Teknoloji alanında adını sıkça duymaya başladığımız Apple, her ne kadar akıllı telefonları ile bir adım öne çıkıyor olsa da aslında dev markanın sadece akıllı telefon üretimine de yönelmediğini söylemek gerekiyor. Bunun dışında en az akıllı telefonları kadar ilgi gören akıllı saatleri, tablet ve bilgisayar ürünleriyle de sektörde adını duyurmayı başaran Apple, son dönemde ise tüm bu teknolojilerden farklı olarak yeni bazı yatırımlar peşinde. Geçtiğimiz dönemlerde ortaya atılan iddialarla beraber gündeme gelen yeni yatırım alanlarından birisi de otomotiv sektörü.

İlk olarak Çinli otomotiv firmalarını satın alarak sektöre giriş yapacağı iddia edilen Apple’ın daha sonra ise Tesla ile ortak bir çalışma yapacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Fakat tüm bu iddialara karşılık Apple tarafından konuya ilişkin net bir açıklama gelmemişti. Her ne kadar Apple’ın net bir açıklama yaptığını görmesek de söz konusu iddia sonrasında Apple’ın araç teknolojileri üzerinde de çalıştığını biliyoruz. Hatta bunun için özel bir ekip oluşturan ve sürücüsüz araç teknolojileri üzerinde çalışmalarını hızlandıran Apple’ın yaptığı çalışmaların bir türlü netice vermemesi ise kafaları karıştırmıştı.

Apple-Otomobil

Beklenen haber ise sonunda geldi. Zira Apple’ın kendi adı ile yayınlanacak olan araç için çalışmalara devam ettiği ve bunun neticesinde bazı teknolojilerde de sorunlar yaşandığı ortaya çıktı. Özellikle sürücüsüz araç teknolojisi konusunda sorunlar yaşandığı belirtilen yeni teknoloji için Apple’ın özel bir çalışma yaptığını da söylemek gerekiyor. Her ne kadar yine iddialarda kalsa da görünen o ki Apple bunun için 1000 kişilik özel bir ekip oluşturmuş. Oluşturulan özel ekibin ise 2017 yılına kadar sürücüsüz araç teknolojisi konusunda bekleneni verecek bir teknoloji ile gelmesi istenmiş. 2017 yılına kadar verilen bu süre içerisinde ekibin sürücüsüz otomobil teknolojisini geliştirmesi durumunda Apple’ın 2020 yılında kendi araçlarını üretmesi bekleniyor. Fakat tersi durumda ise Apple’ın bir süre daha otomobil alanında yeni arayışlar içerisinde olmayacağı belirtiliyor. Konuya ilişkin tabi ki henüz Apple kanadından da iddiaları doğrulayan bir açıklama yok.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?