iOS 10 HomeKit, donanım geliştiriciler için büyük fırsatlar sunuyor. iOS 10 Home App uygulaması ile akıllı ev sistemlerinin Apple ürünleri üzerinden kontrolü sağlanıyor. Üreticilerin, buna uygun olarak yapacakları ürünlerle, pazarda yer almaları için ortam çok uygun durumda. Yakında 3-5 dolara Ebay üzerinde, onlarca çeşit akıllı cihaz satılır. “iDevices Socket” tam da bu uygun ortamda geldi.

 

idevice-soket-1

 

“iDevices socket” herhangi bir lambanın wi-fi üzerinden tam kontrolünü sağlayan bir aparat. Bunun yanında Siri ile ses kontrolü yapılabildiği gibi iOS 10 Home app üzerinden de kontrol edilebiliyor.

Cihazı kurmak birkaç dakikanızı alıyor. Normal bir lamba gibi duya çevirerek lambayı takıyorsunuz.

Cihazın yanında bir buton var. Bu butondan da manuel olarak, herhangi bir iPhone veya iPad cihaza gerek olmadan açma-kapama yapabiliyorsunuz. Üretici firmanın verdiği bilgiye göre, 60W’a kadar herhangi bir halojen, led, akkor flamanlı vs.. lamba kullanılabiliyor.

 

Bağlantıyı yaptıktan sonra, iPhone veya iPad üzerinden istediğiniz gibi parlaklık ayarlaması yapabiliyorsunuz. Artık LED lambalarla birçok aydınlık parametreleri kontrol edilebiliyor. Resimde kullanılan örnek de LED lamba.

 

idevice-soket-2

 

Uygulama ile renk, parlaklık, renk sıcaklığı gibi birçok etken kontrol edilebiliyor.

 

idevice-soket-3

 

 

HomeKit uygulaması ile “Scenes, Rooms, Zones” ayarlamaları da yapılabiliyor. Tüm kontroller için “Siri” kullanılabiliyor.

 

idevice-soket-4

 

“Hey Siri, lambayı aç” sözü ve çeşitli varyasyonları artık kullanılabiliyor.

Aydınlatma konusunda son zamanlarda en popüler cihaz Philps Hue.  Bu lambanıni Wi-fi kontrolü, ağ kurulumu ve ağa birçok lambanın bağlanabileceği gibi özellikleri var. (79 usd fiyatı var. 🙂 )

 

idevice-soket-5

 

Şimdilik satın almak için pahalı gibi. Ama yakında EBAY gibi sitelerden daha ucuza alabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?