Huawei P10 Plus Mı? iPhone 7 Plus Mı? Hangisi Alınmalı?

0
345
Huawei P10 Plus ve iPhone 7 Plus

Akıllı telefonlar için merakla beklenen MWC 2017 etkinliği tüm hızı ile devam ediliyor. Birbirinden iddialı akıllı telefonlarda bu etkinlikle beraber ortaya çıkmaya başladı. Tüm etkinlikte en çok dikkat çeken modellerden birisi ise Huawei markanın yeni amiral gemisi akıllı telefon modelleri olan Huawei P10 Plus serisi oldu. Apple’ın Çin pazarında en büyük rakibi olarak gösterilen markanın yeni amiral gemisinin tanıtılması ile beraber iki marka arasında bir kez daha yarış başlamış oldu. Peki hangi model daha iyi? Huawei P10 Plus serisi iPhone 7 serisini geçebildi mi?

Huawei P10 Plus ve iPhone 7 Plus Ekran Özellikleri

iPhone 7 Plus: Seride ekran boyutu olarak 5.5 inç ekranlar karşımıza çıkıyor. Full HD çözünürlük desteği ile beraber gelen akıllı telefonun ekran teknolojisi olarak ise IPS LCD benimsediğini de biliyoruz. 401 piksel yoğunluğunda olan iPhone 7 Plus ekranları görüntü yaklaştırma, retina ekran, çizilmeye dirençli camlar, 1300:1 Kontrast oranı ile gelmekte. Ekran gövde oranı %67.67.

Huawei P10 Plus ve iPhone 7 Plus

Huawei P10 Plus: MWC 2017 etkinliğinde tanıtılan yeni seri akıllı telefonların ekran boyutları da yine 5.5 inç boyutunda. Ekran çözünürlük değeri olarak ise 1440 X 2560 değeri öne çıkan bir detay. Ekran teknolojisi konusunda ise IPS LCD panelleri geliyor. Son olarak ekranların 540 piksel yoğunluğunda ve çizilmeye karşın dirençli olan camlara ayrıca 2,5D eğimli ekranlara sahip olduğunu belirtelim. Ekran gövde oranı ise %73.22.

Huawei P10 Plus ve iPhone 7 Plus

Genel Değerlendirme: Huawei P10 Plus modeline bakacak olursak çözünürlük değeri ve renk kontrastları olarak oldukça yüksek bir teknoloji sunulmuş durumda. Tanıtımda da dikkat çeken detaylara göre oldukça yoğun derinlikte renkler sunan telefonun kağıt üzerinde ve tanıtıma göre iPhone 7 Plus serisinden ekran konusunda önde olduğunu belirtelim. Fakat Huawei P10 Plus ile iPhone 7 Plus arasında kalite konusunda çok aykırı bir fark olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Huawei P10 Plus ve iPhone 7 Plus Teknik Özellikler

iPhone 7 Plus: Apple A10 Fusion işlemcileri ile karşımıza çıkan iPhone 7 Plus çıktığı andan itibaren performans rekorları kırması ile gündeme gelmişti. Toplamda 4 çekirdek olan işlemcilerin 2.34 GHz değeri sunması dışında ARMv8-A(64-bit) işlemci mimarisi ile gelen serinin M10 hareket işlemcisi yardımcı işlemci olarak dikkat çekiyor.

Ayrıca grafik kısmında Hexa-core gibi oldukça yüksek bir grafik birimi karşımıza çıkmıştı. Toplamda ise 3 GB Ram bellek miktarları ile beraber gelen akıllı telefonun 179.800 Antutu puanı da ne kadar başarılı bir model olduğunu göstermişti.

İLGİLİ HABER:  Samsung Galaxy S8 iPhone 7 Plus’ı Geçebilecek Mi?

Huawei P10 Plus ve iPhone 7 Plus

Huawei P10 Plus: Yeni seri akıllı telefonun rakibi iPhone 7 Plus serisinin özellikleri bu kadar yüksek olunca markanın işinin oldukça zor olduğu belirtiliyordu. Fakat yeni seri bu sorunu da çözmüş durumda. Kirin 960 işlemcileri ile gelen serinin toplamda 8 çekirdek ile beraber 2.4 GHz hız değeri sunduğunu da belirtelim.

Mimari olarak yine ARMv8-A (64-bit) değeri mevcut. Yardımcı işlemciler konusunda da hem i6 sensör serisi hem de 4 çekirdek 1.8 GHZ ARM cortex A53 serilerine yer verildiğini belirtelim. RAM miktarı olarak ise 4 GB değerinin sunulması ve 64 GB depolama birimi sunulması da büyük bir artı.

Huawei P10 Plus ve iPhone 7 Plus

Genel Değerlendirme: Genel olarak her iki telefonun performansı üst düzey. Fakat kağıt üzerinde yeni modelin iPhone 7 Plus serisinden biraz daha önde bir seri olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

Huawei P10 Plus ve iPhone 7 Plus Kamera Özellikleri

iPhone 7 Plus: Bu seride Apple ilk kez çift kamera kullanımı yapmış ve 12 MP arka çift kamera kullanmıştı. Ön kamera kısmında ise 7 MP tercihi yapan telefonun kamera özellikleri saymakla bitmeyecek cinsten. 6 elementli lens, 2x optik Zoom, canlı fotoğraflar, yüz tanıma, panorama, HDR, 4K çekim gibi birçok modu bulunan kameraların portre modu gibi ekstra özellikleri de serinin bir adım öne çıkmasını sağlamış durumda.

Huawei P10 Plus ve iPhone 7 Plus

Huawei P10 Plus: Yine çift arka kamera ile beraber gelen akıllı telefonun bir kamerası 12 MP değerinde bir diğeri ise 20 MP değerinde. Siyah beyaz kamera modu, Leica optikler, HDR, 4K çekim, sesli komut, lazer odaklama gibi ekstra birçok özelliği bulunan telefonun ön kamerasında ise 8 MP seçimi var.

Huawei P10 Plus ve iPhone 7 Plus

Genel Değerlendirme: Huawei P10 Plus kamera konusunda çok iddialı bir model. Kesinlikle azımsanmayacak sistemlere sahip. Bu nedenle bir tık seri önde. Fakat iPhone 7 Plus modeli de kamera konusunda unutulmaz modellerden bir tanesi. Yani başa çıkabilecek bir telefon olarak söyleyebiliriz.

Ekstra Özellikler

Her iki telefonun daha birçok ekstra sistemi var. Fakat iki model arasında en büyük farkın ise su geçirmezlik olduğunu belirtelim. P10 bu konuda Apple’ın gerisinde kalan bir model olarak dikkat çekiyor. Tüm bu özelliklerle beraber fiyat konusunda 4.000 TL civarlarında olan Apple akıllı telefonuna karşın Huawei P10 Plus serisinin ise 799 Euro civarların olması beklenmekte.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?