HD veya Ultra HD TV (4K) Görüntü Kalitesi Ayarları

2
6072
HD ve 4K TV goruntu ayarlari

HD veya 4K TV’nizin görüntü ayarlarını nasıl yapacağınızı bilmek mi istiyorsunuz?Menüler, ayarlar sayfası ve bir yığın kablo ile bu iş size zor gibi görünebilir. Doğru TV’yi bulmak için o harcadığınız zamanı ve onu eve getirmek için girdiğiniz zahmeti düşününce, doğru bir kurulum için biraz ek zaman ayırmaya değer. Aksi takdirde istediğiniz görüntü kalitesini bulamayabilirsiniz.

Kablolar

Bu sizin ilk HD TV’nizse, kabloları en son taktığınızdan bu yana çok şeyin değiştiğini görebilirsiniz. Artık TV teknolojisinden tek bir kablo türü kullanılıyor: HDMI.

HDMI kabloları, küçük bir kablo üzerinden yüksek çözünürlüklü görüntü ve ses taşır. Televizyonunuzu bir mağazadan satın aldıysanız, satıcı sizi televizyonunuzla birlikte pahalı bir HDMI kablosu satın almak için yönlendirmiş olabilir. Pahalı HDMI kablolarının ortalama tüketiciye hiçbir fayda sağlamaz. HDMI kablosu için 30 TL’den fazla ödediyseniz, geri iade etmeyi düşünmelisiniz. Son birkaç yıl içinde HDMI kablosu satın aldıysanız, öncelikle bu kabloları değerlendirin. Eğer çalışmıyorlarsa, uygun fiyatlı bir HDMI kablosu alabilirsiniz.

Oyun konsollarından Blu-ray oynatıcılara ve medya playerlara kadar tüm video kaynakları HDMI kablo kullanıyor. DVD oynatıcı, bir Nintendo Wii veya bir VHS video oynatıcınız varsa, eski nesil kablolara ihtiyacınız olabilir.

Ayarlar

Her şeyi taktıktan sonra, TV ayarlarınızı kontrol etmek için biraz zaman ayırın. Çoğu modern TV, ilk açılışta TV’nin bir evde veya dışarıda bir işletmede kullanılıp kullanılmadığını sorar. Ortamınıza en uygun olanı seçin.

Başlamak için en iyi yer, görüntü modu ayarıdır. Diğer ayarları kontrol etmeseniz bile, doğru görüntü modunu seçmek kaliteli bir görüntü için işinizi görecektir. HD veya 4K TV’ler için günlük kullanımda en iyi görüntü modu Dinamik‘tir. Ancak bir HD film izliyorsanız Sinema modunu tercih edebilirsiniz. Spor veya Oyun görüntü modları daha parlak görünür.

Kontrast görüntünün parlak bölümlerinin parlaklığını ayarlamanızı sağlarken, Parlaklık görüntünün koyu bölümlerinin ne kadar karanlık olduğunu denetler.

HD TV Goruntu Kalitesi Ayarlari

HD veya 4K TV görüntü ayarları için yapmanız gereken en önemli şey, servis elemanları TV’nizi kurarken onlara TV’yi daha çok hangi yayınlar için kullanacağınızı söylemek ve görüntü ayarlarını servis elemanlarına yaptırmak.

İlginizi Çekebilir:

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?