iMessage Güvenli Değil İddiası

0
133
iMessage Güvenli Değil İddiası

iMessage Güvenli Değil İddiası

Teknoloji devlerinden Apple üstün özelliğe sahip olan telefon ve bilgisayarlarının yanı sıra çağın gerisinde kalmayan gelişmiş uygulamaları ile de dikkat çekiyor. Modern dünyada çok rağbet görülen sohbet özelliği Facebook Messenger ve WhatsApp gibi önde gelen uygulamalarda üstün bir şekilde hizmet verirken Apple da iMessage uygulaması ile bu sektörden geri kalmamak istiyor. Ne var ki Apple bu uygulamasındaki güvenlik zafiyeti sebebiyle uyarı aldı.

Apple’ın son dönem uygulamalarından olan iMessage, araştırmacıların oklarının hedefine oturdu. Uçtan uca şifreleme özelliğinin getirilmesi gerektiği düşünülen iMessage hakkında araştırmacıların ortaya koyduğu güvenlik sorunu olduğu iddiaları gündemde.

İkili ve grup sohbetleri arasındaki kullanıcı gizliliğini esas alan uçtan uca şifreleme özelliği pek çok mesajlaşma uygulaması tarafından son dönemde tercih edilmekte.

Facebook Messenger, WhatsApp gibi global çapta kullanıcıya hizmet vermekte olan sohbet uygulamaları, uçtan uca şifreleme özelliğini kullanmaktalar.

John Hopkins Üniversitesi’nin araştırmacılarına göre Apple’ın kullanıcılarının sohbet güvenliğini daha çok düşünmesi gerekiyor.

Nitekim uçtan uca şifreleme özelliği bulunmayan mevcut iMessage uygulamasının pek çok tehlikeye neden olabileceği düşünülüyor.

Araştırmacıların yayınladığı rapor doğrultusunda Apple uygulaması olan iMessage’da bulunan güvenlik duvarının geliştirilmesinin gerektiği belirtiliyor.

iMessage üzerinde online olarak bulunan kullanıcıların sohbet şifrelemeleri sağlanmaması nedeniyle önemli tehlikelerin tehdidinde olduğu da araştırmacıların sunduğu raporda yer alan noktalardan biri.

Apple’ı güvenlik açısından uyaran araştırmacılar, Facebook Messenger ve WhatsApp gibi global çaptaki sohbet uygulamalarında mevcut bulunan güvenlik sistemlerinin ise yeterli nitelikte olduğunu belirtti.

Mevcut güvenlik duvarını ortalama bir bilgisayar korsanının aşamayacağını belirten araştırmacılar, yine de büyük şirketlere yapılan saldırıların göz önünde bulundurularak tedbirlerin artırılması gerektiğini düşünüyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone Çökerten Mesaj Kâbus Olmaktan Çıkıyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?