2018 MacBook Pro

Çok kısa bir süre önce Apple’ın yeni MacBook Pro modellerinin tanıtımını gerçekleştirdiğini gördük. Yeni modellerin tanıtımının hemen sonrasında, markanın ne kadar başarılı bir cihaz serisi sunduğu konusunda birçok paylaşım yaptık. Tanıtılan tüm bu modeller içerisinde en çok dikkat çeken model ise 8.nesil Intel i9 işlemcili model olmuştu. 2018 MacBook Pro serileri içerisinde hem en başarılı performansı hem de en yüksek fiyat değeriyle dikkat çeken model için ortaya atılan son iddialar ise oldukça ilginç. Öyle ki iddialara göre bu model aşırı sıcaklık nedeniyle istenen performansın yarısına kadar ulaşamıyor.

i9 İşlemcili 2018 MacBook Pro Yavaş Mı?

Sorunun ortaya çıkmasına neden olan bir YouTuber tarafından paylaşılan video. Dave Lee tarafından paylaşılan bir video ile ortaya çıkan sorunda, sıcaklıktan kaynaklı olarak bir performans düşüşü olduğu görülüyor.

YouTuber tarafından cihaz bir 4K video testine sokuluyor. Adobe Premiere programında 4K bir video hazırlanıyor ve bu videonun oluşturulma süreleri karşılaştırılıyor. Geçen sene satışa sunulan modelde i7 ile yapılan testler sonrasında, MacBook Pro modelinin 35 dakika gibi bir sürede videoyu oluşturduğu görülüyor.

Buna karşın i9 İşlemcili 2018 MacBook Pro modelinde ise yarı yarıya süre olması gerekirken aynı video, 39 dakika gibi bir sürede oluşturuluyor. İşlem hızı kısmında, işlemcilerin kağıt üzerinde sunduğu 2.9 GHz hız ve 4.8 GHz TurboBoost değeriyle beraber bu sürelerin çok daha altına inilmesi gerekiyor. Ancak sorunun ısınma sorunu olduğundan söz ediliyor.

İşlemcilerin 4.8 GHz hız değerine çıktığı zaman ısınma sorunu nedeniyle 2.2 GHz hız değerinde çalışması gibi bir durumun söz konusu olduğu belirtiliyor. YouTuber bunun için ilginç bir test yapıyor. i9 İşlemcili 2018 MacBook Pro modelini buzluğa koyup çalıştırarak hız tekrar ölçülüyor ve aynı video 27 dakikada oluşturuluyor. Şu an için sorunun genel bir sorun olup olmadığını bilmek mümkün değil. Henüz Apple’ın da doğrulama yapmadığı da bir gerçek.

İlginizi Çekebilir: Apple’ın 18W Adaptörü için Yol Haritası Belli Oldu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?