Apple, yeni iPhone ve yeni iPad modellerinden sonra şimdi de yeni bilgisayar modelleri üzerinde çalışmalarını sıklaştırdı. Son yapılan etkinliklerde tanıtılan üst düzey iMac modelleri de bu bilgisayarlara dahil olan serilerden. Markanın sürekli yenilemeye devam edeceği belirtilen bilgisayar serilerinden biri olan iMac Pro modelinin son serisi için gelen bilgiler ise oldukça şaşırtıcı. Öyle ki son seri için gelen bilgilere göre Apple ilk defa bu bilgisayarda kendi mobil işlemcisine yer verecek. Daha önceki serilerde kullanılan A10 Fusion işlemcilerini kullanacak olan markanın, bunun için çok yerinde bir nedeni olduğu da belirtiliyor.

iMac Pro A10 Fusion Neden Kullanılacak?

İlk aşamada bilinmesi gereken yeni işlemcilerin neden kullanılacağı. Doğrudan Apple tarafından verilmiş olan bir bilgi yok fakat tedarikçi kaynaklarına göre yeni seri bilgisayarlarda A10 Fusion işlemcilerinin kullanılmasının nedeni Siri. Bu iddialara göre iMac Pro serisinde Siri’ye yer verilecek. Tabii ki önemli olan nokta Siri’nin sürekli olarak açık kalması gerektiği. Bu nedenle A10 Fusion işlemcilerinin ana işlemci modeli olmadığını göreceğiz. Bunun yerine işlemciler yardımcı seri işlemci olacak ve bilgisayarınızı kapatmış olsanız bile işlemcileriniz açık olacak.

iMac Pro A10 Fusion

Haliyle Siri komutlarını bilgisayar kapalı olsa bile verebileceksiniz. Sadece birkaç komutla Siri görevlerini yerini getirebilecek ve haliyle çok daha iyi bir bilgisayar deneyimi elde etmiş olacaksınız. Şu ana kadar ortaya atılan iddialara göre iMac Pro modelinde yer alacak olan A10 Fusion işlemcilerinin tek görevi bu olacak. Tek görevin bu olması, Siri’nin çok daha gelişmiş bir şekli ile karşı karşıya olabileceğimiz ihtimalini de doğurmuyor değil.

Özellikle iPhone 7 modellerinden hatırlayacak olursak, A10 işlemci serisi oldukça başarılı bulunmuştu. Şimdi bu işlemcilerin sadece Siri kullanımı için iMac Pro içerisine yerleştirilecek olması, çok daha başarılı bir sistemle karşı karşıya kalacağımızın kanıtı. Bunun yanında sistemin sürekli olarak açık kalması ise azda olsa güvenlik sorusunu da akla getiriyor. Bu noktada Apple’ın açıklamalarını beklememiz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Bu Kez iPhone X İçinde Windows 95 İşletim Sistemi Çalıştırdılar

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?