Mac kullanıyor ancak kısayollarını kullanmıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz. Mac kullanıcılarının Mac ile ilgili en sevdiği kısımlardan birisi klavye kısayollarını kullanarak işinizi önemli ölçüde hızlandırabilmeniz.

Daha önce her Mac kullanıcısının bilmesi gerek klavye kısayollarını yayınlamıştık. Bu yazının üstünden uzun zaman geçti. Mac klavyesine yeni kısayollar eklendi. Bu yazımızda mutlaka kullanmanız gereken 10 Mac kısayolunu inceledik.

MacOS’un birçok kısayol var. Hepsini ezbere bilmeniz imkansız. Ancak aralarında 10 tanesi var ki bunları öğrenirseniz işiniz çok kolaylaşacak.

“⌘”  sembolü Mac klavyesinde Command tuşunu ifade eder. Windows PC’lerde ki Control (ctrl) tuşu gibi düşünebilirsiniz bunu. Windows’ta hepsini seçme ctrl+A ise Mac’de de ⌘+A’dır. Bu kısa yollar temel kısayollardır. Bu yazımızın konusu daha az bilinen ve çok kullanışlı kısayollar olduğundan bunları atlayacağız. Bunları bilmeyenler yukarıda linkini verdiğim konuya bakabilirler.

1. Spotlight arama kısayolu

⌘+Boşluk çubuğu:  Spotlight arama alanını gösterip gizleyebilirsiniz.  Bu muhtemelen en yararlı kısayol. Bu arama çubuğuyla Mesajlarınızı, yer imlerinizi, harddiskinizdeki dosyaları kolayca bulup onlara ulaşabilirsiniz.

2. Uygulamayı kapat kısayolu

⌘+Q: Herhangi bir uygulamayı kapatabilirsiniz. Bu tuş kombinasyonu uygulamayı tamamen kapatır.

3. Ekran görüntüsü alma veya ekranı kaydetme kısayolu

Mac üzerinde ekran görüntüsü almanın birden fazla yolu var:

⌘+Shift+3: Pencerenin ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

⌘+Shift+4: Ekrandaki belirli bir alanı seçerek onun ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

⌘+Shift+5: Bu kısayol macOS Mojave ile geldi. Apple bu kısayolla tüm ekran görüntüsü araçlarını tek bir yerde topladı.  Bu kısayolu kullandığınızda açılan araç çubuğu ile; bir pencerenin, komple ekranın veya ekrandaki seçtiğiniz bir alanın ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Ayrıca ekran görüntüsünü video olarak kayıt etmek için de bu kombinasyon kullanılır.

4. Uygulamaları anında gizleme kısayolu

⌘+H: Baktığınız veya on uğraştığınız bir şeyin patronunuz, aileniz veya o an oradan geçen birisi tarafından görülmesini istemiyorsanız bu kısa yolu kullanın. Böylece aktif olan pencere hemen gizlenecektir. Uygulamayı tekrar görmek için dock ile açabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Yeni 12 inç Retina Ekranlı MacBook Kutusundan Çıktı: Genel Bir İnceleme ve Performans Testi (Video)

⌘+Option kombinasyonunu tuşlarsanız çalışan tüm uygulamalar gizlenir.

⌘+M yaparsanız da uygulama gizlenmez ancak minimize hale gelir. Ön izlemesi sağda görünmeye devam eder.

5. Aktif uygulamalar arasında hızlı geçiş yapma kısayolu

⌘+Tab: Bu kısayolla da Uygulama geçiş penceresi (App Switcher) açılır ve Tab tuşuna basarak aktif uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

6. Uygulama içinde farklı bir pencereye geçmek

⌘+~: Bu kısayol ile de uygulama içinde pencere değiştirebilirsiniz. Diyelim ki Apple’ın Pages uygulamasını kullanıyorsunuz. 2 farklı belge açık. Bu kısayol ile bu belgeler arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

7. Safari’nin adres/arama çubuğuna kolay ulaşım kısayolu

⌘+L:  Safari’nin adres satırına mouse kullanmadan bu kısayolla ulaşabilirsiniz. Bundan sonra doğrudan arayacağınız ifadeyi yazabilirsiniz. Böylece mouse kullanmadan arama veya farklı bir siteye gitme işlemini yapabilirsiniz. Bu kısayol sadece Safari’de değil Chrome tarayıcısında da çalışıyor.

Safari’nin birçok güzel kısayolu var. Örneğin; ⌘+T yeni sekme açıyor. ⌘+Z En son kapattığınız sekmeyi açıyor. Bu işlemi Chrome veya Opera’da yapmak isterseniz de ⌘+Shift+T kısayolunu kullanmalısınız.

8. Bir uygulamayı kapatmaya zorlama kısayolu (Force Quit)

⌘+Option+Q: Kilitlenen / donan bir uygulamayı kapatmak için bu kısayol kullanılır. Birden çok uygulama donduysa ⌘+Option+Esc (Escape) ile hepsini kapatabilirsiniz.

9. Mac’in ekranınını hemen kilitleme kısayolu

⌘+Control+Q: Masadan kalkacaksınız ve başkasının Mac’inizi kurcalamasını istemiyorsunuz. Bu kısayolla Mac ekranını hemen kilitleyebilirsiniz.

10. Dosyaların içine hızlı göz atma kısayolu

Click+Space Bar: Fazla zaman harcamadan dosyaların içine göz atmak istiyorsanız, dosyayı Finder klasöründe seçin ve boşluk çubuğu basılıyken dosyaya tıklayın.Dosya içindekiler tam ekranlı olarak görülecektir. Bu yöntem sadece dosyalarda değil, birçok farklı uygulama dosyasında da (pdf, word, excel vb..) geçerlidir.

 

4 YORUMLAR

    • Komut–Aksan işareti (`): Öndeki uygulamada bir sonraki açık pencereyi etkinleştirir
      Shift–Komut–Aksan işareti (`): Öndeki uygulamada bir önceki açık pencereyi etkinleştirir

  1. 6. Kısayol ⌘+~ Türkiye’den alınan macbook klavyelerinde bu sembol yok ne yazık ki . Peki Türkiye’den aldığımız macbooklarda hangi kombinasyonu kullanarak bu işlemi yapabiliyoruz?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?