Artan dolar kurunu ve vergileri neden gösteren Apple, çok kısa bir süre önce ülkemiz iPhone modelleri için fiyat güncellemeleri yapacağını duyurdu. Tabii ki beklentiler markanın zam yapacağı yönündeydi ve iki gün önce beklendiği gibi zamlar açıklandı. Yeni akıllı telefon modellerinde olduğu kadar eski modelleri de etkileyen zamlarla beraber, iPhone modellerine ulaşma bir hayli zorlaştı. Özellikle son amiral gemisi serisi olan iPhone X ve iPhone 8 modellerinin belli sınırları geride bıraktığını görmeye başladık. Yeni akıllı telefon modellerinde fiyatlar 8 bin TL gibi rakamların üzerine çıkmaya başladı. Bu durum şimdilerde ikinci ek akıllı telefon dünyasını da vurmuş durumda.

İkinci El iPhone Modellerinde Yeni Fiyatlar

Apple’ın zamları açıklamasının ardından gözler ikinci el telefonlara çevrildi. Belki telefonları sıfır almak pek mümkün değil ancak ikinci el pazarında uygun fiyatlı seriler bulunabilir gibi bir düşünce ise ortadan tamamen kalkacak gibi gözüküyor.

Öyle ki ikinci el telefonların fiyatlarına baktığımız zaman, iPhone modellerinin sıfır modellerle yarıştığını görüyoruz. Son olarak bir ilanda iPhone X modeli için 7 bin TL gibi rakamlara ulaştığı ve bu telefonun satıldığı haberi gündem oldu. Genel olarak fiyatlara bakıldığı zaman ise son zamlardan ikinci el piyasasının da bir hayli etkilendiğini söylemek yanlış olmaz.

iPhone fiyatları

Bundan sonraki dönemde fiyatlarda bir düşüş beklentisi yok. Bu nedenle ikinci el piyasasının daha da zamlanması bekleniyor. Özellikle iPhone modelleri için baktığımız zaman durumun biraz daha ciddi olduğunu söylemek gerek. Eski nesil iPhone modellerinin fiyatları bile fark yaratacak şekilde yükselmeye başladı.

Apple’ın bu durum karşısında yeni bir düzenleme yapmaması durumunda telefon satışlarının da ciddi oranda etkilenmesi bekleniyor. Bir diğer yandan ise yeni iPhone modelleri için kuşkulu bir bekleyiş ortaya çıkmaya başladı. Öyle ki yeni iPhone modellerinin daha uygun fiyatlı seriler olmasını bekliyorduk. Fakat bu son gelen zamlara bakacak olursak, yeni modellerden de umudu kesmek gerekiyor gibi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir: En Detaylı 2018 MacBook Pro Modellerinin İncelemesi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?