Instagram ProRAW için Desteğini Açıkladı

0
144
Instagram ProRAW

ProRAW sistemi, çok yakın bir zaman önce Apple’ın iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max akıllı telefonlarına eklendi. Bir önceki yazımızda bu konuda bir bilgi paylaşımında bulunmuştuk.

Sistem nedir ve telefonlarda neler değişti gibi sorulara cevap vermiştik. O yazımızda bahsettiğimiz bir konu vardı. O konu yeni formatın çok fazla sosyal medya uygulaması tarafından desteklenmiyor olmasıydı. İşte bu konuda ilk adım Instagram tarafından geldi. Instagram ProRAW desteğini resmi olarak açıklandı.

Instagram tarafından duyurulan yeni destek, Apple’ın da işini kolaylaştıracak gibi duruyor. Öyle ki özel bir fotoğraf sistemi sunuyorsunuz ve şu an en popüler olan görsel temelli sosyal medya uygulaması sizin bu sisteminiz için destek açıklaması yapıyor. Tabii ki bu durum Apple’ın işine geliyor.

Instagram ProRAW Desteği Nasıl Sunulacak?

Şimdi burada da önemli olan kısımlar var. Şöyle ki ProRAW ile çekilmiş olan fotoğraflar DNG formatında çıkıyor. Bu fotoğrafların boyutunun büyük olduğunu söylemiştik. 25 MB ve üzerinde dosya boyutları var. Haliyle DNG formatı yüksek boyutlu bir format olduğu ve dijital native format olarak geçtiği için çok tercih edilmiyor.

Instagram ise bir nevi bu formatı tanıdığını açıklamış oldu. DNG olarak hazırladığınız bir görseli direkt olarak paylaşıma gönderebileceksiniz. Sizin herhangi bir dönüştürme yapmanıza gerek kalmayacak.

Fakat burada bir hatırlatma yapmak gerekiyor. Sonuçta her fotoğraf için 25 MB minimum boyutlardan söz ediyoruz. Böyle bir boyut Instagram için çok yüksek görülecek olan bir boyut. Sadece siz fotoğraf paylaşmıyorsunuz.

Instagram ProRAW

Çoğu iPhone 12 Pro serisi sahipleri bu şekilde fotoğraf paylaşabilir. Tabii ki bu varsayım. Şuna gelecem, bu formatın yoğun bir şekilde kullanılması Instagram’a büyük oranda yük oluşturmak demek.

Sunucu yükünü boşu boşuna arttırmak adına Instagram’da kullanıcıların yükledikleri yeni formatı otomatik olarak sıkıştıracak. Sözün kısası Instagram ProRAW desteklenecek ama yine fotoğraflarda sıkıştırmalar yapılacak. Bu kaliteyi düşürecek mi ya da ne kadar düşürecek göreceğiz.

İLGİLİ HABER:  Apple Jony Ive İle Yeniden Yola Başlayacak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?