Hangi Uygulamalar MacOs High Sierra’da Çalışmayacak

0
418
Hangi Uygulamalar MacOs High Sierra Güncellemesinde Çalışmayacak

High Sierra güncellemesi artık kullanımda. Ancak, güncelleme yapmadan önce yazımızı inceleyip hangi program ve uygulamaların güncellemeden sonra kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz…

Bazılarınız için uzun süredir beklenen bir güncelleme olabilir MacOS High Sierra. Artık kullanıma sunulduğu için beklemeniz için bir sebep görünmüyor.

Bununla birlikte Apple, High Sierra güncellemesi ile 32-bit mimariden büyük bir değişim ile ayrılıyor. Her ne kadar bir süre daha 32-bit destekli uygulamaları destekleyen bir sistem olacaksa da, Apple’dan yapılan açıklamada Ocak 2018’den itibaren Mac App Store’da bulunan bütün uygulamaların 64-bit olması gerektiği belirtildi. Yazının ilerleyen bölümlerinde güncelleme ile çalışmayacak uygulamaları bulabilirsiniz. Uygulamaların bazıları bir süre daha çalışsa bile artık desteklenmeyecek ve bunlardan bazıları Apple’a ait uygulamalar!

High Sierra’da çalışmayacak uygulamalar

Final Cut Studio ve Logic Studio uygulamalarının 2011 yılında yerini Final Cut Pro X ve Logic Pro X aldı. Eğer hala bu uygulamaların eski sürümlerini kullanıyorsanız, bu uygulamalara ilave olarak DVD Studio Pro, Soundtrack Pro, Colour ve Cinema Tools uygulamalarını High Sierra’da kullanamayacaksınız.

Eğer Final Cut Pro X ve Logic Pro X’e güncelleme yaptıysanız bunları kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, sadece belli sürümler High Sierra ile uyumlu çalışacaktır. Aşağıdaki sürümlerden farklı bir sürüme sahipseniz, yeni işletim sisteminde kullanmak için güncelleme yapmalısınız.

 • Final Cut Pro X 10.3.4
 • Motion 5.3.2
 • Compressor 4.3.2
 • Logic Pro X 10.3.1
 • MainStage 3.3

High Sierra’da desteklenmeyen veya çalışmayacak Microsoft uygulamaları

Microsoft yaptığı açıklamada, Office 2011 uygulamalarının High Sierra’da resmi olarak desteklenmeyeceğini ve normal destek süresinin ise 10 Ekim 2017’de sona ereceğini belirtti.

Yapılan açıklamada ayrıca, Office 2016 kullanıcılarının 15.35 veya daha güncel bir sürüme sahip olmaları gerektiği belirtildi.

High Sierra’da desteklenmeyen veya çalışmayacak Adobe uygulamaları

Adobe yaptığı açıklamada, Illustrator CC 2017 sürümlerinin High Sierra’nın Beta sürümleri ile uyumlu olmadığını ve desteklenmeyeceğini belirtti. Diğer bir ifadeyle, Illustrator’ın en son sürümüne bile sahip olsanız bazı sorunlarla karşılaşmanız muhtemel.

İLGİLİ HABER:  iPhone 6 Yine Alev Aldı Yine Gündem Oldu

Diğer Adobe uygulamalarının ise High Sierra ile uyumlu olacağı ancak, mevcut son sürümlerinin yüklenmesi gerektiği belirtildi. Bununla birlikte, bazı InDesign kullanıcılarının güncellemeye rağmen sorunlar yaşadığını belirtmekte fayda var.

Adobe Photoshop CS4 kullanıcılarının sorunlar yaşaması muhtemel çünkü, Adobe bu serinin desteklenmeyeceğini belirtti. CS5 ve CS6 ile yapılan denemelerde henüz bir soruna rastlanmadı.

Ayrıca, herhangi bir Adobe uygulaması kullanmadan önce Java SE 6’yı yüklemeniz gerekiyor.

High Sierra’da muhtemelen çalışmayacak diğer uygulamalar

Aşağıdaki listede test edilmiş ve düzgün çalışmayan diğer uygulamaları bulabilirsiniz.

 • Autodesk AutoCAD 2017
 • Civilization V
 • CodeWeavers CrossOver (LogMeIn Rescue gibi bunu kullanan uygulamalar)
 • Dropbox – Smart Sync özelliğiyle alakalı sorunlar mevcut
 • DiskWarrior 5.0
 • Sophos AV

Mac’inizde kullandığınız 32-bit uygulamaları nasıl bulacaksınız

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Apple, macOS’un 2018 sürümü ile birlikte 32-bit uygulamalara desteğini çekeceğini açıkladı. Bilgisayarınızda bulunan 32-bit uygulamaları kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.Hangi Uygulamalar MacOs High Sierra Güncellemesinde Çalışmayacak

 1. Apple Menü’yü açın
 2. Bu Mac Hakkında’yı tıklayın
 3. Sistem Raporu’na girin
 4. Yazılım başlığında bulunan Uygulamalar’ı tıklayın
 5. En sonda bulunan sütundan 64 bit desteğini kontrol edebilirsiniz.Hangi Uygulamalar MacOs High Sierra Güncellemesinde Çalışmayacak

Sorun yaşayabileceğiniz ve 64-bit olmayan bazı uygulamalar aşağıdadır.

 • Adobe Illustrator CS5
 • Abobe InDesign CS5
 • Microsoft Excel 2011
 • Microsoft PowerPoint 2011
 • Microsoft Outlook 2011
 • Microsoft Word 2011

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?