Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2015) öncesinde, şirketin HomeKit ortakları birçok HomeKit uyumlu ürünlerini duyurmaya, tanıtmaya başladılar. HomeKit ilk olarak WWDC 2014’de Apple tarafıdan tanıtılmış olup, Apple’ın ev otomasyon platformudur.

HomeKit, ev otomasyon ürünlerini geliştirmek için Apple ekosistemi ile destekli, üreticiler için standart bir çerçeve sunmaktadır. HomeKit sayesinde lambalar/ışıklar, termostatlar, hoparlörler, akıllı prizler ve daha fazla cihaz ve aparat Siri ile kontrol edilebiliyor. Örneğin HomeKit ile uyumlu bir lambanızı “Siri, ışıkları kapat” veya “Siri, ben eve gelmeden önce sıcaklığı arttır” gibi benzer komutlar ile kontrol edebileceksiniz.

HomeKit 2014 yılında tanıtılmış olsa da, şirketler Apple’ın sertifikasyon sürecini tamamlamak ve mağaza raflarında yer almak için bir yılı aşkın süredir çalışmalar yapmaktaydılar. IDevices, Schlage ve ELGATO gibi birçok şirket, daha önce önce HomeKit uyumlu ürün planlarını açıklamışlar ancak bugüne kadar herhangi bir ürün ortaya çıkartamamışlardı.

Lutron, iHome ve Elgato kısa süre önce HomeKit uyumlu ürünlerini açıkladılar. iHome iSP5 SmartPlug, Lutron akıllı kablosuz bağlantılı aydınlatma sistemini ve Elgato eve bağlı sensörlerini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Ecobee ve Insteon’da yeni HomeKit uyumlu ürünlerini duyurdular.

Lutron, akıllı kablosuz bağlantılı aydınlatma kiti ile, HomeKit desteği sayesinde kullanıcıların iPhone veya iPad ile Siri’yi kullanarak kablosuz kontrol sağlamaları için tasarlanmıştır.

lutroncaseta

iHome’un iSP5 SmartPlug ürünü standart duvar prizine sığar ve SmartPlug’a bağlı olan lambaları, fanları ve diğer cihazları kontrol edilebilmesi için Siri veya iHome kontrol uygulamasını kullanabilirsiniz. SmartPlugs ev içinde birden fazla aygıtları kontrol edilebilmesinin önünü açıyor.

ihomesmartplug

Elgato ise geçen sonbaharda, eve bağlı sensörlerini duyurmuştu. Elgato ile kullanıcılar iOS ile senkronize çalışan sensörler vasıtası ile hava kalitesini, duman kontrolünü, nem seviyesini, hava basıncını, enerji ve su tüketimini izleyebilecekler. Ek sensörler ile pek çok elektronik cihazın kontrolü de sağlanacak.

İLGİLİ HABER:  Apple Haritalar'a TripAdvisor & Booking.com Otel Yorumları ve Görüntüleri Eklendi

eve-sensor

Ecobee daha önce Apple’ın perakende mağazalarında satılan ürününü yenileyerek Temmuz ayında HomeKit uyumlu yeni bir sürümünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yeni Wi-Fi bağlantılı ecobee3 ile sıcaklığı iPhone ve iPad ile Siri üzerinden komutlarla kontrol edebileceksiniz. Bu ürün tüketicilere sunulan ilk HomeKit destekli termostatlardan biri olacak.

ecobee

Insteon ise uygulaması ile HomeKit’e güç vermeye devam ediyor. İlk uygulamalarını CES etkinliğinde tanıtan şirket, yeni Insteon+ uygulaması ile pek çok akıllı ürünü HomeKit desteği ile kontrol edebilmenin önünü açıyor. Elbette ki Insteon uygulamasını kullanılabilmesi için üreticilerin ürünlerini Insteon ve HomeKit uyumlu olarak sunmaları gerekiyor. Insteon+ uygulaması için bir de tanıtım videosu yayımlandı.

Apple’ın WWDC 2015’te HomeKit’i daha yaygın hale getirmek için ikendi uygulamasını tanıtacağı ve platform güncellemelerine yer vereceği bekleniyor. Bununla birlikte yakın gelecekte daha fazla firmanın HomeKit uyumlu ürünlerini piyasaya süreceği düşünülüyor. Kısacası akıllı bir ev için ihtiyacımız olan her şey, Apple’ın HomeKit desteği ile yakın zamanda hayatımıza girecek gibi duruyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?