IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Değişti? Yeni Fiyatlar

1
100

Akıllı telefon fiyatları aldı başını gitti. Yeni akıllı telefonların ve son seri amiral gemisi modellerinin satış rakamlarına baktığımız zaman, belli barajların aşıldığını görüyoruz. Ülkemizde fiyatların bu kadar yükselmesinin ana nedenlerinden biri ise vergiler ve diğer masraflar. İşte hem bu masraflardan kurtulmak hem de farklı akıllı telefon modellerine ulaşmak için birçok kullanıcı yurt dışından akıllı telefon satın almayı tercih ediyor.

iPhone modelleri için de çok sık başvurulan yöntemlerden birisi yurtdışından satın alım. Tabii ki yurt dışından akıllı telefon satın alırken yerine getirmeniz gereken bazı gereklilikler var. Bunlardan birisi de IMEI ücretleri. Telefonu ülkemizde kullanmanız için ödemeniz gereken kayıt ücreti, şu sıralar yeniden gündemde. Neden ise zamlar.

IMEI Kayıt Ücreti Zamlandı

Yapılan son açıla sonrasında kayıt ücreti için yeni bir zam yapıldı. Bir pasaportla yurtdışından aldığınız akıllı telefonlarınızda, 170 TL gibi bir IMEI kayıt ücreti ödemeniz gerekiyordu. Bu ücret, vergilere göre bakıldığı zaman makul bir ücretti.

IMEI ücretleri

Şimdi ise kayıt ücretine %300 oranına zam yapıldı ve yeni ücret 500 TL olarak belirlendi. Yani artık akıllı telefonlarınızı yurtdışından satın almak istediğinizde 500 TL kayıt ücreti de ödemeniz gerekecek. Bu durum, arada oluşan fiyat farkının en aza inmesine neden olacak. Ülkemizde satılan modellerle aradaki fiyat farkı bir hayli düşmüş oldu. İlerleyen yazılarda fiyatların ne kadar değiştiği konusunda bilgiler vereceğiz.

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?