Apple kullanıcılar arasında en çok tercih edilen mesajlaşma servislerinden biri olan iMessage, bu kadar popüler olmasıyla beraber hackerlarında hedefinde yer alan servislerden biri olarak öne çıkıyor. Daha önce iMessage servisi üzerinde yaşanan birçok güvenlik sorunu haberi gündeme gelmişti. iOS yeni sürümlerinde bu sıkıntılar azalmış ve güvenlik açıkları neredeyse tamamen kapatılmıştı.

Fakat iMessage servisini hedef alan saldırılar bitmek bilmiyor. Son olarak hiçbir açığı kullanmadan sadece mesaj ile kullanıcıları tehdit eden bir güvenlik açığı ortaya çıktı. iPhone kullanıcılarının forumlarda paylaştığı mesajlarla beraber ortaya çıkan sorunda sahte bir mesaj dikkat çekiyor.

iMessage Üzerinden Gelen Linklere Dikkat?

Söz konusu sorunda kullanıcılara iMessage üzerinden mesajlar gönderildiği ve bu mesajlarda da “Apple ID süreniz bitti. Yenilemek için linke tıklayın” ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor. Kullanıcılar bu mesaja tıkladıkları zaman ise karşılarına Apple’ın giriş ekranına çok benzer bir ekran çıkıyor.

iMessage

Eğer çok dikkat etmezseniz farkı anlayamıyorsunuz. Ardından ise kullanıcının bilgilerini bu alana girmesi isteniyor. Kullanıcıların girdikleri bilgilerde tabii ki hackerların eline geçiyor. Son zamanda çok karşılaştığımız casus yazılım tehditlerinden biri olsa da iMessage kullanıcılarını da tehdit etmeye başlayan sorunlar için Apple kullanıcıları uyarılıyor.

Apple’ın böyle bir servisi olmadığı da belirtiliyor. Zaten gelen mesajlar ve tepkiler sonrasında Apple’ın da konu hakkında bir bilgilendirme yayınladığını söylemek yanlış olmaz. Kullanıcıların iMessage üzerinden gelen link içerikli mesajlara oldukça dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle bu alanlara bilgilerinizi girmekten kaçınmanız gerek. Benzeri durumlar Android işletim sisteminde de sıkça yaşanıyor. Her ihtimale karşı temkinli olmakta fayda var.

İlginizi Çekebilir: iOS 11.1 Beta 3 Geliştiriciler İçin Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?