High Sierra Nasıl Yüklenir

0
471
High Sierra Nasıl Yüklenir

Mac bilgisayarı uzun süredir kullananlar belki hatırlar. Eskiden güncelleme işlemi pek kolay yapabildiğiniz bir işlem değildi. Ancak, Apple’ın yayınladığı son sürüm için bu pek de geçerli değil ve aslında güncellemeyi oldukça kolay yapabilirsiniz. Bununla birlikte, güncelleme işleminde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için sizlere birkaç tavsiyemiz var.

MacOS High Sierra nasıl yüklenir

 1. Mac üzerinde App Store’u başlatın.
 2. Pencerenin üzerinde bulunan macOS High Sierra bölümüne tıklayın
 3. Açılan sayfanın sol üst köşesinde bulunan İndir düğmesine tıklayın
 4. Apple ID bilgilerinizi girin (İstenmesi durumunda)
 5. Downloads bölümümden indirme için kalan süreyi göreceksiniz
 6. İndirme bittikten sonra Continue/ Devam et düğmesine basarak yüklemeyi sürdürebilirsiniz.

İndirme işlemi arka planda gerçekleştiği için bilgisayarı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ekrana gelen talimatları takip ederek yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Mac bilgisayarınızı güncelleme için hazırlama

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, güncelleme işlemini yapmadan önce sizin için birkaç tavsiyemiz var. Apple’ın test prosedürleri ne kadar sıkı olursa olsun, ilk güncellemelerle ilgili bazı sorunlarla karşılaşmanız muhtemel. Bu yüzden güncellemeyi ilk günlerde almak için çok acele etmemenizde fayda var.

 1. Güncelleme yapmak istediğiniz sürümü belirleyin
 2. Mac bilgisayarınızın bu güncellemeyi alacağını teyit edin
 3. Yeterli depolama alanınız olduğundan emin olun
 4. Mac’inizdeki muhtemel sorunları kontrol edin
 5. Bilgisayarınızı yedekleyin
 6. iCloud’a giriş yapın
 7. Bağlı olduğunuz ağın güvenilir olduğunu teyit edin
 8. Mevcut macOS’u en üst sürüme yükseltin
 9. Güncellemeyi başlatın

Mac’iniz güncelleme alacak mı?

Eğer güncelleme yapacağınız sürüm macOS High Sierra ise aşağıdaki listeden Mac bilgisayarınızın güncelleme alıp almayacağını kontrol edebilirsiniz.

 • Macbook (2009 Sonu ve sonrası)
 • Macbook Air (2010 ve sonrası)
 • Macbook Pro (2010 ve sonrası)
 • Mac mini (2010 ve sonrası)
 • Mac Pro (2010 ve sonrası)
 • iMac (2009 sonu ve sonrası)

Apple yaptığı açıklamada macOS High Sierra sürümünün çalışması için, bilgisayarınızın en az 2 GB RAM’e sahip olması gerektiğini belirtti. Ancak, listedeki bütün modeller en az 4 GB RAM’e sahip olduğu için bu endişe etmeniz gereken bir durum değil.

Bununla birlikte, Microsoft Office 2011 gibi bazı uygulamaların yeni işletim sistemi ile çalışmayacağını bilmelisiniz. Buna rağmen hem High Sierra’yı yüklemek hem de desteklenmeyen uygulamaları kullanabilmek isterseniz, güncel sürümü harici bir diske veya dahili diskin böleceğiniz bir bölümüne kurmanız gerekecektir.

İLGİLİ HABER:  macOS Sierra 10.12.4 Beta Çıktı

Yeterli Depolama Alanınız Olduğunu Teyit Edin

Apple yaptığı açıklamada bilgisayarınızın hard diskinde en az 8 GB boş yer olması gerektiğini belirtti. Ancak, böyle büyük bir güncelleme yapmadan önce en az 15-20 GB yer ayırmanızda fayda var.

Mac’inizdeki muhtemel sorunları kontrol edin

Disk İzlencesi/Disk Utilities’i açın ve İlk yardım/First Aid sekmesine tıklayın. Diski Doğrula/ Verify düğmesine basın. Eğer Disk İzlencesi herhangi bir sorun tespit ederse, tamir etmek için başka bir hard disk bölümünden bilgisayarı başlatmanız gerekecektir.

Kurtarma/Boot modunda bilgisayarı açın (Command ve R tuşuna aynı anda basılı tutun) ve onarım işlemlerini yapmak için Disk İzlencesini açın.

Ayrıca, Haziran 2013 öncesi modeller için Apple Hardware Test ve Haziran 2013 sonrası modeller için Apple Diagnostic uygulamalarını çalıştırarak RAM gibi donanım bileşenlerini kontrol edebilirsiniz.

Mac’inizi yedekleyin.

Büyük ve kapsamlı güncellemeler yapmadan önce Mac’inizi yedeklemenizde fayda var. Neyse ki Apple yedekleme işlemleri için Time Machine’i kullanarak bu işi çok kolay hale getirmiş durumda. Güncellemeden önce bu kolay adımı sakın atlamayın.

iCloud’a Giriş yapın.

Apple’ın uygulamaları ve sistem servisleri iCloud ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Güncelleme işleminin sorunsuz bir şekilde devam etmesini istiyorsanız, güncellemeye başlamadan önce iCloud’a giriş yapmalısınız.

Bağlı olduğunuz ağın güvenilir olduğunu teyit edin

Güncelleme işlemini yapmadan önce internete bağlı olduğunuz ağın güvenilir olduğundan emin olun. Yani, kafe veya otel gibi paylaşılan ağların olduğu yerlerde güncelleme işlemini yapmamanızda fayda var.

Mevcut macOS’u en üst sürüme yükseltin

High Sierra’ya geçiş yapmadan önce, mevcut macOS sürümünüzün en güncel versiyon olduğundan emin olun. Güncel versiyon olup olmadığını kontrol etmek için Dock’ta bulunan App Store’a girin. Güncellemeleri tıklayın. Aynı şekilde bilgisayarınızda bulunan App Store uygulamalarını da güncellemeniz gerekmektedir.

Eğer 3. Parti uygulamalar kullanıyorsanız, bu uygulamaların güncellemelerini manuel olarak yapmanız gerekmektedir. Bunun için ilgili programı açarak Yardım sekmesinden güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Hepsi bu. Artık güncelleme işlemini yapabilirsiniz…

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?