Günümüzün en büyük teknoloji firmalarından birisi Apple haline geldi. Hatta öyle ki 2016 yılı için açıklanan marka değerleri listesine baktığımızda da Apple’ın sadece marka değeri olarak 120 milyar dolar gibi bir rakamı bulduğunu ve şuan için dünyanın en değerli şirketi olduğunu da söylemek gerek. Sadece marka değeri bile bu kadar yüksek olan ve sadece marka değerleri açısından bile hemen her sene ilk üç arasında yerini alan Apple’ın bu başarısının en büyük mimarları arasında kesinlikle akıllı telefonlarını göstermek gerekiyor. iPhone adı ile yayınlanan akıllı telefon serisi Apple’ın öne çıkmasına en çok katkı sağlayan seri oldu.

Yayınlanan ilk versiyonu iPhone 2G’den bu yana sürekli olarak yayınlanmaya ve her versiyonun da yeni bir özellik kazanmaya devam eden iPhone serisi son olarak iPhone 7 rakamına kadar ulaştı. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan iPhone 7 akıllı telefonları ile beraber şuan için akıllı telefon alanında en üst seviye teknolojiye ulaşan Apple’ın ilk telefonundan bu yana ne gibi değişimler ortaya koyduğu da merak konusu olmaya başladı. Peki, bakalım Apple iPhone 2G serisinde ne gibi özelliklere yer vermiş ve bu özellikler iPhone 7 serisinde nasıl değişmiş?

iPhone-gelişimi

Çözünürlük Farkı Gelişimi Gösteriyor

Bu noktada ilk göze çarpan tasarım değişiklikleri. Aslında ana hatlarıyla beraber ilk modelde de şuan güncel model olan iPhone 7 serisinde de hemen hemen aynı oval hatların kullanıldığını söylemek gerekiyor. Tabi bunun dışında iPhone 2G üzerinde bir kamera çıkıntısı yok. Buna karşın iPhone 7 ekran boyutu ile iPhone 2G ekran boyutu kıyaslanamayacak cinsten. Tabi ki aynı durum çözünürlük için de geçerli. Zira o dönem iPhone 2G akıllı telefonlarının sadece 480×320 çözünürlüğünü desteklediğini de belirtelim.

iPhone-gelişim-2

Performans Konusunda Yeni Bir Çağa Geçiş Var

iPhone 2G modelinde kullanılan işlemci tek çekirdekli 412 Mhz hızında bir işlemci olarak biliniyor. Bugünkü akıllı telefonlara göre oldukça düşük olan işlemcinin ise o dönem 256 MB Ram miktarı ile desteklendiğini de söylemek gerek. Tüm bu Ram miktarları ve çekirdek hızına karşın Apple’ın iPhone 7 akıllı telefonun da ise çift çekirdek 2.4 GHz A10 Fusion işlemciler yer alıyor. Performans rekoru kıran işlemcilerin yanı sıra iPhone 7 modelinde 2 GB Plus modelinde ise 3 GB Ram miktarı var. Arana nasıl bir gelişim nasıl bir değişim olduğunu söylemeye bile gerek yok.

iPhone

İşletim Sistemi İlk Versiyonunda Kaldı

iPhone 2G telefonlarında kullanılan iOS 1.0 işletim sistemi şuan için tarih olmuş bir mobil işletim sistemi olarak gösterilebilir. Hem Apple’ın desteğini kestiği hem de uygulama uyumunun ortadan kalktığı işletim sistemine karşılık olarak son modelde iOS 10 işletim sistemi var. İlk versiyonda kullanılan teknolojilere göre ise şuan için iOS 10’un Apple açısından bir devrim olduğunu da belirtelim.

Kamera Konusunda İlk Versiyonda Başarılıydı

Bu noktada son olarak kamera değerlendirmesi yapalım. Aslında Apple’ın akıllı telefonlarında her versiyonda kameranın başka bir yeri olduğunu söylemek mümkün. Yani her ne kadar ilk seride 2 MP kamera yer alsa da kullanılan teknolojilerle beraber o dönemde en başarılı kameralardan biri olan kameranın şuan bile kullanılabileceğini de söylemek mümkün. Tabi ki iPhone 7 kamerasına baktığımızda 12 MP profesyonel kamera kalitesinde lenslere sahip bir kamera sisteminin kullanılmasıyla ilk serinin çokça geride bırakıldığını da söylemek mümkün.

Tüm bu karşılaştırmalara baktığımızda o dönemde de en iyi telefonlardan biri olarak gösterilen iPhone serisinin ilk versiyonundan bu yana sürekli olarak geliştirildiğini de görebiliyoruz. Bundan sonra değişimin devam edeceğini düşünürsek iPhone 10 belki 11 versiyonunda ne gibi teknolojilerin olacağının şimdiden heyecan yarattığı da bir gerçek.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?