Huawei IOS yerine Kendi İşletim Sistemini Yapıyor

0
423
Huawei IOS yerine Kendi İşletim Sistemini Yapıyor

Son yıllarda yürüttüğü başarılı çalışmalarla kendinden söz ettiren Huawei, kısa bir süre önce dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi unvanını kazandıktan sonra kendisine yeni bir hedef belirledi. Huawei, ürettiği akıllı telefonlar için kendi oluşturacağı bir işletim sistemini hayata geçirmeyi planlıyor.

Dünyanın önde gelen markalarından biri olan Samsung, kısa bir süre önce akıllı telefonlarda kullandıkları işletim sistemi olan Android’den kademeli olarak vazgeçme kararı aldıklarını açıklamıştı. Şimdi de IDC’nin sunduğu verilere göre şu anda dünyanın en büyük üçüncü telefon üreticisi konumunda olan Huawei, yıllardır ürettiği telefonlarda Android işletim sistemini konusunda radikal bir karar almak üzere. Huawei, Android işletim sistemi üzerine entegre ettiği EMUI arayüzü üzerinde de uzun zamandır çalışmalarda bulunuyordu. Anlaşılan o ki Huawei, bu çalışmalarını bir adım öteye taşıyarak kendi işletim sistemlerini oluşturmak istiyor.

Üretilecek olan Huawei işletim sisteminin sorumluluğunu üstlenen ekibin içerisinde iOS 1’i geliştiren ekip içerisinde de bulunan eski Apple çalışanı Abagail Brody’nin de var. Tüm bu gelişmeler ışığında Huawei yakın zamanda müşterilerinin karşısına kendi işletim sistemi ile çıkmaya hazırlanıyor.

Elde edilen bilgiler, çalışmalarına başlanan işletim sisteminin hangi tarihte tamamlanacağıyla ilgili net  bir açıklamada bulunmuyor. Fakat genel görüş, Huawei’nin üreteceği bu işletim sistemini ileri bir tarihte olası bir anlaşmazlık nedeniyle Android’ten ayrılmak istediğinde devreye sokağı yönünde.

İLGİLİ HABER:  Renk körü müsünüz? Bu uygulama renkleri daha iyi görmenizi sağlayacak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?