iMazing HEIC Converter ile HEIF dosyasını JPEG dosyasına dönüştürme

0
419
iMazing HEIC Converter

Bildiğiniz gibi Apple, iOS 11 ve macOS High Sierra ile Yüksek Verimli Görüntü Dosyası Biçimi (HEIF) olarak adlandırılan ve depolamadan tasarruf sağlayan yeni bir resim dosyası biçimini tanıttı.

.HEIC dosyaları olarak kaydedilen HEIF görüntüleri, iPhone 7 veya 2017 iPad Pro’nuz ile veya daha yeni bir sürümle çekildiğinde, görüntü kalitesinde belirgin bir kayıp olmaksızın JPEG formatının yarısı kadar bir boyut kaplıyor.

Uyumluluk sorunu nedeniyle HEIF görüntüleri JPEG formatına dönüştürmek isteyebilirsiniz. İşte iMazing, HEIF to JPEG işlemini yapabileceğiniz ücretsiz bir masaüstü dönüştürme uygulamasıdır.

HEIF → JPEG Dönüştürme Hakkında

Amacınız HEIF dosyaları çevrimiçi olarak paylaşmaksa, JPEG’e dönüştürmeniz gerekmiyor. Çünkü, iOS 11 ve macOS High Sierra’nın çok amaçlı Paylaş menüsü görüntüleri orijinal HEIF dosyalarına dokunmadan otomatik olarak JPEG formatına dönüştürmektedir.

Ayrıca AirDrop varsayılan olarak HEIF → JPEG transkodlama özelliğini gerçekleştirdiğinden, HEIF’leri kablosuz olarak bir Mac’a JPEG olarak gönderebilirsiniz.

Ayrıca, HEIF formatında çektiğiniz .HEIC uzantılı fotoğrafları Windows bilgisayarınıza JPEG formatında aktarmak istiyorsanız, iOS cihazınızda Ayarlar → Fotoğraflar bölümüne gidip Mac veya PC’ye Aktar seçeneğinin altındaki Otomatik seçeneğini seçebilirsiniz.

Bu, medyayı masaüstüne aktarmak için USB yöntemini kullanırken, otomatik olarak herhangi bir HEIF görüntüsü ve H.265 videosunu karşılık gelen ve daha uyumlu JPEG / H.264 formatlarına dönüştürerek gönderir.

Son olarak, HEIF’leri JPEG’e dönüştürmek, görüntü kalitesi konusunda hassassanız, temel olarak verileri bir kayıpsız formdan diğerine sıkıştırdığınız için en uygun yöntem olmayabilir.

Bu, sıkıştırılmamış bir görüntüyü Photoshop’ta kayıpsız bir JPEG dosyası olarak kaydetmek, daha sonra JPEG’i açıp yeniden kaydetmek gibi, her yaptığınızda sıkıştırmanın izlerini (özellikle nesnelerin kenarlarında) görünür hale gelir.

HEIF → JPEG dönüşümünün mantıklı olabileceği bazı durumlar var. Bu durumlarda, aşağıdaki daha ayrıntılı yer verdiğimiz bilgiler, HEIF fotoğrafları JPEG formatına kolay bir şekilde dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Bahsettiğimiz gibi, iOS 11 veya macOS High Sierra yüklü cihazlar HEIF dosyalarını sorunsuz olarak görüntüleyebilseler de, Apple’ın yeni dosya formatı HEIF, Windows bilgisayarlarda uyumluluk sorunlarına neden olabilir. Bu sorunların nedeni, şu anda pek çok popüler uygulamanı bu yeni dosya biçimini henüz desteklememesidir.

Örnek olarak, Photoshop ve Illustrator gibi büyük Adobe uygulamaları ile Microsoft Windows ve Office uygulamaları biz bu yazıyı yazarken henüz HEIF’i desteklemiyordu.

HEIF’i JPEG Formatına Dönüştürme

 1. iMazing HEIC Converter uygulamasını App Store’dan indirin ve yükleyin. (macOS 10.8 veya daha üstü sürüm gerektirir. Ayrıca uygulamanın Windows 7 veya daha üstü Windows sürümlerini iMazing web sitesinden indirebilirsiniz.)iMazing HEIC Converter
 2. Bilgisayarınızda iMazing HEIC Converter’ı çalıştırın. Aşağıda gördüğünüz gibi, HEIF görüntülerini Bulucu’dan sürükleyip uygulama penceresine bırakmanız gerektiğini söyleyen bir açılış ekranı ile karşılaşacaksınız.iMazing HEIC Converter uygulamasi
 3. Önce, dönüştürmek istediğiniz .HEIC dosyaları içeren bir klasörü açın.HEIF to JPEG
 4. İkinci olarak, dönüştürmek istediğiniz resimleri Command (⌘) tuşuna basılı tutarak tıklayın. Alternatif olarak, Bulucu‘nun Düzenle menüsünden Tümünü Seç‘i seçin veya seçili klasör içindeki tüm dosyaları seçmek için Command (⌘)+A‘ya basın.
 5. Ve üçüncü olarak, seçiminizi sürükleyip iMazing HEIC Converter penceresine bırakın.
 6. Sürükleyip bıraktığınız tüm HEIF’lerin uygulamanın penceresinde listelendiğini kontrol edin.
 7. Format‘ın yanındaki açılış menüyü tıklayın, ardından hedef resim biçiminiz olarak JPEG‘i seçin. İPUCU: Menüden kayıpsız PNG formatının seçilmesi, dosya boyutunun düşürülmesiyle meydana gelen görüntü kalitesindeki düşüş sorununun önüne geçecektir.
 8. EXIF verilerini koruma (Keep EXIF data) seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlediğinizden emin olun. NOT: Kutuyu işaretlememek, JPEG’e dönüştürülen fotoğrafların obtüratör hızı, pozlama, diyafram ve parlaklık değerleri gibi değerli meta veriler olmadan kaydedilmesine neden olur.Keep EXIF data
 9. İstediğiniz sıkıştırma seviyesini ayarlamak için Kalite’nin (Quality) yanındaki sürgüyü sürükleyin. Daha yüksek değerler daha iyi görüntü kalitesine ve dolayısıyla daha büyük dosyalara yol açar. Sıkıştırma kalitesini düşürdükçe daha küçük JPEG’ler elde edilir, ancak görüntü kalitesinde kayda değer bir kayıp görebilirsiniz.JPEG kalitesi
 10. İşlemi başlatmak için Dönüştür (Convert) düğmesini tıklayın.
 11. Dönüştürülen dosyaları kaydetmek için Mac’inizde bir klasör seçmeniz istenir. İstediğiniz klasöre gidin (veya Yeni Klasör (New Folder) düğmesini tıklatarak klasör oluşturun), ardından devam etmek için Seç (Choose) düğmesini tıklayın.
 12. Daha sonra uygulama fotoğrafları dönüştürme işlemine başlar. İşlem bilgisayarınızın donanımına, dönüştürülecek HEIF dosyası sayısına, boyutlarına, çözünürlüğüne ve parametrelere bağlı olarak, birkaç saniye veya birkaç dakika arasında sürebilir.
 13. Dönüşüm başarılı bir şekilde gerçekleştiğinde, uygulamada bir iletişim kutusu belirir.
 14. iMazing HEIC Converter’ı kullanmayı bitirmek ve JPEG’lerinizi manuel olarak bulmak için Tamam’ı (OK) tıklayın veya JPEG’ler için hedef olarak belirlediğiniz klasörü açması için Dosyaları Göster (Show Files) butonuna tıklayın.
İLGİLİ HABER:  EyeSense için Güncelleme Geldi

Orijinal HEIF görüntülerini ve bunların dönüştürülmüş JPEG karşılıklarını Önizleme’de yan yana görüntülemek HEIF formatının ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Çoğu durumda, HEIF → JPEG dönüştürme, dosya boyutunu yarıya veya daha fazlasına kısaltır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, dönüştürme yalnızca belirli senaryolarda mantıklı olur (Örneğin, favori resim düzenleme uygulamanız henüz HEIF resimlerinin açılmasını desteklemiyorsa).

iMazing’i %25 in dirimli almak için TIKLAYIN!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?