Apple’ın özellikle iPhone akıllı telefonlarında, depolama alanı konusu hala büyük bir sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor. Artırılabilir hafızanın kullanılmaması ve sınırlı fiziksel depolama alanları sunulmasına karşın, telefonların artık 4K video çekimleri bile yapabiliyor olması, yetersiz bir alan sorununu ortaya çıkarıyor. Bu sorunda karşımıza çıkan en iyi çözüm yolu ise iCloud servisi. Apple’ın bulut depolama servisi olarak bildiğimiz iCloud, tüm verilerinizi saklayabileceğiniz “Apple’a göre” oldukça güvenlik bir servis. Fakat son atılan adımlar kullanıcılarda şüphe oluşturmuyor değil. Google ile yapılan anlaşmada bunlardan biri.

iCloud Verileri İçin Google Bulut Servisi

Doğrudan Apple tarafından da kabul edilen bilgilere göre iCloud verileri şifrelenmiş bir şekilde Google’ın bulut sunucularında yedekleniyor. iCloud hesap verilerini depolamak için Google’ın sunucuları kullanılıyor. Yani bu şu demek oluyor ki siz, fotoğraflarınızı, kişilerinizi veya herhangi bir verinizi Apple’ın bulut depolama servisi içerisine yedekliyorsunuz. Apple’da “ihtiyaç durumunda” bu verileri şifreli bir şekilde Google’ın bulut sunucularında saklıyor.

iCloud

Aslında bu sistem Apple tarafından daha önce de uygulanmış olan bir sistem. Daha önce Microsoft Azure ve Amazon S3 servislerinden yararlanılıyordu. Şimdi ise Microsoft Azure yerini Google aldı. Asıl ilginç olan ise Google’ın ana rakip olması. Android işletim sistemini düşünecek olursak, Apple çok cesaretli bir adım atmış durumda.

Kullanıcılara Herhangi Bir Riski Var Mı?

Bu durumun kullanıcılara bir etkisi olup olmadığı da en çok merak edilen konular arasında geliyor. Apple’ın açıklamalarına bakacak olursak, bu durumda kullanıcıları rahatsız edecek bir detay yok. Veriler SHA-26 ve AES-128 anahtarlarıyla şifrelenerek Google sunucularında depolanıyor. Üstelik sürekli Apple denetiminde. Yani Google istese de verilere ulaşamayacak.

Önceki Haber: Çin’de iCloud için Yeni Karar Açıklandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?