Huawei, Apple

Akıllı telefon satışları her yıl biraz daha artarak yoluna devam etmeye başladı. Bu alanda en kapsamlı çalışan firmalar ise Apple, Samsung ve Huawei olarak biliniyor. Özellikle bu üçlü arasında çok ciddi bir yarış söz konusu. Her yıl rakibinin önüne geçmek adına firmaların çeşitli adımlar attığı seksörde liderlik ise Samsung’un elinde bulunuyor. Hemen arkasından ise Apple geliyor. Aslında Apple geliyordu. Son açıklanan verilere göre Huawei, Apple’ı tahtından etti ve ikinci sıraya yerleşti. 2018 yılı için açıklanan veriler oldukça ilginç sonuçları işaret ediyor.

Huawei İkinciliği Aldı

Uluslararası Veri Şirketi (IDC) tarafından paylaşılan verilere göre 2018 yılının ikinci çeyreğinde dengeler değişti. Genel tablodan başlayalım. Genel satışlarda bu yıl 342 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirildiği açıklandı. Bu rakamlar 2018 yılı ikinci çeyrek için açıklanan rakamlar. Geçen sene açıklanan rakamların biraz daha yüksek olduğunu söylemek gerekiyor.

Aynı dönemde geçen sene 348.2 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirilmişti. Bu rakam değişim sürecinin yavaşladığını gösteriyor. Zaten 2017 yılından sonra gelen tüm amiral gemisi akıllı telefon modelleri belli bir seviyenin üzerine çıkmayı başardı. Değişim ihtiyacının düştüğünü net bir şekilde görebiliyoruz.

Huawei, Apple

Genel değerlendirmelere geçip, markalar bazında değerlendirmelere baktığımız zaman Apple ile Huawei arasında dengelerin değiştiğini görüyoruz. Pazar payında Samsung’un %20.9 oranla ilk sırada yer aldığı görülüyor. Bu noktada Samsung’un geçen seneye oranda mini bir düşüş yaşasa da hala ilk sırada olmasına karşın ikinci sırada artık Huawei yer alıyor.

Huawei pazarın %15.8’lik kısmını ele geçirmiş gibi gözüküyor. Bu rakam Huawei markasını ikinci sıraya taşırken, Apple’ın üçüncü sırada kalmasına neden olmuş durumda. Apple’ın oranı ise %12.1 olarak açıklanmış durumda. 4.sırada yer alan markada sürpriz değil ve Xiaomi olarak karşımıza çıkıyor. Çinli markanın oranı ise %9.3 olarak açıklandı. Bu rakamların yeni iPhone modellerinden sonra nasıl değişeceğini göreceğiz. Muhtemelen Apple eski yerini alacaktır.

İlginizi Çekebilir: iOS 12 Public Beta 4 Yayınlandı!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?