İki dev marka haline gelen Apple ile Huawei, ciddi bir yarışın içerisinde. Her iki akıllı telefon markasının da çok önemli yenilikler sunduğunu ve son yılların en popüler teknoloji şirketleri arasında yer aldığını biliyoruz.

Bu konuda Huawei bir adım da öne geçmeye başlamış durumda. Firma yeni seri akıllı telefonlarıyla beraber, satış rakamlarında Apple’ın önüne geçmeyi başardı. Hatta şu sıralar Samsung ile yarış halinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yeni akıllı telefonlar için ise durum biraz daha farklı.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Artık en çok merak edilen markalardan biri olan Huawei, Apple’ın yeni serilerine kafa tutan modeller sunuyor. Bu noktada son olarak iPhone Xs modelleriyle Huawei Mate 20 Pro modellerini karşılaştırmıştık. Şimdi ise bir başka dev savaşına yer vereceğiz. Bu kez gündemimizde olan akıllı telefon modelleri Huawei P30 Pro ve Apple’ın yeni nesil amiral gemisi akıllı telefonu olan iPhone Xs Max modeli.

Her iki akıllı telefonun nasıl özelliklere sahip olduğuna, tasarımlarının dikkat çeken noktalarına ve en çok tartışılan kısım olan kamera kısmına bakacağız. Bakalım hangi model ne kadar başarılı ve ne denli dikkat çeken sistemler sunuyor? Değerlendirmemiz tasarım kısmından başlayıp, ekran ve teknik özellikler kısmı olarak devam edeceğiz. Sözü daha fazla uzatmadan iki devin karşılaştırmasına geçelim.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max Tasarım Karşılaştırması

Tasarım kısmında tabii ki yeni model olan Huawei P30 Pro akıllı telefonlarının tasarımından başlayacağız. Bu kısımda Huawei, beklendiği gibi dikine kamera kullanımına devam etti. Haliyle Apple’ın iPhone Xs Max modeline ciddi anlamda rakip geldiğini söylemek gerekiyor.

Huawei P30 Pro Tasarımı Nasıl?

Son amiral gemisi modeli olan Huawei Mate 20 Pro modelinde, kavisli ekran tasarımı tercih edilmişti. Çentik alanının dışında kavisli ekran tasarımının kullanılması, çok şık bir görüntü elde edilmesini sağlamıştı. Bir yandan görüntü güzelliği elde edilmiş, diğer yandan ise söz konusu akıllı telefonların çerçevesiz yapısı öne çıkarılmıştı.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Aynı durum Huawei P30 Pro modelleri için de geçerli oldu. Huawei başarılı bulunan tasarımı değiştirmek yerine, bu tasarımın üzerine gitmeyi tercih etmiş gibi duruyor. Marka yine kavisli ekran tasarımına yer veriyor. Kavisli ekran tasarıma ek olarak, çentik alanı bölümünde de bir değişiklik söz konusu.

Standart uzun çentik alanı yerine bu modelde su damlası çentik alanı kullanımı yapılmış. Sadece ön kameranın bulunduğu bir çentik alanından söz ediyoruz. Üstelik sadece çentik alanı değil, çentik alanının çerçevesiz kısmında da kenarlıklar yok.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Yani üst kısımda da kavisli bir ekran söz konusu. Hem yanlardan hem de üst kısımda kavisli bir ekran kullanılması, telefonun tek elle kavranması konusunda fark yaratırken, bunun yanında telefonun çok daha şık bir görüntü sunmasını sağlamakta.

Yeni akıllı telefonların alt kısımda ise çerçeve alanı kullanımı devam ediyor. Huawei bu konuda gerekli açıklamaları yapmıştı. Marka şaşırtıcı bir durum olsa da alt kısımda çerçeveleri kasıtlı olarak bıraktığını açıkladı. Marka yetkililerine göre, kullanıcıların ekrana yanlışlıkla dokunmasını engellemek için böyle bir pay bırakılıyor.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Bunun ne kadar kabul edilebilir bir açıklama olduğu tartışılır ancak kısa süre önce yapılan açıklamalarda bu yönde ifadelere yer verilmişti. Tıpkı son Mate modellerinde olduğu gibi yine alt çerçeve kısmında mini bir pay bırakılmış. Artık bunun geleneksel Huawei tasarımı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Marka muhtemelen bundan sonra gelecek olan modeller için de aynı tasarımı kullanmaya devam edecek.

Arka Kapak Ne Durumda?

İkinci kısımda ise arka kapak tasarımı karşımıza çıkıyor. Huawei P30 Pro modelinde alt alta sıralanmış olan 4 kamera kullanılmasını bekliyorduk. Sızdırılan fotoğraflarda da genel olarak tasarım bu yönde karşımıza çıkmıştı. Fakat tanıtım sonrasında gördük ki 3 arka kamera kullanımı yapılmış.

Kameralar dikine bir şekilde dizilmiş durumda. Yine köşeye konumlandırılmış ve ek bir kamera alanı içerisine alınmış olan 3 lens görmekteyiz. Bu kısımda önemli bir değişiklik söz konusu değil. Kameraların hemen yanında TOF sensörü ve Flaş ışığı yer alıyor. Bu kısımda da başarılı bir tasarım çizgisinin korunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Belki arka kapak tasarımında, kamera bölümü ve kullanılan yan kısım size biraz kalabalık bir görüntü sunuyormuş hissi verebilir ancak gerçeğin böyle olmadığını da söylemek gerekiyor. Düzenli bir kalabalık gözükmeyen bir tasarım söz konusu. En nemli artı ise yine renkler. Çünkü bu modelde de değişken renk kullanımı devam ediyor. Marka gerçekten bu konuda başarılı dizaynlar sunmayı biliyor.

Değişken renklerin genel görünümde oldukça artısının olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Renkler arasındaki geçişlerde oldukça başarılı. Mesela mavi renk seçeneğinde, derin dalga renginden açık mavi rengine doğru bir geçiş var ve bu geçiş gerçekten çok şık bir görüntü sunulmasını sağlıyor. Tasarım kısmında belki de en iyi noktanın burası olduğunu net bir şekilde söylemek mümkün.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Malzeme Nasıl?

Huawei akıllı telefonlarının piyasaya ilk sürüldüğü dönemlerden bu yana önemli bir tartışma var. Birçok kullanıcı, telefonların ucuz olması nedeniyle parça ve malzeme kalitesi konusunda yetersiz kaldığını düşünüyor.

Huawei P30 Pro modeli için henüz dayanıklılık testleri tam olarak yayınlanmadı. Ancak genel yorum kısmında dayanıklı akıllı telefonların sunulduğunu söyleyebiliriz. En önemli artı metal kasa kullanılması. Çerçeve kısmında metal tercihi yapılmış ve bu tercih düşmelere karşı telefonları daha dayanıklı hale getiriyor.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir kısım var. Arka kapak cam. Bu nedenle düşmelere karşı yine de dikkatli olunması gerekiyor. Belli bir seviyeye kadar yeni akıllı telefonların dayanıklılığını koruduğunu ancak yüksekten düşmelerde aynı durumun geçerli olmayacağını söyleyebiliriz. Ölçüler ve renkler konusunda aşağıda bilgiler vereceğiz.

Ölçüler: 158 mm X 73.4 mm X 8.41 mm

Ağır: 192 gram

Renkler: Kırmızı, Mavi, Siyah, Beyaz, Açık mavi, değişken renk seçenekleri

Malzeme: Arka kapak cam, çerçeve metal

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Dayanıklılık Ne Durumda?

Dayanıklılık testi için birkaç örnek bakacağız ancak çok detaylı bir dayanıklılık testi olmadığını bir kez daha hatırlatalım. Buna karşın genel değerlendirmede Huawei P30 Pro akıllı telefonlarının IP68 sertifikasına sahip olduğu görülüyor.

Bu da demek oluyor ki yeni akıllı telefonlar, suya ve toza karşı tam koruma sağlıyor. Düşme testleri konusunda yeterli veri yok ancak dediğimiz gibi metal çerçevenin artısı azımsanmayacak derecede.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Yine de telefonu düşürmek istemezsiniz çünkü henüz düşmelere karşı %100 koruma sağlayan, genel kullanım amaçlı akıllı telefonlar yok. 😊 Bunlar için özel üretilmiş birkaç seri var ancak dediğimiz gibi genel kullanım amaçlı amiral gemisi modellerinde böyle bir durum söz konusu değil.

En azından şimdilik durum bu şekilde. Unutmadan camlarında çizilmeye karşı dirençli olduğunu ekleyerek Huawei P30 Pro tasarım kısmına noktayı koyalım.

iPhone XS Max Tasarımı

Direk Max olarak isimlendireceğimiz model, tasarım kısmında Apple’ın klasını ortaya koyuyor. Huawei P30 Pro modelinde olduğu gibi kavisli bir cam kullanıldığını söylemek yanlış olur. Böyle bir durum söz konusu değil. Fakat her ne kadar kavisli cam kullanımı yapılmamış olsa da diğer iPhone modellerine göre biraz daha oval kenarlar var.

Takip edenlerin bileceği gibi Apple bu konuda çok fazla açık değil. Genelde düz çerçeveleri kullanmayı tercih ediyor. Fakat iPhone X akıllı telefonlarından sonra kullanılmaya başlayan OLED ekranların bu konuda artısı tartışılmayacak düzeyde.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

OLED ekranlarda yer alan yapı, kavisli ya da dairesel ekranlara daha yatkın. Huawei P30 Pro modelinde bunun etkisini net bir şekilde görebiliyoruz. iPhone XS Max modelinde, dediğimiz gibi tam olarak bir etki söz konusu değil. Ancak bu modelde de biraz daha kavisli bir yapı söz konusu.

Yeni akıllı telefonların ekran kısmında yer alan son detayının da çentik alanı olduğunu ekleyelim. Bu modelde de geniş bir çentik alanı kullanılmış durumda. Face ID teknolojisinin yer aldığı alan, ekran kısmında tek dikkat çeken oynama olarak gösterilebilir. Bunun dışında alt kısımda ise çerçeve yok.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Huawei P30 Pro tasarımından söz ederken, bu bölümde bir çerçeve kısmının olduğunu ve markanın bu çerçeveyi kasıtlı olarak kullandığını dile getirmiştik. Aynı durumda Max için geçerli değil. Max 3 taraftan da neredeyse tamamen çerçevesiz. Ancak kavisli ekran sunulmaması nedeniyle kenarlıklar var. Ekran kısmında söz edeceğimiz detaylar bu şekilde. Geçelim arka kapak tasarımına.

Arka Kapak Nasıl?

Huawei P30 Pro modelinde arka kapak tasarımının biraz daha kalabalık bir görüntü sunduğunu söylemiştik. Bu modelde ToF sensörlerine yer verilmesi ve 3 arka kamera kullanılması, daha kalabalık bir görüntü elde edilmesini sağlamıştı.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Fakat Max modeli için aynı durum geçerli değil. Bu modelde çift kamera yer alıyor. Üst üste sıralı olan çift kamera, daha sade bir görüntü sunulmasını sağlıyor.

Apple logosunun yeri ve iPhone yazısının yeri de değişikliğe uğramayan kısımlar olarak karşımıza çıkmakta. Her iki akıllı telefonu yan yana tuttuğunuz zaman, Max modelinin arka yüzeyinin biraz daha parlak olduğunu ve daha sadece bir dizilim sunduğunu görüyorsunuz.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Bu kısımlarda herhangi bir fark söz konusu değil. Yine kamera kısmında biraz daha dışarı doğru çıkmış bir çerçeve olduğunu ve flaş ışığının iki kameranın arasında kullanıldığını da ekleyelim. Bu yönden bir geçiş modeli sunulmuş.

Malzeme Nasıl?

Malzeme kısmında Huawei P30 Pro modeli için eleştirilerin biraz biraz aşıldığını söylemiştik. Max modeli ise tam tersine Apple’ın geleneğini yansıtan ve olumlu yorumları devam ettiren bir seri.

Yine malzeme kalitesi konusunda çok iyi bir telefon sunulduğunu söyleyebiliriz. Özellikle çerçeve kısmında kullanılan çelik malzeme, dayanıklılığın artmasını sağladığı gibi aşınmaya karşı da bir koruma sunuyor. Çerçeve kısmı bir hayli dikkat çekici başarıya sahip.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Bu modelde kullanılan çerçeve için belli standartları aşmış bir teknoloji yorumunu yapabiliriz. Detaylı Max incelemelerimizde de yer verdiğimiz gibi lazer kesim, çelik bir çerçeveden söz ediyoruz.

Yeni akıllı telefonların bu konuda fark yarattığı kesin. Tek olumsuz yan, ağırlığın ve kalınlığın bir tık artması. Bunun dışında çelik, görüntü olarak da çok şık bir akıllı telefonun sunulmasını sağlıyor.

Dayanıklılık Durumu Ne?

Max modelinin dayanıklılık konusunda daha fazla veriye sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tıpkı Huawei P30 Pro modelinde olduğu gibi bu modelde de IP68 sertifikasına sahip bir akıllı telefon var. Fakat bu akıllı telefonun bir artısı daha var.

Apple tarafından tanıtım sırasında da dile getirildiği gibi portakal suyundan kahve dökülmesine kadar dayanıklılık sunan bir seri söz konusu. Tabii ki her zaman olduğu gibi bu durumdan doğacak hasarlar kullanıcılara ait.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Yani garantisi yok. Yine de biraz daha dayanıklı bir akıllı telefonun sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun dışında Huawei P30 Pro modelinden farklı olarak paslanmaz çelik kullanılmış.

Paslanmaz çelik malzeme genel dayanıklılığın da bir hayli artmasını sağlıyor. Telefon düşmelere ve darbelere karşı biraz daha korunaklı bir model. Yapılan düşme testlerinde de iyi sonuçlar alındığını gördük. Fakat burada yine bir hatırlatma yapalım.

Telefonu iki metreden düşürdüğünüz zaman, kesinlikle bir şey olmaz demek yanlış olur. Tam tersi bir hasa meydana gelmezse, şanslı kullanıcılardan birisiniz demektir. Yine aynı mevzuya geliyoruz ancak tam olarak korumanın sunulmadığını tekrar hatırlatalım.

Bunun için darbelere karşı koruma kılıflarından ya da ekran koruyucularından yararlanmak en iyisi. Öyle ki Max modellerinin tamir masrafları da oldukça yüksek. Hem telefonların arka kapak kısmında hem de telefonların ekranları kısmında sunulan değişim ücretleri, yeni bir telefon modeli kadar yüksek. Hatta birçok orta segment akıllı telefon modeline göre çok daha yüksek fiyatların istendiğini de ekleyelim. Bunun bilincinde olmanız oldukça önemli.

Düşmeler durumunda servis garantisi de yok. Böyle değerlendirdiğimiz zaman, ger durumda ciddi bir koruma isteyen akıllı telefonlardan söz ediyoruz. İki model için de bu durum geçerli. Neyse sözü daha fazla uzatmadan, Max modelinin ölçülerinden de söz edelim. Bakalım bu telefon hangi renkler sunuyor ve ölçüler nasıl?

Ölçüler: 157.5 mm X 77.4 mm X 7.7 mm

Ağırlık: 208 gram

Renkler: Altın, Siyah, Gümüş

Malzeme: Kapak cam, çerçeve paslanmaz çelik.

Tasarım Kısmında Genel Yorum

Her iki telefonun da tasarımını tek tek ele aldık. Her iki model için de genel yorum, oldukça şık tasarımlara sahip oldukları olacak. Yeni akıllı telefonların tasarım kısmında, tartışmasız iki iyi modelden söz ediyoruz.

Fakat hangisinin iyi olduğu kısmı biraz kullanıcı yorumuna kalmış durumda. Huawei P30 Pro modelinin kavisli ekran artısı var. Ayrıca değişken renklerde sunuluyor. Buna karşın Max modelinde de şık bir görüntü ve oldukça şık bir arka kapak tasarımı söz konusu.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Her iki modelin de genel olarak başarılı bir tasarımı olduğunu belirtelim ve bu kısımda kazanan olmadığını ekleyelim. Kimi kullanıcılara göre Huawei P30 Pro tasarımı daha başarılı, kimi kullanıcılara göre ise Max akıllı telefonlarının tasarımı daha başarılı.

Bu kısımda bir değerlendirmemizi yaptık ve yorumu size bırakalım. Yine tasarım kısmında görüşlerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Geçelim ekran teknolojilerine.

Huawei P30 Pro vs iPhone XS Max Ekran Karşılaştırması

Ekran kısmında da üst seviye akıllı telefonlarla karşı karşıyayız. Her zaman olduğu gibi amiral gemisi akıllı telefon modellerinin savaşından söz edeceğiz ve ekran kısmında da bunu net bir şekilde görebiliyoruz.

Yeni akıllı telefonların ekranlarında kim daha önde yorumunu yapmak için tüm teknik verileri değerlendirmemiz gerekecek. Bakalım söz konusu akıllı telefonlarda zirveyi alan model hangisi olacak?

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Huawei P30 Pro Ekran Teknolojileri

Ekran kısmında iddialı bir model olan Huawei P30 Pro, kavisli ekran kullanıyor. Yeni akıllı telefonlarda yer alan kavisli ekranlardan zaten söz etmiştik. Tasarım kısmında söz ettiğimiz kavisli ekranların, çok daha iyi bir görüntü deneyimi sunma konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

İddialı modelin ekran boyutu ise 6.47 inç olarak açıklandı. Tabii ki bu ekran boyutunda kavisli kenarların artısı büyük. Her iki kenar kısmında da kullanılan kavisli paneller, oldukça şık bir görüntü elde edilmesini sağlamanın yanında, daha geniş kullanım alanı sunuyor.

Yine OLED teknolojisine sahip olan akıllı telefonların 398 PPi değerinde piksel yoğunluk değerinin bulunduğunu ve çözünürlük değeri kısmında da yine 2340 X 1080 piksel değerlerine yer verildiğini de ekleyelim. FHD+ çözünürlük değeri ve OLED paneller genel görüntü kalitesinin bir hayli artmasını sağlamakta.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Çizilmeye karşı dirençli olan ekranlarda, DCI-P3 renk uzayı var ve HDR desteği ile HDR10 desteği de var. Eldiven uyumu teknolojisi, sürekli açık ekran teknolojisi gibi destekleri de bulunan akıllı telefonların EMUI 9.1 arayüzünü kullandığını da ekleyelim.

Huawei tarafından Android 9 tabanlı olarak geliştirilen arayüzün detaylarına daha sonra yer vereceğiz. Tüm bu özelliklerin dışında su damlası çentik alanını da unutmamak gerekiyor. Genel kullanım alanının bir hayli artmasını sağlayan su damlası çentik alanı da fark yaratan kısımlar arasında başı çekiyor.

Ekran kısmını bitirmeden önce bu modelin son artısından söz edelim. Huawei P30 Pro akıllı telefonlarının ekranlarında, parmak izi sensörü bulunuyor. Ekrana entegre olarak çalışan parmak izi sensörleri, telefonun saniyeler içerisinde kilidinin açılmasını sağlıyor. Fakat ekranın bütün yüzeylerinde çalışan bir teknolojiden söz etmiyoruz. Bunun yerine sadece belli bir alanda algılama yapan parmak izi sensörlerinden söz ediyoruz.

Ekran Boyutu: 6.47 inç

Çözünürlük: 1080 X 2340 piksel

Panel: OLED

PPi: 398

Ekran Gövde Oranı: %88.61

iPhone XS Max Ekran Özellikleri

Ekran konusunda başarılı bir akıllı telefon olan Max, Apple’ın bu konuda en iyi çözümleri sunduğu model olarak karşımıza çıktı. Söz konusu akıllı telefonun ekran kısmında 6.5 inçlik bir panel kullandığını gördük. Oldukça başarılı bir ekran deneyimi sunan Max, yine OLED ekran panelleriyle beraber geliyor.

Fakat bu modelde ekrandan parmak izi okuma gibi bir özellik söz konusu değil. Tabii ki bunun yanında artı noktalarda yok değil. En önemli artı nokta, Super Retina ekran teknolojisi.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

OLED ekranlarda yaşanan titreme ve renk sorunlarının önüne geçen Super Retina, True Tone ekran teknolojisiyle beraber destekleniyor ve hem ışık ayarı kısmında hem de görüntü ayarları kısmında daha iyi çözümler sunuluyor.

Bunun dışında geniş renk yelpazesi desteğinin de devam ettiğini belirtelim. Bu akıllı telefonda da P3 renk desteği söz konusu. Hem HDR hem de HDR10 desteği de yine öne çıkan özellikler arasında. 325 nit parlaklık değeri, 3D Touch teknolojisi ve Dolby Vision teknolojisi de diğer artılar. Ayrıca Max modelinde PPi değeri de 458 PPi olarak açıklandı.

Ekran Boyutu: 6.5 inç

Ekran Çözünürlük Değeri: 1242 X 2688 piksel

Panel: OLED

PPi Değeri: 458 PPi

Ekran Gövde Oranı: %85.14

Ekran Kısmında Kazanan Kim?

Ekran teknolojileri kısmında kazanan model de belli. Huawei P30 Pro akıllı telefonlarının ekranları da çok iddialı olsa bile, Max modeli bu konuda net bir şekilde önde gözüküyor. Hem PPi değeri olarak değerlendirme yaptığımız zaman hem de genel ekran teknolojileri konusunda değerlendirme yaptığımız zaman Apple’ın akıllı telefonları bir tık daha önde gibi gözüküyor.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Ayrıca Super Retina ekran ile genel görüntü kalitesi konusunda da iyileştirme söz konusu. Böyle değerlendirme yapıldığı zaman söz konusu akıllı telefonların çok daha başarılı bir ekran deneyimi sunduğunu eklemek gerekiyor. Her ne kadar ekrandan parmak izi sensörü gibi artılar sunuyor olsa da Apple’ın görüntü kalitesi biraz daha iyi. Dilerseniz teknik özellikler kısmına geçiş yapalım.

Huawei P30 Pro ve iPhone Xs Max Teknik Özellik Karşılaştırması

Söz konusu teknik özellikler olunca karar vermek oldukça zor oluyor. Huawei ile Apple arasında, teknik özellikler konusunda çok daha iddialı bir yarış var. Her iki markada akıllı telefonlarında 7 nm işlemcilere geçiş yaptı. Huawei 7 nm işlemci yongalarını duyuran ilk firma oldu. Bunun yanında Apple ise A12 Bionic işlemcileriyle beraber 7 nm üretim sürecinin ilk ürününü kullanan marka oldu.

Mate 20 Pro ile iPhone XS Max modelinin karşılaştırması sırasında da iki işlemci modelinin özelliklerini de karşılaştırmıştık. Her iki modelde de kullanılan işlemcilerin hangisinin daha başarılı olduğu konusunda yorumlar yapmıştık. Yine iki işlemci arasında kıyaslama yapacağız ve daha iyi olan modeli ortaya çıkaracağız.

Huawei P30 Pro Teknik Özellikleri

Belirttiğimiz gibi Huawei P30 Pro akıllı telefonlarının içerisinde Kirin 980 işlemcileri kullanılmış durumda. Söz konusu işlemciler, genel performans konusunda fark yaratmayı başarmış serilerden.

7 nm işlemcilerin ilk modelleri olarak değerlendiren seri 8 çekirdek ve 2+2+4 şeklinde bir dizilim sunuyor. 2.6 GHz saat hızına kadar çıkış yapılabilen işlemcilerde Dual core 2.6 GHz ARM Cortex A76 serisini + Dual Core 1.92 GHz ARM Cortex A76 serisini ve Quad Core 1.8 GHz ARM cortex A55 serisini görüyoruz. Kümeleme bu şekilde yapılmış.

Kirin 980

Performans çekirdeklerinde 2.6 GHz seviyesine kadar yükselen hız, genel performans konusunda çok daha iyi çözümlerin sunulmasını sağlıyor. Grafik birimi kısmında Mali G76 MP10 serisinin kullanılması da yine nemli bir artı sağlamış durumda. Yine grafik biriminde kullanılan teknolojilerin de amiral gemisi serisi akıllı telefonlarda kullanılan teknolojilerle aynı olduğunu eklemek gerekiyor.

7 nm üretim sürecinin bir ürünü olan işlemcilerin mimari kısmında ise ARMv8-A modeline yer verdiğini ve 64 bit mimarisinin kullanıldığını da ekleyelim. Grafik birimi kısmında sunulan 720 MHz frenkansı da yüksek oyun performansının elde edilmesini sağlıyor.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

İşlemcileri bırakıp, RAM bellek miktarı kısmına geldiğimiz zaman ise LPDDR4x teknolojisinin kullanıldığını görüyoruz. 6 GB RAM bellek ve 8 GB RAM bellek miktarının kullanıldığı telefon, 128 GB / 256 GB / 512 GB depolama seçeneklerini kullanıyor olacak.

Tabii ki hem RAM bellek miktarı hem de depolama birimi için yapılan seçimle beraber fiyatların değiştiğini de ekleyelim. 6 bin seviyesinden 8 bin seviyesine kadar çıkabilen akıllı telefonlardan söz ediyoruz.

iPhone XS Max Teknik Özellikleri

Apple’ın amiral gemisi akıllı telefonunun teknik özelliklerine geçtiğimiz zaman ise yine iddialı bir seri görüyoruz. 7 nm işlemcilerin kullanıldığı Max modellinde de Apple’ın A12 Bionic serisine yer veriliyor. A12 Bionic işlemcileri, genel olarak kendisini kanıtlamış olan işlemciler. Apple’ın şimdiye kadar kullandığı en iyi işlemcilerden söz ediyoruz.

7 nm üretim sürecinden çıkan işlemcilerin, genel hız değeri 2.5 GHz olarak açıklandı. Fakat bu seri 6 çekirdekli bir seri ve 4+2 sıralaması sunuluyor. Dual-Core 2.5 GHz işlemcilerini ve Quad Core 1.59 GHz Tempest kümelemesini görüyoruz.

Her iki kümeleme kısmında da genel olarak daha başarılı bir seri sunulduğunu söylemek gerekiyor. Amiral gemisi işlemcinin M12 hareket işlemcisi yardımcı işlemcisi de yer alıyor.

Apple A12

Tüm bunlar bir yana yeni serinin grafik birimi kısmında ise Apple’ın G11P MP4 serisine yer verildiğini görmekteyiz. Bu da hem görsel kısımda hem de oyunlarda çok iyi bir grafik deneyiminin elde edilmesini sağlıyor. Grafik biriminde 1100 MHz frekansını görüyoruz ki bu değer Huawei P30 Pro modelinden çok daha iyi bir değer elde edildiğinin göstergesi.

A12 Bionic işlemcilerinin en büyük artılarının başında, yeni işlemcilerin yapay zeka bölümünün geldiğini de belirtelim. Elbette Huawei P30 Pro içerisinde yer alan Kirin 980 işlemcilerinde de yapay zeka artısı var ve görüntü işleme kısmında da yapay zekanın etkisi söz konusu.

Apple A12

Ancak bu konuda Apple’ın işlemcilerinin biraz daha öne çıktığının söylemek yanlış olmaz. Saniyede 5 trilyon işlem gücüne sahip olan yeni Neural Engine bölümünden söz ediyoruz. Sadece genel işlemler kısmında değil, görüntü işleme kısmında da sahne algılama kısmında da yapay zekanın artısı çok daha fazla öne çıkıyor.

RAM bellek kısmına geçtiğimiz zaman da yine LPDDR4x teknolojisini görüyoruz. RAM bellek kısmında ise Huawei P30 Pro modellerinden farklı olarak 4 GB RAM bellek seçeneğine yer verilmiş durumda.

Apple A12

RAM bellek miktarının düşük olduğunu ve bu durumun telefonun performansını düşüreceğini düşünebilirsiniz. Fakat genel olarak AnTuTu skorlarına bakıldığı zaman Apple’ın önde olduğunu ve RAM bellek farkının çok öne çıkmadığını görüyoruz. Depolama alanı kısmında da değerlendirme yaptığımız zaman 64 GB, 256 GB, 512 GB depolama alanı seçenekleri var.

Max modelinin en kötü yanı ise bu depolama alanının dışında yükseltilebilir hafıza desteğinin sunulmuyor olması. Bu da demek oluyor ki yeni akıllı telefonların depolama alanı için seçim yaparken dikkatli olmanız gerekiyor. Yapacağınız seçim, sonrasında kullanacağınız hafıza miktarını belirleyecek ve hafıza arttırmak için bulut depolama servislerinden başka bir tercihiniz olmayacak.

Teknik Özellikler Kısmında Kazanan Kim?

Her iki akıllı telefonun içerisinde de 7 nm işlemcilerinin yer aldığını dile getirdik ve RAM bellek miktarlarında da söz ettik. Kağıt üzerinde baktığınız zaman Huawei P30 Pro modelinin daha başarılı bir performans sunduğunu düşünebilirsiniz. Fakat yukarıda da dediğimiz gibi söz konusu akıllı telefonların AnTuTu puanları çok daha farklı. Apple’ın bu konuda 353.200 puan ile önde olduğunu görüyoruz.

Huawei P30 Pro modelinin ise 290.200 puan aldığını görüyoruz. Her iki telefon için karşılaştırma yaptığımız zaman Apple’ın akıllı telefonlarının ciddi şekilde önde olduğunu söyleyebiliriz. İlk kullanıcı yorumlarında da bu yönde gelişmeler var.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

Apple’ın performans konusunda daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki bu durum Huawei P30 Pro akıllı telefonlarının başarısız bir performans değerine sahip olduğunu göstermez.

Dediğimiz gibi yine bu seride amiral gemisi akıllı telefonlar içerisinde ve en iddialı akıllı telefonlardan bir tanesi. Fakat Max modelinin biraz daha önde olduğu kesin. Daha sonrasında yazımıza genel bir performans değerlendirmesi ekleyeceğiz. Şimdilik Huawei P30 Pro akıllı telefonlarının performans için uzun kullanım testlerini bekliyoruz. Testlerin ardından yeni modeller için kesin yorumları yapacağız.

Batarya Karşılaştırması

Yeni akıllı telefonların bataryaları için de bir karşılaştırma yapalım. Öyle ki son dönemde akıllı telefon tercihi yaparken, bataryalar kısmı da önemli kriterlerden biri olarak değerlendiriliyor. Yeni akıllı telefonların bataryaları kısmında yine iki serinin de iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Apple’ın akıllı telefonların 3174 mAh değerinde bir batarya var. Max modelinin boyutu düşünüldüğü zaman 3174 mAh değerinde batarya boyutunun az olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat burada iOS işletim sisteminin artısı öne çıkıyor.

Huawei P30 Pro vs iPhone Xs Max

iOS işletim sisteminin sunmuş olduğu konfigürasyon, çok daha başarılı bir şarj yönetimi sağlıyor. Apple’ın sunmuş olduğu bu artının yanında hızlı şarj desteği ve kablosuz şarj desteğinin de öne çıktığını ekleyelim. 30 dakikada %50 dolum sunan hızlı şarj desteği de oldukça kullanışlı.

Huawei P30 Pro modelinde yer alan batarya ise 4200 mAh değerinde. Batarya konusunda biraz daha yüksek bir kapasite sunan seri, USB Type C teknolojisine yer veriyor ve 40W hızlı şarjı da destekliyor.

Kablosuz şarj desteği de bulunan modelin kablosuz şarj desteğinde de 15W değerine kadar şarj sunduğunu eklemiş olalım. Telefonun sadece 30 dakika içerisinde %70 dolum oranına ulaşması da bu konuda ne kadar iddialı bir akıllı telefon modeliyle karşı karşıya olduğumuzun en büyük göstergesi.

Batarya Kısmında Kazanan Kim?

Huawei P30 Pro ve Max modellerini batarya kısmında karşılaştırdığımız zaman Huawei önde geliyor. Hem batarya kapasitesi daha iyi hem de söz konusu akıllı telefonların hızlı şarj konusunda çok daha başarılı seriler olduğunu görüyoruz. Özellikle kablosuz hızlı şarj etkisi, P30 Pro modellerini bir hayli zirveye taşıyor.

Tek dikkat çeken kısmın, iOS ile Android işletim sistemi arasındaki fark olduğunu söyleyebiliriz. Android işletim sistemi pil yönetimi konusunda biraz daha geri planda kalıyor. Apple’ın bir artısı varsa iOS işletim sisteminin bu artı nokta olduğunu gösterebiliriz.

Yine de genel kapasitesi ve şarj durumları için P30 Pro modeli daha başarılı ve daha iyi sonuçlar veriyor. Böyle değerlendirdiğimiz zaman iki kazanan Huawei.

Huawei P30 Pro vs iPhone XS Max Kamera Karşılaştırması

Gelelim söz konusu akıllı telefonlar için kamera karşılaştırmalarına. Belki de kullanıcıların en çok önem verdikleri kısımlardan birisi burası. Akıllı telefonların kameralarının özelliklerinin neler olduğu bir hayli dikkat çekiyor. Son yıllarda bunun çok önemli bir kriter olarak değerlendirildiğini de eklememiz gerekiyor. Yeni seri akıllı telefonların kameraları kısmında yine ciddi bir savaş söz konusu.

Smart HDR

iPhone Xs Max modelinin bu konuda ne kadar iddialı olduğu biliniyor. Fakat Huawei P30 Pro kamera konusunda yeni bir adım attı. Telefonların kamera özellikleri çok iddialı. Bunun yanında işlemcilerin yapay zeka artısı da kameralar için çok iyi derecede kullanılmış. Hemen iki modelin de kamera detaylarına daha yakından bakalım. Değerlendirme aşamasında tüm detaylara yer vereceğiz.

Huawei P30 Pro Kamera Özellikleri

Yine bu modelde de Leica lenslerini kullanmaya devam eden marka, yeni akıllı telefonlarında 3+1 kamera sistemini kullanıyor. Telefonda 40 MP değerinde bir ana kamera var. f/1.6 diyafram açıklık değerine sahip olan kamera, 27 mm odak uzaklığına sahip ve 1/1.7 inç sensör boyutuyla dikkat çekiyor.

Bunun dışında kameranın 4K çekim desteğinin de olduğunu görüyoruz. Çekim kalitesi konusunda öne çıkan kamera, 20 MP değerinde ekstra geniş açılı ikinci bir kamerayla destekleniyor.

İkinci kamera kısmında da f/2.2 diyafram açıklık değerini görüyoruz ve bu kamerada 16 mm. Tüm bunlar bir yana yeni akıllı telefonların 8 MP değerinde 5x optik zoom sunan bir de telefoto kamerası bulunuyor. f/3.4 diyafram açıklık değerine sahip olan bu kamerada 125 mm. Son olarak bir de ToF kameralarının bulunduğunu ve bu kameraların derinlik algısı için kullanıldığını da ekleyelim.

Ön kamera kısmına geçtiğimiz zaman ise yeni akıllı telefonların 32 MP değerinde kamerası karşımıza çıkıyor. f/2.0 diyafram açıklık değerine sahip olan ön kamera, yapay zeka iyileştirmesine sahip. Kameraların genel olarak sunduğu birçok ayrıcalıklı teknolojisinin olduğunu da ekleyelim.

Yenilenmiş kamera sistemi sayesinde Huawei P30 Pro SuperZoom teknolojisine sahip olarak geliyor. Bu teknoloji sayesinde markanın 50x derecesine kadar yaklaştırma sunması sağlanıyor ki bu da çok başarılı bir değer.

Bunun dışında işlemcilerle ortak olarak çalışan ISP sistemini kullanan telefonlar, SuperSpectrum sensöre sahip. Kirin 980 görüntü işleme merkezinde yer alan özel algoritma sayesinde bu bölüm ile iş birliği kuruluyor ve kameraların ışık derecesine göre en iyi şekilde ayarlanması sağlanıyor. Netlik tam %40 oranından artırılıyor.

Bunun dışında gece modları için de en iyi ışık ayarlama sistemlerinin sunulduğunu ve kayıpsız 10x zoom seçeneğinin de eklendiğini belirtelim.

Sadece bu özellikler bile Huawei P30 Pro akıllı telefonlarının kameralarının ne kadar iddialı olduğunu göstermekte. DxOMark puanı ise tam olarak 112. Bu kadar iddialı bir puan karşısında Apple’ın işi oldukça zor. Söz konusu akıllı telefonların kameraları kısmında sunulan tüm bu özelliklerin Apple’da karşılığına bakalım.

iPhone XS Max Kamera Özellikleri

iPhone Xs Max akıllı telefonlarının kamera özellikleri de yine oldukça başarılı. Bu seride de 12 MP değerinde ana kamera yer alıyor. f/1.8 diyafram açıklık değerine sahip olan ana kamera 26 mm ve yine 4K çekim yapabiliyor.

Bunun dışında ikinci kamera kısmında ise 12 MP değerinde 2x optim zoom sunan telefoto kameraları yer alıyor. İkinci kamera kısmında da f/2.4 diyafram açıklık değerini görüyoruz ve 52 mm lenslerden söz ediyoruz.

Ön kamera kısmına geçtiğimiz zaman ise bu modelin 7 MP değerinde TrueDepth kameraları öne çıkıyor. Full HD çekim yapabilen kameralar, f/2.2 diyafram açıklık değerine sahip. Yine ön kısımda da arka kısımda da yapay zekanın artılarının tartışılmaz olduğunu ekleyelim.

Güzellik modlarının ve Smart HDR modunun da yine fark yaratan özellikler arasında olduğunu eklemek gerekiyor. Yeni akıllı telefonların 4K çekim kalitesi ve portre modları konusunda da çok başarılı olduğunu eklemek gerekiyor. Genel olarak Apple’ın akıllı telefonlarında da çok başarılı bir kamera sistemi var. Fakat bu modelin DxOMark puanının 105 puan olduğunu da ekleyelim.

Genel Kamera Değerlendirmesi

Kamera konusunda çok iddialı akıllı telefonlar söz konusu. İki akıllı telefonun kamerası kısmında da başarılı teknolojiler var ancak Huawei P30 Pro akıllı telefonlarının kamera konusunda bir gömlek üstün olduğunu söylemek gerekiyor. Apple’ın akıllı telefonlarına göre çok daha başarılı bir seri söz konusu.

Gece çekim modlarında daha iyi bir telefon sunulmasının yanı sıra, optik zoom kısmında yeni nesil teknolojilere geçiş yapıldığını görüyoruz. SuperZoom özelliği, bunun yanında sunulan ekstra zoom artısı ve Leica lenslerin artısı P30 Pro modelinin bir hayli öne çıkmasını sağlamış durumda. Yeni akıllı telefonların kamera kısmında fark yaratacak şekilde önde olduğunu söyleyebiliriz.

Fiyatlar Nasıl?

Tüm bu değerlendirmelerin dışında yeni akıllı telefonların fiyatlarından da söz edelim. iPhone Xs Max modelinde 9.800 TL gibi bir fiyat başlangıcı sunulduğunu görüyoruz. Aynı şekilde P30 Pro modelinde ise 7.000 TL gibi bir başlangıç fiyatı var. Tabii ki fiyatlar depolama alanı seçimlerine göre değişiklik gösteriyor.

Son Yorum – Hangi Model Daha İyi?

Yeni akıllı telefonlar için değerlendirmelerden söz ettik. Şimdi gelelim hangi modelin daha iyi olduğuna. Baktığımız zaman P30 Pro modelinin kamerası fark yaratacak kadar iyi.

Bunun dışında söz konusu akıllı telefonların Max modellerinin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. Yani kamera tercihi yapacaksanız Huawei, sistem özelliklerini düşünecek olursanız da Apple’ı tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Fiyat durumunu da unutmamanız gerekiyor. Apple’ın akıllı telefonlarının fiyatı biraz daha üst seviyede.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?