Apple’ın bu sene yaptığı tanıtımlar içerisinde birçok rekora imza attı. Markanın bilgisayar alanında en başarılı ürünü ise iMac Pro oldu. Üstün özellikleriyle beraber tanıtıma damga vuran ve beklentileri bir hayli yükselten iMac Pro, şimdilerde ise iddiasını gösterecek performans test sonuçlarıyla gündeme gelmeye başladı. İlk olarak Aralık ayında satışa çıkacak olan yeni bilgisayar serisinin Geekbench sonuçlarında yer alan çekirdek puanlarının da iddiayı ortaya çıkardığını söylemek yanlış olmaz. Performans sonuçlarına daha detaylı olarak bakalım.

iMac Pro Özellikleri Neler?

Puanlara geçmeden önce özellikleri biraz hatırlayalım. Teste tutulan iMac Pro modelinin içerisinde yer alan Intel işlemciler bir hayli yüksek performans değeri ortaya çıkarmış durumda. Tam 10 çekirdekli olan Intel Xeon W-2150B işlemcinin hızı ise 3.0 GHz olarak görülüyor. Bu değerin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Intel’in ısı sorunu nedeniyle biraz sınırlamaya gittiğini görüyoruz. Apple’ın da bu değerlerden memnun olduğunu söylemek yanlış olmaz.

140W değerlerini bulan güce ulaşan işlemcilerin sınırlandırılmaması durumunda ciddi bir termal sorunun ortaya çıkabileceği düşünülüyor. Bu nedenle şu an için en stabil değer bulunmaya çalışıyor demek yanlış olmayacaktır. Zaten testlerde de bunu net bir şekilde görebiliyoruz. 64 GB DDR4 RAM belleklerle yapıldığı görülen testte, belleklerinde oldukça etkisi olduğunu söylemek gerekiyor. Şimdi puanlara geçiş yapalım.

iMac Pro

Yeni iMac Pro modellerinin orta sınıfı olarak gösterilen bu modelin testlerinde tekli çekirdek puanları 5345 olarak açıklandı. 10 çekirdekli işlemcilerde ise ekstra bir performans değerine ulaşıldığını görmekteyiz. Çoklu çekirdek performansı için sunulan değerin ise 35917 puan olduğunu görüyoruz.

Sürekli devam eden testlerin yeni modellerin ara sınıfına yapıldığını da bir kez daha hatırlatalım. Şöyle ki bu modellin bir düşük serisi olan 8 çekirdekli işlemciler kullanan bir iMac Pro, bir üst modelinde ise 18 çekirdekli Intel işlemcilerinin bulunduğu bir iMac Pro modeli daha sunulacak. Özellikle 18 çekirdekli modelin performans rekorlarını altüst edeceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 Bu Kez Şarjda Patladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?