişimin açıldığı konusunda bilgiler var. Dediğimiz gibi resmi bir açıklama olmadığı için kesin bilgileri paylaşamıyoruz. Şimdilik resmi açıklamaları beklemekten başka bir çare yok gibi gözüküyor.

İLGİLİ HABER:  Apple, iPhone Yükseltme Programını Başlattı

Güncelleme: Şu an için uygulamalarda erişim açıldı. Fakat neden konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

İlginizi Çekebilir: tvOS 12.2.1 Nasıl Yenilikler Getirdi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?