Her Ayrıntısıyla watchOS 7 Özellikleri ve Çıkış Tarihi

0
565
watchOS 7

watchOS 7 işletim sistemi mi? Yazıya soru ile başladım çünkü bu bir tartışma konusu. Apple Watch içerisinde yer alan watchOS yazılımı, bazı kesimler tarafından basit bir arayüz olarak görülüyor. Öyle değil dostlar. watchOS çok başarılı, detaylı ve işlevsel bir akıllı saat işletim sistemi. Neden watchOS 7 ile başladın diyeceksiniz eminim.

Çünkü yeni sürüm watchOS işletim sistemini basit bir arayüz olarak düşünen kullanıcıların bile ikna edilmesini sağlayacak. Bunu nereden mi biliyorum çünkü bir takım özellikler sızdı. Bakın bir takım özellikler diyorum ki sadece bu sızan özellikler bile beni tatmin etmeye yetti.

Bir Apple Watch akıllı saatiniz varsa, bu yenilikler sizi de ilgilendiriyor demektir. Her zaman olduğu gibi bize düşen görevi yerine getirelim ve yeni işletim sistemi yani watchOS 7 özellikleri ve çıkış tarihi hakkında bilgilere geçelim.

Bakın: iOS 14 Yenilikleri Neler? Bilinen Özellikler

Dikkat Çekecek Tüm watchOS 7 Özellikleri

Özellikler 9to5Mac sitesi ve Bloomberg araştırması sonrasında tespit edildi. Bir yandan sızan özellikler var bir yandan da iOS 14 üzerinden esinlenilen ve ortaya çıkarılan özellikler var. Daha iyi anlatmak için başlık incelemesi olarak ilerleyeceğim. Bildiğimiz tüm özellikleri aktarmaya çalışacağız.

Akıllı Saat ile CarKey

Apple için bu yıl güzel yenilikler var. Firmalarla yapılan yeni anlaşmalar sonucunda geliştirilen ve kullanıcıların seveceği özellikler bulunuyor. CarKey başı çekecek sistemlerden bir tanesi. iOS 14 özellikleri yazımızı okudunuz mu?

Yazımızı takip etmişseniz zaten siz CarKey sistemine yabancı olmayan kullanıcılardansanız. Bu teknolojinin adı her şeyi ele veriyor. Bundan böyle Apple ürünleri ile arabalarınızı kontrol edebileceksiniz.

İlk etapta çok yüksek bir kontrol eşiği beklemeyin. Yani tutup arabaya seslii komutlar verileceği ya da konum bilgisi paylaşılacağı gibi şeyler olmayacak. Özelliğin ana odaklandığı kısım kilit sistemi.

watchOS 7

Aracınızın kilidini güvenli bir şekilde açmak, aynı zamanda güvenli bir şekilde aracınızı yeniden kilitlemek istediğiniz zaman CarKey devreye girecek. Araba anahtarlarının kullanımı değişecek. İster iPhone akıllı telefonunuz ile isterseniz de Apple Watch akıllı saatinizle arabanızı açabileceksiniz.

Akıllı saatiniz ya da telefonunuz ile aracınıza yaklaşmanız yeterli olacak. Kilit bu şekilde açılabilecek. Araçtan uzaklaştığınızda ya da temas ederek kilitleme işlemini de gerçekleştirebileceksiniz. Bu özellik zaten iOS 14 işletim sisteminin kod dizinlerinde görüntülenmiş olan bir özellikti. watchOS 7 ile akıllı saatlerde kilit için kullanılacak bunu anlıyoruz.

iOS 14 özelliklerinde yeni sisteme destek verecek birkaç marka ile anlaşma aşamasına gelindiği konusunda paylaşımımız olmuştu. Aynı şey akıllı saatler için de geçerli. Bu teknolojiyle desteklenecek olan araçlar çok az sayıda sınırlı araçlar olacak.

Arabanın da aynı şekilde yeni teknolojiyi destekliyor olması gerekiyor. Aksi halde yeni sistem çok bir anlam ifade etmeyecektir. Sizi merakta bırakmayayım ve hangi markalar için böyle bir anlaşma üzerinde çalışıldığı hakkında da bilgi vermiş olayım.

İlk çalışmanın Alman otomotiv devlerinden biri olan BMW ile olması olası. Sonrasında Mercedes yeni teknolojiye talip. Hangi araç sınıflarında yeni özellik desteklenecek ben de bilmiyorum ama bu sistemi destekleyen araçların fiyatları farklı olabilir.

Şöyle düşünün bir araç Apple CarPlay destekli ise paket ücreti ona göre değişiyor ve standart paketin üzerinde bir fiyat sunuluyor. Mutlaka Apple CarKey de çok olmasa bile araçların fiyatlarında oynamaya neden olacaktır.

Olmazsa Olmaz Çocuk Modu

Akıllı telefonları ve akıllı saatleri çocuklardan uzak tutmak çok ama çok zor bir hal aldı. Çocuğunuza telefon alsanız bir dert, almasanız başka bir dert olmaya başladı. 🙂 Sosyal medya o kadar tehlikeli, o kadar anlamsız ve boş bir hal aldı ki akıllı telefonları ve akıllı saatleri çocuklara sunmak ne kadar doğru bilemiyorum.

Kendi görüşüm gençler zehirleniyor. TikTok gibi bir çılgınlığın olduğu dünyada bazı kontrollerin ebeveynlerin elinde olması gerekiyor. Gelecek için bu çok önemli. Neden bunları anlattım çünkü dünya devi olan markalar bunun farkında.

watchOS 7

Apple bunlardan biri dostlar. Çocukların akıllı ürünleri kullanmasını engellemek istemeyen marka, kontrollerin ise ebeveynlerde olmasını istiyor. Konumuza döneyim watchOS 7 bunun bir örneği olacak.

watchOS 7 çocuk modu özelliği kullanımda olacak. Çocuk modu ebeveynlerin çocuklarının akıllı saatlerini kontrol etmesini de sağlayacak. iPhone akıllı telefonunuza çocuğunuzun saattini tanımlayabileceksiniz. Saati tanımladıktan sonra uzaktan kontrol ögeleri çalışabilecek.

Kullanım zamanlarının sınırlandırılması, kullanım kriterlerinin belirlenmesi ve daha ne düşünürseniz. WWDC 2020’yi bekliyoruz elbet. Çocuk modu hakkında daha fazla bilgi istiyoruz ve buna bu şekilde ulaşacağımız kesin.

Çocuk modunu bitireceğim ama bir detayım daha var. O da SchoolTime özelliği. Okul zamanı gibi anlamdırabileceğimiz özellik, saate hangi uygulamaların yüklenebileceğini seçmenizi sağlayacak. Ben bu özelliği çok beğendim.

Çocuğunuzun akıllı saatine hangi uygulamaların yükleneceğini siz seçeceksiniz. Sosyal medya denen çılgınlık boyutuna gelen olay hakkında akıllı saatle de önlem alınabilecek.

watchOS 7

Kandaki Oksijen Seviyesinin Tespit Edilmesi

watchOS 7 özelliklerine devam ediyoruz. Bu sefer sıra kandaki oksijen seviyesini ölçme özelliğinde. Bu özellik çok bilinmeyen yeni bir özellik değil. Basit bir örnek vereceğim. Yakın zaman da yeni akıllı bileklik Xiaomi Mi Band 5 tanıtıldı. Mi Band 5 akıllı bileklik olmasına rağmen bu bileklikte yerleşik olarak kandaki oksijen seviyesini ölçme özelliği var.

İLGİLİ HABER:  Altın Apple Watch Edition Siparişleri Teslim Edilmeye Başlandı

Apple Watch akıllı saatlerine böyle bir özellik eklenmesi “o muhteşem oldu” gibi bir tepkiye neden olmayacak. Fakat her zaman olduğu gibi Apple geç girmiş olsa da getirdiği özellikleri tam anlamıyla, hakkına vararak getirecek.

Apple Watch 6

Kandaki oksijen izleme özelliği, EKG sisteminin sahip olduğu bildirim teknolojisine aynen sahip olacak. İki farklı bildirim özelliği olacak. İlk bildirim özelliği %80 seviyesinde çalışacak olan kritik uyarı bildirimi.

Kandaki oksijen seviyesinin %80’in altına inmesi, Apple için tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelecek. Yoğun spor, sigara kullanımı ve birçok etken buna neden olabilir. Böyle bir veri elde edildiği zaman watchOS 7 özellikleri devreye girecek ve kandaki oksijen seviyesinin tehlikeli boyuta düştüğü konusunda kullanıcı uyarılacak.

İkinci bildirim ise %90 ile %100 arasında çalışacak. Bu bildirimde sorun yok. Bu bildirim gösterildiği zaman, saat oksijen seviyesinin iyi olduğu sinyalini vermiş olacak. İki bildirim üzerinde işleyecek olan sistem, yenilenmiş olan EKG okuma ile güçlendirilecek. Sağlık her şeyin başıdır. Apple bu anlayışı akıllı saatlerinin yeni işletim sistemi watchOS 7 ile devam ettirecek gibi duruyor.

Uykunuzun Kalitesini Ölçebileceksiniz

Yine Apple geç kaldın demek istiyorum. Uyku takip özelliği sunmayan bir akıllı saat kaldı mı diye düşünüyorum. Samsung Galaxy Watch serisi, Huawei Watch GT serisi gibi akıllı saatlerde bu özellik var. Bir kez daha tekrar etmek istiyorum. Apple geç yapıyor ama öz yapıyor. Uyku takip özelliği de böyle özelliklerden biri olacak.

Kalp sensörü, diğer sensörler, ses miktarı ve hareket seviyesine göre uyku kalitesi tam kapasite devam edecek. Düşünsenize watchOS 7 ile saat ses seviyesini takip edecek ve horlamanız çok yüksekse uyku kalite puanınız düşebilecek.

Beni asıl etkileyen bu olmadı. Beni asıl etkileyen akıllı yönetim sistemi oldu. 9to5Mac çalışmanın nasıl olacağını tespit etmiş. Saatiniz de bir alarm kurdunuz. Ama iş bu ya alarm saatinden önce kalktınız ve geri yatmadınız.

Saat bunu anlayabilir mi? Evet anlayabilir. Üzerinde yer alan hareket sensörleri ve kalp ritim sensörleri uyandığınızı anlayacak. Eğer alarm saatinden önce uyandıysanız, alarm otomatik olarak iptal edilecek. Burada size bildirim gösterilecek ve alarm durumu hakkında durdurma detayı paylaşılacak.

Bir saat düşünün uyandığınızı anlıyor. Uyandığınızı anlayan bir akıllı saat, uyuduğunuzu anlayamaz mı? Onu da anlayacak. Siz uykuya geçtiğiniz zaman saat otomatik olarak rahatsız etmeyin moduna alınacak ve ekran parlaklığına kadar ayarlanacak.

watchOS 7 özellikleri ile gelen bu yenilik tam anlamıyla başarılı bir uyku takibinin sunulacağını gösteriyor. Bir özellik yapılıyorsa tam yapılacak görüşünün de burada haklılık kazandığını anlıyoruz.

watchOS 7

Kendi Saat Arayüzlerinizi, Kendi Fotoğraflarınızla Oluşturmak Mümkün Olacak

watchOS 7 özelliklerini uzattığımı düşünmeyin. Anlatmak istediğim daha çok şey var ama mümkün olduğunca sadeleştirmeye çalışıyorum. Anlatmak istediğim bir diğer özellik kişiselleştirme sistemi. Saat arayüzlerinizi kendi fotoğraflarınızla hazırlayabileceksiniz.

Akıllı saatinizin ya da iPhone akıllı telefonunuzun galerinde yer alan bir fotoğrafı alıp, bu fotoğrafı kadran olarak kullanabileceksiniz. Kendi özelleştirmelerinizi ve kendi düzenlemelerinizi de yapabileceksiniz. Tamamen kişiselleştirilmiş olan arayüzlere erişimimiz olmuş olacak.

İşin bir güzelliği daha var. Kendi fotoğraflarınızla kendi kadranlarınızı oluşturdunuz. iOS 14 işletim sistemi ve watchOS 7 işletim sistemini kullanarak oluşturduğunuz bu arayüzleri paylaşabileceksiniz. iPhone akıllı telefonlarında yer alan Apple Watch uygulaması, paylaşım için kullanacağınız uygulama olacak. Seçtiğiniz kullanıcılara arayüzleri gönderebiliyor olacaksınız ki bu da güzel bir yenilik.

Yeni Saat Kadranları

İlk tahmin edilebilecek olan kısmı sona bıraktım. Her sene yeni watchOS sürümlerinde yeni hazır kadranlar kullanılmaya başlıyor. watchOS 7 için bu neden değişsin ki. Zaten değişmeyecek. Başta 6 adet yeni dinamik kadran gelecek. Kişiselleştirmeden zaten söz ettik ama hazır kadranlar için de daha fazla kullanım seçeneğine ulaşacağız.

Her Özellik Her Apple Watch Akıllı Saatte Çalışacak mı?

watchOS 7 özellikleri, en azından ortaya çıkanları bu kadar. Özellikler bu kadar ama soracağınız bir soru hakkında görüşlerimi belirtmek istiyorum. Kandaki oksijeni ölçme, uyku takibi sağlama gibi özellikler ekstra sensörler kullanılmasına ihtiyaç duyabilir.

Ekstra sensörlerin kullanılması, her özelliğin şu an satışta olan akıllı saatlerde kullanılamayacağı anlamına geliyor.

Apple Watch 6

Burası net değil. Mevcut akıllı saatlerde yer alan sensörler yeterli de olabilir tam tersine bazı özellikler için Apple Watch 6 akıllı saati beklenebilir. Yeni akıllı saat ile kullanılacak olan özellikler mutlaka olacaktır. Yeni sensörlere ihtiyaç duyulacak olan daha farklı özellikleri ne zaman göreceğiz tabii ki tanıtımla göreceğiz.

watchOS 7 Ne Zaman Çıkacak?

En kesin cevabı bu soruya verebilirim. Yeni akıllı saat işletim sistemi WWDC 2020 ile duyurulacak. 22 Haziran’da yapılacak etkinliğin arkasından ilk beta yayınlanacaktır. Şu var kesin sürüm yayınlanma tarihi belli değil. Beta belki birkaç ay devam edecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?