İngiltere’de gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği’ni etkileyeceği kadar hiç kuşkusuz ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyecek olan İngiltere’nin Avrupa Birliğinde kalıp kalmayacağı yönündeki referandumdan sonra Google bombayı patlattı ve referandumla ilgili en çok aranan kelimeleri açıkladı.

İngiltere’nin Avrupa Birliğindeki kaderini belirleyecek olan kararı halka bırakan İngiliz yönetimi, bu sorumluluğu halka yüklerken, gerçekleştirilen referandum sonucunda Avrupa Birliğinden ayrılma kararı aldı. Oylama sonrasında Google üzerinde aratılan başlıca anahtar kelimelerin ‘BretixVote nedir’ şeklinde olduğu açıklandı.

Google trend servisi üzerinden ülkelerin en çok arama yaptıkları anahtar kelimelere anlık olarak erişebiliyoruz. Referandum sonuçlandıktan sonra yapılan incelemelerde, referandum sonrası ülkede bu konu hakkındaki aramalarda yoğunluk olduğu görüldü. Bu da akıllara referandumun ne kadar sağlıklı olduğu sorusunu getiriyor elbette. Bunun nedeni, referandum öncesinde bu konuyla ilgili neredeyse hiç bir arama gerçekleştirilmemiş durumda.

İngilizler, referandum sonrası ayrılma durumunda neler olacağıyla ilgili bilgi sahibi olmak için Google üzerinden yoğun bir şekilde ‘Bretix ne anlama geliyor’,Pound düşerse ne olur’, ‘Referandumda kimler oy verebilir’, ‘Galler kalmak isterse ne olur‘, ‘İngiltere Avrupa Birliğinden ayrılırsa ne olur‘, ‘Bretix nedir’ anahtar kelimelerinin yer aldığı aramalar gerçekleştiriyor. Referandumun kendisi kadar Google üzerinden gerçekleştirilen bu aramalar da İngiltere gündemin oturmuş durumda ve bazı çevrelerce referandumun sağlıksız ve bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirildiği yönünde görüşlere neden olmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?