IGZO Ekranlar MacBook Serilerine Ne Gibi Ayrıcalıklar Katacak?

0
57

MacBook Pro 2016 modeliyle beraber Apple’ın bilgisayar serilerine gösterilen ilgi bir hayli artmaya başladı. Özellikle seride kullanılan yeni teknolojiler ve Touch Bar gibi yenilikler sadece Apple ürünleri içerisinde değil genel olarak teknoloji dünyasında Apple’ın gündem olmasını sağlamıştı. Daha ince tasarım, daha net görüntü, daha yüksek ekran teknolojisi, harici ekran kartlı modeller ve ekstra teknolojiler derken bir adım öne çıkmayı başaran MacBook Pro modelinin beklenenden daha fazla değişiklikle beraber gelmesi bundan sonraki modellerin nasıl sistemlere sahip olacağı konusunda da soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştu.

IGZO Ekranlar Ne Ayrıcalıklar Getiriyor?

Tüm bu soru işaretleri içerisinde MacBook Pro’nun yeni modelleri içinde ilk iddialar gündeme gelmeye başladı. Ortaya çıkan ilk iddialara ise bilgisayarların ekranları konusunda oldu. Ekran teknoloji konusunda farklılıklara gitmesi beklenen MacBook bilgisayarlarında artık Apple’ın IGZO teknolojisi kullanılacağı da iddia edildi. Öncelikle IGZO teknolojisinin nasıl bir teknoloji olduğundan bahsedelim.

Bu teknoloji aslında LCD panellerin çok daha işlevsel bir hale dönüşmüş şekli. Zira indiyum galyum oksit olarak bilinen bir madde ile beraber kullanılan teknolojisi LCD panellerin aktif görüntü katmanlarında 40 kat daha fazla elektron içeriyor. Haliyle daha yüksek bir görüntü deneyimi elde etmiş oluyorsunuz. Kısacası LCD panellere karşın çok daha yüksek bir görüntü değeri sunulacak.

IGZO Ekranlar MacBook

Yeni ekran sisteminin sunacağı ayrıcalıklar ise saymakla bitmez. Zira ilk olarak daha fazla katman sayesinde dana net bir görüntü sunuluyor ve tabi ki daha yüksek parlaklık değeri elde ediliyor. Bunu bir kenara atacak olursak ikinci sırada ise ekranların daha yüksek güç tasarrufu olduğunu da belirtelim.

Bu sayede MacBook’un çok tartışılan pil sürelerinin arttırılacağı da kesin. Bir diğer nokta ise dezavantaj olarak gösterilen nokta. Zira tüm bu ayrıcalıklarına rağmen IGZO ekran teknolojisi çok daha pahalı teknolojiler. Bu nedenle zaten Apple şimdiye kadar tercih etmedi. Böyle bir seçim yapılması durumunda da zaten yüksek olan MacBook Pro fiyatları çok daha yükselecektir. Bu nedenle iddialar doğruysa yeni ekran sisteminin sadece belli bir kitleye hitap edecek farklı bir modelde yer alacağını da söyleyebiliriz.

İLGİLİ HABER:  MacBook Air mi MacBook Pro mu? (2015 - Özel Karşılaştırma - Rehber)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?