Her iPhone Başına 1 Milyon Dolar Ceza

0
424

Apple’ın FBI ile başının dertte olduğunu defalarca yazmıştık. Bu kezde Fransa hükumeti Apple’ın FBI’a karşı takındığı tavırdan dolayı bir yasa çıkardı. Çıkarılan yasaya göre eğer Fransa hükumeti bir iPhone’un şifresinin kırılmasını isterse ve Apple buna karşı çıkarsa Fransa’da satılmış olan her bir iPhone için 1 Milyon Dolar cezaya çarptırılacak.

Fransız hükumeti çıkardığı bu yasadan sonra bir de açıklama yaptı. Açıklamasında halkın herhangi bir endişesinin olmaması gerektiğini belirten hükumet yetkilileri bu yasa sayesinde terör olayınlarını daha çabuk aydınlatabileceklerini veya engel olabileceklerini ifade etti.

Yasanın sadece Apple için geçerli olmadığını da hatırlatmakta fayda var. Eğer Fransa hükumeti Google’ın ürettiği cihazlardan birinin şifresinin kırılmasına ihtiyaç duyarsa ve Google bunu kabul etmezse aynı şartlar Google içinde geçerli olacak.

Kişisel bilgilerin gizliliğini ihlal eden bu yasanın çıkmasından sonra diğer ülke ve hükumetlerin nasıl bir tavır izleyeceği ise tartışılıyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Ekran Sorununu LG ile Çözecek

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?