Son yıllarda giderek popülaritesi artan sosyal medya, akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle iyiden iyiye hayatımızın bir parçası haline geldi. Facebook, Twitter, İnstagram derken sosyal medyayla yatar sosyal medyayla kalkar hale geldik.

Son yılların en popüler uygulaması ise tartışılmaz İnstagram. Özellikle ünlülerin oldukça sık kullandığı fotoğraf paylaşım alanı olan İnstagramın üye sayısı milyara ulaşmak üzere. Günlük fotoğraf paylaşımı ise on milyonları bulabiliyor. Peki nedir bu İnstagram ve takip etme ve takipçi sayısı gibi kavramlar bize neyi anlatıyor? İnstagram takipçi programları var mı? Kısaca bir inceleyelim.

Takip Etme ve Takipçi Sayıları

İnstagramda takip etme sayısının bir limiti bulunuyor. Bu sayı en fazla 7500 olarak belirlenmiş. Eğer bu sayının üzerinde kişiyi takip etmek istiyorsanız uygulama size Hata: Daha fazla kişiyi takip edemezsiniz diye bir uyarı veriyor. Bu limit İnstagram ilk kurulduğunda yoktu. Bu nedenle bu limitin üzerinde takip eden bir hesaba rastlarsanız o hesabın çok eski bir hesap olduğunu anlayın. Takipçi sayısında ise uygulama bir limit koymuyor. Ancak Instagram tarafından açıklanan bilgiye göre bir kullanıcı bir saat içinde en fazla 160 kullanıcıyı takip edebiliyor.

Beğeni

İnstagram uygulaması, bir saat içinde en fazla 350 paylaşımı beğenmenize olanak veriyor. Deneyenlerin ve sınırı aşan kullanıcıların İnstagram tarafından hesapları kilitleniyor. Bunun nedeni ise bazı bilgisayar programları ki bunlara BOT deniyor, otomatik olarak beğeni yapan bu tür korsan uygulamalara karşı bir önlem olarak düşünülmesi.

Hashtag

İnstagramda yaptığınız paylaşımların daha fazla insana ulaşmasını sağlamak için kullanılan sisteme Hashtag deniliyor. Tabi ki İnstagram buna da bir sınırlama getirmiş. İnstagram tarafından açıklanan bilgiye göre yaptığınız bir paylaşımda en fazla 30 Hashtag kullanabiliyorsunuz. Ortalamalara baktığımızda ise bir kullanıcının ortalama 6 Hashtag kullandığı görülüyor. Yani 30 sınırını zorlamak zor gibi görünüyor.

Karakter Sayısı

Instagramda paylaşımda bulunurken pek çok yere açıklama yazıyoruz. Ama bu açıklamaların da bir sınırı olduğunu biliyor musunuz? İşte sınırlar:

Kullanıcı adı en fazla 30 karakter olabiliyor. Bu 30 karakter içinde harf, rakam, alt tire ve nokta kullanabiliyorsunuz. Biyografi yani hesap açıklamasında en fazla 150 karaktere izin veriliyor. Bu nedenle kendinizi az ve öz biçimde anlatmanızda fayda var.

Gönderi açıklaması olarak Instagram size 2200 karakter sınırı veriyor. Ancak yaptığınız açıklamanın tamamını görmek isteyen takipçiler, 240 karakterden sonra “Yorumun tamamını gör” seçeceğini seçtiği takdirde açıklamanızın tamamını görebiliyor.

Paylaşım

İşte Instagramın en önemli öğesine geldik. Yaptığınız paylaşımlar. Instagram, henüz paylaşım konusunda kullanıcılarına bir sınır koymadı ve sanırım koymayı da düşünmüyor. Ancak hesabınızın gerçekten popular ve takip edilir bir hesap olmasını istiyorsanız sık sık paylaşım yerine belli aralıklarla yapmanızda fayda var.

Birçoğunuz açısında bu sınırlar can sıkıcı ve gereksiz görülebilir. Ancak hesapların doğruluğu ve güvenilirliği için bunun yapılması zorunlu. Ayrıca otomatik beğeni yapan programlara karşı da Instagramın böyle sınırlar getirmesi normal.

Takipçi sayısı nasıl artırılır

İşte günün sorusuna geldik. Benim bir Instagram hesabım var. Ancak bu hesabın takipçi sayısını nasıl artırabilirim? İşte size birkaç tüyo verebiliriz. Sayısız paylaşımda bulunmak, paylaşımları Hashtag yığınına çevirmek, önüne geleni eklemek gibi eski ve demode uygulamaları bir kenara bırakın. Bunlar hiç bir işe yaramayacaktır. Aslında takipçi kazanmak öyle Kaf dağının ardına tırmanmak kadar zor değil. Sadece birkaç önemli hususa dikkat edilirse fenomen olmak içten bile değil.

Hasgtag kullanımı

Instagram, Hashtag konusunda diğer sosyal ağlardan daha hassas bir uygulama. Ancak birçok kullanıcı, 30 karakter sınırını zorlayarak takipçi kazanacağını umuyor. Bazıları kısa surely takipçiler kazanabiliyor. Ancak bunları kalıcı hale getiremezse en fazla 1 gün içinde bu takipçiler takibi bırakıyor.

Hashtag kullanımında en önce 30 karakter sınırını zorlamayı bırakmak gerekiyor. Paylaşımınızla alakalı Hashtaglar kullanmak önemli. Örneğin güzel bir kadın fotoğrafı paylaşıldığında #love, #girl, #woman ve #photo gibi en fazla 10 karakter kullandığımızda bu tarz fotoğrafları takip eden kullanıcılar size görecek ve aynı tarzda fotoğraflar paylaşmalı sürdürdüğünüz takdirde sizin kalıcı takipçileriniz olacaklardır.

Birbiriyle alakalı paylaşımlar

Instagramda takipçi kazanmanın bir diğer yolu ise alakalı paylaşımlar yapmak. Bir gün manzara, diğer gün portre, bir başka gün hayvan fotoğrafı paylaşmak takipçi sayınızı düşürecektir. Hesabınızda hangi kitleye hitap edecekseniz ya da hangi kitlenin size takip etmesini istiyorsanız o kitlenin beğenisine gidecek paylaşımlar yapmanızda fayda var.

Paylaşımlarınızda bir estetik ve bir devamlılık olmalı. Bu sayede kendi takipçi profilinizi oluşturabilirsiniz, Ayrıca gün içinde fotoğraf paylaşacağınız saatleri belirlemeniz ve o saatlerde paylaşımlarda bulunmanız da çok önemli. Bu sayede takipçileriniz sizi ve paylaşımlarınızı merakla bekleyecek ve hesabınızdan ayrılmayacaktır.

Filtre kullanımı

Instagramın en önemli özelliklerinden birisi de hayatımıza filtreleri getirmesidir. Paylaştığınız fotoğrafın daha etkili ve çekici hale getirmek için size en uygun filtreleri seçmek önem arz eder. Zira çok sıkıcı bir fotoğrafı uygun bir filtreyle çok canlı ve etkileyici bir hale getirebilirsiniz. Bazı kesimlerce fotoğrafın içeriğinin değiştirildiği söylense de Instagram bunu bilerek üye olanların olduğu bir platform. Gerçekten fenomen olmak için ise sadece Instagram filtrelerini kullanmak yetersiz kalabilir. Bu nedenle başka fotoğraf uygulamalarını da kullanmamız sizin faydanıza olacaktır.

Diğer sosyal ağlardan faydalanın

Sadece Instagramı kullanmak, takipçi kazanmanızda çok etkili olmayabilir. Bu nedenle Facebook, Twitter üzerinden de fotoğraflarınızı paylaşmanız, takipçi sayınızın artmasında oldukça yararlı olacaktır.

Fenomenlerden ders alın

Fenomen olma yolunda ilerlemenin en önemli yolu fenomen olanları incelemek ve dersler çıkarmaktır. Bunu usta çırak ilişkisine de benzetebilirsiniz. Takipçi sayısı çok yüksek ünlülerin ya da fenomenlerin hesaplarını mutlaka takip edin ve nelere dikkat ettiklerini inceleyin.

Instagram takipçi satın alma

Son günlerde Instagramda takipçi sayısını artırmak isteyenlerin Google sıklıkla aradığı bir kelime haline geldi instagram takipçi siteleri. Peki, bu siteler ne kadar güvenli, ne kadar yararlı? Pek çoğumuz siteyi görür görmez hemen üye oluyor ve bazı sitelere belli takipçi sayısı karşılığı paralar bile ödüyor. Bu tür siteler ne kadar güvenli, verdiğiniz paranın karşılığını alabilir misiniz emin olun araştırmadık. Fakat uzun yıllardır instagram takipçi satın alabileceğiniz bir site olan instakip’in kalitesini biliyoruz.

Ancak Google dan arattırdığınızda azımsanmayacak kadar siteyle karşılaştığımız da bir gerçek. Tabi güvenlik, gerçeklik konularında bu kadar çok sitenin bir olması da beklenemez. Bizim tavsiyemiz ise bu tür siteler yerine yukarıda verdiğimiz önerileri uygulamanız ve kendi takipçi grubunuzu oluşturmanız. Emin olun bu kriterlere uyarsanız yakın zamanda belki de Instagramın yeni fenomeni siz olabilirsiniz. Fakat yine de instagram takipçi satın almak istiyorsanız instakip sitesini tercih etmeniz sizin için hem ekonomik hem de güvenilir olacaktır.

5 YORUMLAR

  1. Apple ile ilgili makalelerinizi büyük bir ilgiyle okuyorum. Bu tür yazılar da günümüz yani sosyal medya çağında çok işimize yarıyor. Teşekkür ederim 🙂

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?