Hangi iPad modelleri Apple Pencil’i destekliyor?

0
272
iPad ve Apple Pencil ile Çizim

Yeni bir iPad modeli alacakların doğal olarak merak ettiği şeylerden birisi de Apple Pencil destekleyip desteklemediği. Bu konumuzda buna cevap vermeye çalışacağız.

Kısa cevap: Apple’ın şu anda sattığı her iPad modeli; İPad, iPad Air 3 ve iPad mini 5 birinci nesil kalemle çalışırken, 2018 iPad Pro ikinci nesil kalemle çalışır.

iPad Air 3 ve iPad mini 5’in de ortaya çıkmasının ardından, nihayet satışta olan tüm iPad modelleri bir şekilde Apple Pencil’i destekliyor. Bazıları 1. nesil Apple Pencil’i desteklerken, bazıları da 2. nesil Apple Pencil’i destekliyor.

Hangi ipad’ler ilk nesil Apple Pencil’i destekliyor?

Aşağıdaki iPad modelleri ilk nesil Apple kalemini destekliyor:

iPad Pro, 12.9 inç (2015)
iPad Pro, 9.7 inç (2016)
iPad Pro, 10.5 inç (2017)
iPad Pro, 12.9 inç (2017)
iPad (2018)
iPad Air 3 (2019)
iPad mini 5 (2019)

İlk nesil Apple Pencil’lerde şarj olmasını ve iPad’le eşleşmesini sağlamak için kullanılan Lightning kablonun giriş kısmında bir kapak bulunuyor.

Hangi iPad’ler ikinci nesil Apple Pencil’i destekliyor?

 

Apple Pencil 2

Şimdilik, sadece iki iPad modeli ikinci nesil Apple kalemini destekliyor:

iPad Pro, 11 inç (2018)
iPad Pro, 12.9 (2018)

With the exception of the removable tip, the second-generation Apple Pencil is all one solid piece. There’s no cap to remove, and no Lightning connector. Instead, the Pencil magnetically attaches to one of the sides of the iPad Pro for inductive charging. This is also how you pair the Pencil to a new iPad Pro. It just snaps on, asks to pair, and starts charging.
Çıkarılabilir uç haricinde, ikinci nesil Apple Pencil tek parça halinde. Çıkarılacak bir kapak yok ve Lightning bağlantısı yok. Bunun yerine, kalem manyetik olarak endüktif şarj için iPad Pro’nun kenarlarından birine tutturuluyor. Bu aynı zamanda kalemi iPad Pro’yla eşleştiriyor.

Apple Pencil fiyatları

Apple Pencil’i Amazon web sitesinden 1. nesil için 94 USD ; 2. nesil için de 130 USD ödeyerek satın almanız mümkün.

Apple Türkiye web sitesinden 2. nesil Apple Pencil’i 929 TL’ye, 1. nesli ise, 699 TL’ye alabilirsiniz. Türkiye’de garantisinin olması için buradan almanızı tavsiye ederiz.

 

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?